Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Skuteczne zwalczanie niechcianych roślin w kukurydzy warto zacząć od podstaw. Pomocna w tym będzie historia pola oraz znajomość składu gatunkowego chwastów, które na nim występowały i których nasilony wzrost może najsilniej wpłynąć na obniżenie wysokości plonów. Ta wiedza pozwoli na przedwschodowe zwalczanie intruzów. Sam zabieg przeciwko chwastom trzeba wykonywać w początkowych fazach rozwoju kukurydzy, ponieważ od fazy 8 liści jej wzrost staje się bardzo intensywny i jest już w stanie poradzić sobie samodzielnie z konkurencją ze strony chwastów.

Doglebowym preparatem do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz niektórych dwuliściennych w uprawie kukurydzy jest Dual Gold. Ten selektywny oprysk na kukurydzę zaburza kiełkowanie i rozwój siewek chwastów, takich jak: chwastnica jednostronna, palusznik krwawy, psianka czarna czy włośnica zielona. Lista wrażliwych intruzów nie jest długa, pozostaje więc problem, jak zwalczyć gatunki odporne na ten preparat.

Do tego celu można użyć preparatu Camix 560 SE, który zwalcza wiele gatunków zarówno dwuliściennych, jak i jednoliściennych chwastów w początkowych fazach rozwoju. Wrażliwość na ten preparat wykazują wszystkie najważniejsze chwasty jednoroczne, przy czym nieliczne z nich tylko przedwschodowo (bodziszek drobny, iglica pospolita). Odporne lub średnio wrażliwe są tylko głęboko korzeniące się rośliny, takie jak np. perz właściwy, ostrożeń polny czy rdesty: ptasi i powojowaty. Oprysk na kukurydzę tym preparatem wykonuje się przed wschodami lub bezpośrednio po nich, do fazy 3 liści (BBCH 05-13). Preparat ten doskonale sprawdzi się na plantacjach prowadzonych w monokulturze, ponieważ jego pozostałości w glebie nie zaburzają kiełkowania i wzrostu kukurydzy. Z kolei przy prowadzonym płodozmianie należy uważać na wysiew po kukurydzy roślin wrażliwych, takich jak strączkowe, buraki, słonecznik, rzepak ozimy, a po zbyt płytkim przeoraniu pola nawet zbyt wcześnie wysiane zboża ozime. Mogą one ulec uszkodzeniu przez znajdujące się w glebie pozostałości preparatu. Ostrożność trzeba też zachować w czasie stosowania środka na glebach o pH poniżej 6.

W podobnych fazach wzrostu kukurydzy, doglebowo lub nalistnie, stosuje się także Lumax 537,5 SE, który zwalcza szerokie spektrum chwastów, z wyjątkiem perzu właściwego.

Kiedy rośliny są już starsze i mają od 2 do 8 liści (BBCH 12-18), to do powschodowego zwalczania chwastów stosuje się już inne substancje czynne, takie jak np. dikamba i prosulforon. Preparatem zawierającym te dwa związki aktywne jest Casper 55 WG, który służy do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych. Odporne na jego działanie są trawy oraz ostrożeń polny, przetacznik perski oraz jasnota purpurowa. Do ich trzeba użyć innej broni, a jest nią Elumis 105 OD. Środek ten stosuje się w podobnych fazach rozwoju jak u poprzednika, a do zwalczenia tych najodporniejszych chwastów: ostrożenia polnego i perzu właściwego, trzeba użyć maksymalnych dawek (1,5 litra na hektar). W przypadku gdy zajdzie konieczność wczesnego zlikwidowania plantacji, należy zastosować zasady związane z doborem gatunków następczych, takie jak w przypadku preparatu Camix 560 SE.

Reklama

Większość wyżej wymieniony środków ochrony roślin należy stosować tylko raz w sezonie wegetacyjnym. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka powstania chwastów odpornych na preparaty, ale też ograniczy ich wpływ na środowisko glebowe.

Reklama
Reklama
Reklama