W tych krajach Walentynki są zakazane. Za ich świętowanie grożą kary, a nawet więzienie
Celebracja miłości, zainspirowana chrześcijańskim świętym, bywa uważana za obcą i niemoralną. Oto kraje, w których Walentynek zakazano lub są one niemile widziane.

- Erin Blakemore
Spis treści:
Serca, kwiaty, czekoladki i pocałunki są nieodłączną częścią Walentynek. Od wieków w cywilizacji zachodniej są one kojarzone z okazywaniem miłości. W badaniu Ipsos, przeprowadzonym wśród ludzi w 28 krajach na całym świecie, aż 55% respondentów stwierdziło, że planuje uczcić tę okazję ze swoim partnerem.
Jednak dla ludzi w niektórych częściach świata, Walentynki – czyli dzień św. Walentego, chrześcijańskiego męczennika – są tabu, a nawet nielegalne. W grę wchodzą zarówno kwestie religijne, jak i obawy dotyczące rozprzestrzeniania się zachodniej kultury komercyjnej. Od zakazów po masowe aresztowania, a nawet groźby przymusowych małżeństw – takie rzeczy mogą się przydarzyć w związku ze świętowaniem miłości.
Arabia Saudyjska
Przez dziesięciolecia 14 lutego był po prostu kolejnym dniem w Arabii Saudyjskiej. Zakazała ona Walentynek jako święta sprzecznego z islamskim pojęciem przyzwoitości. Chociaż niektórzy ostrożnie wymieniali prezenty i kwiaty w lutym, ryzykowali w ten sposób spotkanie z policją religijną. Osoby, które ośmieliły się obchodzić Walentynki, były często aresztowane. Właścicielom sklepów uniemożliwiano sprzedaż towarów walentynkowych.
Zmiana nastąpiła w 2016 r. Wówczas następca tronu Arabii Saudyjskiej, książę Mohammad bin Salman, pozbawił Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu wielu uprawnień. Od tego czasu, jak podaje Al Arabiya English, Saudyjczycy otwarcie przyjęli to święto. Ceny kwiatów i prezentów z serduszkami – wcześniej wysokie z powodu nielegalności Walentynek – zauważalnie spadły.
Pakistan
Święto to jest nadal kością niezgody w Pakistanie. W 2016 r. ówczesny prezydent kraju Mamnoon Hussain wezwał Pakistańczyków do unikania Walentynek. Przemawiając do zgromadzenia, w którym przeważały studentki podkreślał, że święto to „nie ma żadnego związku z naszą kulturą”. Uwagi te, powszechnie uznane za wyraz poparcia dla radykalnych islamistów, doprowadziły do zakazu wydanego w 2017 r. przez sąd najwyższy i dekretu o usunięciu wszelkich śladów Walentynek z przestrzeni publicznej. Zakazano m.in. sprzedaży towarów i reklamowania lub promowania święta w mediach.
Nie osłabiło to entuzjazmu niektórych Pakistańczyków. Pomimo ingerencji policji i nadzoru, romantyczni buntownicy znajdują sposoby na zdobycie kwiatów i wręczenie sentymentalnych prezentów na święta. Większość jednak robi to w ukryciu. „Ludzie nadal będą wychodzić, robić swoje i dobrze się bawić – może tylko na inne sposoby” – powiedział New York Times w 2018 r. jeden z „przestępców”, który planował przygotować żonie romantyczne śniadanie 14 lutego. „Nie można zakazać miłości”.
Malezja
Władze Malezji również zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby wyeliminować to święto. W 2005 r. Krajowa Rada Fatwy, która interpretuje prawo islamskie i wydaje dekrety, uznała Walentynki sprzeczne z islamem, ponieważ zawierają „elementy chrześcijaństwa”. Grupy chrześcijańskie namawiały radę do ponownego rozważenia tej kwestii twierdząc, że współczesne Walentynki mają niewielki związek z chrześcijaństwem. Jednak zakaz został utrzymany.
Stał się on wyjątkowo głośny po tym, gdy władze rozpoczęły masowe aresztowania osób podejrzanych o obchodzenie święta. W jednym z incydentów w 2011 r. władze w Selangor i Kuala Lumpur wzięły na cel pary w tanich hotelach i parkach publicznych.
Iran
Władze religijne w Iranie zwróciły się do społeczeństwa o pomoc w ściganiu osób obchodzących to święto wbrew surowym prawom religijnym. Rząd od dawna zakazał symboli tego dnia, ostrzegając, że są one „antykulturowe”. Potępił też Walentynki jako symbol niemoralności i zachodniej dekadencji.
Ale Walentynki stały się tak popularne, że niektórzy islamscy radykałowie zachęcają teraz do obchodzenia starożytnego irańskiego święta Sepandārmazgān. Przypada ono 23 lutego i jest znane jako perski dzień miłości. Główną rolę odgrywa tu Spandarmad – bóstwo zoroastryjskie, które reprezentowało kochającą żonę. Nie powstrzymało to jednak wielu Irańczyków przed obchodzeniem Walentynek tajemnicy, pomimo zakazu produkcji i sprzedaży kartek walentynkowych oraz innych ozdób.
Indie
W Indiach skrajni nacjonaliści hinduscy protestowali przeciwko Walentynkom. Grozili nawet osobom je świętującym, atakując młode pary i obcinając im włosy lub malując im twarze na czarno.
Znana kampania antywalentynkowa skupiła się na mediów społecznościowych, w których według szacunków z 2020 r. aktywnych było 518 milionów Hindusów. W 2015 r. skrajnie prawicowa hinduska partia polityczna zagroziła, że zmusi osoby, które publicznie okazują sobie miłość online z okazji Walentynek, do zawarcia małżeństwa. Oraz że zmusi każdego, kto publicznie obchodzi to święto, do natychmiastowych zaślubin.
Alternatywy dla Walentynek
Od 2023 roku hinduski rząd proponuje obywatelom alternatywę dla święta zakochanych w dniu 14 lutego. Informacja o nowym święcie „Cow Hug Day” została przekazana w oświadczeniu departamentu ds. dobrostanu zwierząt. Dzień Przytulania Krowy nawiązuje do hinduskiej tradycji. W hinduizmie zwierzęta te są czczone jako święte, nierzadko też jako symbole macierzyństwa.
Z kolei w Chinach odpowiednikiem Walentynek jest Święto Qixi. Wypada ono siódmego dnia siódmego miesiąca w chińskim kalendarzu księżycowym. W 2025 r. będzie to 29 sierpnia. Święto to obchodzą głównie dziewczęta, dlatego też nazywane bywa również Świętem Dziewcząt albo Świętem Córek.
Źródło: National Geographic