To miejsce przyciąga odwiedzających już ponad 25 lat. Każdy kolejny rok to nowe plany, doświadczenia i coraz ciekawsze pomysły. Skansen Sztolnia Królowa Luiza został właśnie doceniony przez Polską Organizację Turystyczną, która przyznała mu swój prestiżowy certyfikat!

Tytuł „„Najlepszego Produktu Turystycznego” Polskiej Organizacji Turystycznej to nagroda, którą mogą pochwalić się tylko najciekawsze miejsca w Polsce. Przyznawany jest co roku miejscom, które łączą w sobie edukację, turystykę i przygodę. Sztolnia Królowa Luiza takich przygód ma w ofercie wiele.Obecnie działają tam aż trzy podziemne trasy turystyczne, każda oferująca osobną paletę wrażeń.


„Podziemna Trasa Wodna” to najmłodsza z atrakcji, otwarta w 2017 roku. Obejrzymy tu historyczne wyrobiska i będziemy mogli przepłynąć 1100 unikatowym odcinkiem wodnym na łodziach. Pod ziemią czeka na nas opowieść o pracy górników, ich zwyczajach i kulturze, poznamy sekrety skał i minerałów oraz fascynujący świat podziemnych roślin. Udało się je wyhodować za pomocą sztucznego światła, 40 metrów pod ziemią, gdzie wilgotność powietrza sięga 90%.

„Podziemna Trasa Turystyczna” to wyprawa do niezgłębionej sieci podziemnych korytarzy górniczych, fascynująca i tajemnicza. Podróż rozpoczyna się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, a dalej jest tylko ciekawiej: zobaczymy chodnik wykuty w węglu, maszyny górnicze, podziemny port. Tu można poczuć warunki i trud górniczej pracy na własnej skórze, ale oczywiście w atmosferze pełnego bezpieczeństwa. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu także parowa maszyna wyciągowa wyprodukowana w 1915 roku i znajdująca się obecnie w maszynowni szybu Carnall. Potężny mechanizm ma moc 2 tys. koni mechanicznych i napędza windy nawet do prędkości 10 metrów na sekundę!

Wreszcie trzecia, „Podziemna Trasa Rodzinna” to przygoda dla rodziców i dzieci, także tych najmłodszych (od 4 lat). Trasa rozpoczyna się przy wejściu do kopalni na ul. Sienkiewicza 43 w Zabrzu, skąd uczestnicy ruszą pod ziemię. Podczas zwiedzania krętych korytarzy spotkają Skarbnika, który opiekuje się górnikami, zobaczą maszyny wydobywające węgiel, obejrzą projekcje filmów o pracy zabrzańskich górników oraz historii całego Górnego Śląska.

Sztolnia Królowa Luiza to nie tylko atrakcje podziemne. Otwarta dla turystów wieża szybowa pozwala zachwycać się rozległą panoramę Zabrza i okolic. Wśród innych atrakcji są tu między innymi: Labirynt, śruba Archimedesa czy słoneczny zegar i słoneczna fontanna. Przygody, jakie do tej pory oglądałeś w filmach akcji są na wyciągnięcie ręki.

" Najcenniejszymi elementami kompleksu, oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska - dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km" – mówił niedawno o Sztolni Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta.

Można z powodzeniem powiedzieć, że serce Zabrza bije pod ziemią – w Sztolni Królowa Luiza.