Solina: gdzie się znajduje?

Solina to niewielka wieś, położona w województwie podkarpackim, w gminie Solina, w powiecie leskim. Miejscowość jest usytuowana nieopodal Jeziora Solińskiego - jednego z największych w Polsce zbiorników retencyjnych (jego powierzchnia to 22 km2), który powstał w następstwie spiętrzenia Solinki poniżej poziomu ujścia rzeki do Sanu. 

Zanim powstało Jezioro Solińskie, wieś była położona w miejscu, w którym obecnie znajduje się zbiornik. Po wybudowaniu zapory, miejscowość została przeniesiona i obecnie zajmuje obszar północno-wschodniego brzegu. Pozostałości dawnej osady wciąż znajdują się na dnie jeziora.

Od Sanoka, Solinę dzieli dystans ok. 30 km. Od Katowic, miejscowość dzieli dystans przekraczający 300 km, od Warszawy - 400 km, a od Gdańska - 700 km.

Mówiąc o Solinie, większość turystów ma na myśli nie samą wieś, a całą gminę, której obszar zajmuje tereny jeziora. Gmina Solina legitymuje się powierzchnią przekraczającą 180 km2, a tworzą ją 24 miejscowości, w tym: Polańczyk (od 30 grudnia 1999 roku stanowi siedzibę gminy), Bereżnica, Berezka, Rajskie czy Terka. Tworzą one kompleks turystyczny, charakteryzujący się niezwykle zróżnicowanym krajobrazem. Sprawia to, ze nad Soliną wypoczną zarówno miłośnicy aktywnej turystyki pieszej, rowerowej, jak i osoby, którym zamarzył się urlop na piaszczystej plaży, nad brzegiem malowniczego jeziora.

Solina: co warto zobaczyć?

Solina skrywa wiele atrakcji, ale to właśnie Jezioro Solińskie najskuteczniej przyciąga wczasowiczów. Tafla zbiornika jest położona na wysokości kilkudziesięciu metrów. Taka lokalizacja sprawia, że panują tam dość wietrzne warunki, dzięki czemu, zalew jest miejscem idealnym dla miłośników sportów wodnych - żeglarstwa i coraz popularniejszego kitesurfingu. Na turystów czekają też rowerki wodne i statki rejsowe, oferujące wyprawę wzdłuż malowniczego brzegu jeziora. 

Kolejną atrakcją Soliny jest największa w Polsce zapora, legitymująca się wysokością przekraczającą 80 metrów i długością ok. 650 metrów. Tama jest udostępniona do zwiedzania, podobnie jak znajdująca się w jej korpusie hydroelektrownia. Ogromną atrakcją jest też największy na świecie mural, który, co ciekawe, powstał bez użycia farb. Obraz przedstawiający zwierzęta jest efektem pracy, wykonanej myjką wysokociśnieniową - strumień wody usunął pokrywające tamę zanieczyszczenia, tworząc w ten sposób postaci przedstawiające lokalną faunę. Niestety, obecnie dzieło sztuki jest już słabo czytelne.

Tuż za obiektem, znajdują się niezliczone sklepy z pamiątkami i lokale gastronomiczne. Poza popularnymi daniami typu fast-food, przyjezdnym oferowane są przysmaki regionalnej kuchni. 

Przechodząc tamę, można udać się w stronę kąpieliska lub przystani statków turystycznych. W Polańczyku rozpoczyna się niezwykle malownicza ścieżka turystyczna, otaczająca całą miejscowość. Szlak jest przeznaczony dla całej rodziny - liczy 1,5 km, więc bez problemu pokonają go także najmłodsi. Wiedzie przez wzgórza widokowe, z których rozpościera się piękna, bieszczadzka panorama. 

Solina: co warto zjeść?

Solina z łatwością zaspokoi zróżnicowane gusta kulinarne. W wodach zalewu żyje wiele gatunków ryb, a największym lokalnym przysmakiem jest grillowany okoń. Nie brakuje tam też lokali serwujących tradycyjne dla Podkarpacia dania.

Będąc w Solinie, koniecznie trzeba spróbować wyśmienitych placków po bieszczadzku. Danie to składa się z placka ziemniaczanego z baranim gulaszem i z kwaśną śmietaną. 

Kolejny lokalny przysmak to herczanyki - kotlety mielone z kaszą gryczaną i czosnkiem. Podniebienia rozpieszcza też oryginalny smak pierogów z bryndzą i kaszą gryczaną, doskonałych pierogów ruskich podanych ze śmietaną i haluszki - pyszne kluski z bryndzy i ziemniaków. 

Solina: kiedy jechać?

Solina to niezwykle urokliwe miejsce, bez względu na porę roku, jednak żeby w pełni móc cieszyć się wszystkimi atrakcjami tego miejsca, najlepiej wybrać się tam późną wiosną lub latem. Jeżeli wypoczynek na plaży nie jest priorytetem, idealną porą roku jest wczesna jesień, kiedy kolorowe drzewa liściaste tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz. 

Baza noclegowa jest tam bardzo dobrze rozbudowana i oferuje miejsca w różnym standardzie i cenie - od kempingów, przez pensjonaty, aż po wygodne hotele. W pobliżu jeziora nie brakuje też domków, które stanowią idealne rozwiązanie dla dużej rodziny. Warto pamiętać, że w ciepłych miesiącach, Solina jest tłumnie oblegana przez turystów. Nocleg warto zatem zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Solina: atrakcje w okolicach

Solina sama w sobie stanowi ogromną atrakcję, jednak wybierając się tam na dłuższy urlop, warto odwiedzić także okoliczne miejscowości. 

W Myczkowie (nieopodal Polańczyka) znajduje się Muzeum Kultury Bojków. Ekspozycja obejmuje wiele pamiątek, przybliżających życie dawnych mieszkańców obecnych terenów gminy. Znajdziemy tam stare fotografie, przedmioty wykorzystywane w codziennym życiu i stroje ludowe. 

W okolicy znajdzie się też coś dla amatorów turystyki konnej. Stadnina koni w Berezce (koło Polańczyka) oferuje zajęcia pod okiem instruktora, przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych jeźdźców, którzy mogą wyruszyć na jednodniową wyprawę okolicznymi szlakami.  

Osoby ceniące sobie piękno natury, z całą pewnością zachwycą się Kamieniem Leskim. Znajdujący się w Glinnem wspaniały pomnik przyrody, przez miejscowych nazywany jest Kamieniem Diabła. Wielki, bo niemal 20-metrowy głaz, zdaje się wyrastać znikąd. Jak głosi legenda, olbrzymi piaskowiec został upuszczony przez diabła, którego zamiarem było zniszczenie jednej z okolicznych świątyni. 

Ciekawą atrakcją jest też Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa, obsługująca trasę Majdan-Wola Michowska. Z wagonu można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, o których opowiada przewodnik.

Największą atrakcją okolicy jest jednak Bieszczadzki Park Narodowy. Niezliczone szlaki górskie to prawdziwa gratka dla miłośników trekkingu i pieszej turystyki. W okolicy nie brakuje też ścieżek rowerowych.