Rozpoznajecie ten pałac? Mieści się w województwie łódzkim i został wybrany Cudem Polski 2025
Województwo łódzkie zyskało nowy powód do dumy – Muzeum Pałac Saski w Kutnie zostało uhonorowane Cudem Polski 2025 w plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler”. Tysiące internautów uznało, że to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Niezwykły pałac pozwala przenieść się w czasie do innej epoki.

Na Muzeum Pałac Saski w Kutnie po zwycięstwie w plebiscycie „Cuda Polski” zwróciły się tysiące oczu. Nic dziwnego, bo to wspaniały zabytek o wyjątkowej historii, odrestaurowany z rozmachem i pasją przywracającą klimat królewskiej epoki. Jakie były dzieje tej rezydencji i czemu warto ją odwiedzić?
Historia i architektura Pałacu Saskiego w Kutnie
Pałac Saski w Kutnie powstał w 1750 roku na zlecenie króla Augusta III Sasa. Jego przeznaczeniem miał być królewski zajazd na zmienionej rok wcześniej trasie łączącej Drezno z Warszawą. Nowa droga miała skrócić czas przejazdu przez tereny nie znajdujące już w granicach Rzeczypospolitej.
To wspaniały przykład architektury barokowej: niemal słuchać w nim gwar dworu królewskiego. Pałac był dla korony bardzo ważny i pełnił funkcję reprezentacyjną, ponieważ Kutno leżało na ważnych europejskich szlakach komunikacyjnych, a więc zatrzymywali się w nim dostojnicy i zagraniczni goście. Tak jak wiele budowli powstających na zlecenie dynastii Wettynów – a do niej należał król August – Pałac Saski w Kutnie charakteryzuje dbałość o detale i innowacyjność rozwiązań architektonicznych.
Pożar pałacu i przemyślana rewitalizacja
Niestety zabytkowy pałac w 2003 roku niemal doszczętnie spłonął. To jednak nie ostudziło zapału miłośników architektury i historii, a jedynie podgrzało ich nastroje. Pożar stał się iskrą potrzebną do szeroko zakrojonej rewitalizacji, której efektem jest współczesny, nowoczesny kompleks muzealny otwarty dla zwiedzających od 2023 roku.
Odbudowa obiektu pochłonęła 36 milionów złotych – mimo że jego wzniesienie kosztowało raptem 6 tys. talarów – i dzisiaj Pałac Saski łączy historię Polski z nowoczesną ekspozycją. W środku znajdziemy m.in. rekonstrukcje dawnych komnat, multimedialne instalacje i interaktywne pokazy, które przeniosą nas wprost na XVIII-wieczny dwór Augusta III Sasa.
Muzeum Pałac Saski w Kutnie Cudem Polski 2025
Tytuł Cudu Polski został przyznany w wyniku ogólnopolskiego głosowania internautów oraz czytelników „National Geographic Traveler”, którzy wybierali spośród 48 nominowanych lokalizacji z całego kraju. W województwie łódzkim to właśnie ten barokowy pałac zdobył największe poparcie. Zaangażowanie lokalnej społeczności i rekordowa liczba głosów z całej Polski świadczą o ogromnej wartości tego miejsca dla mieszkańców i miłośników historii.
Festiwal Saski w Kutnie
Jednym z najważniejszych wydarzeń cyklicznych odbywających się w pałacu jest Festiwal Saski. To wyjątkowa na skalę kraju impreza, podczas której można posłuchać koncertów muzyki dawnej, obejrzeć pokazy rekonstrukcyjne, wybrać się na warsztaty artystyczne czy prezentacje kuchni historycznej. Festiwal przyciąga zarówno mieszkańców Kutna, jak i gości z całego kraju.
W pałacu regularnie odbywają się również lekcje muzealne czy prelekcje historyczne. Warto odwiedzić go także w Noc Muzeów, w trakcie której zwiedzanie odbywa się w magicznej scenerii. To jeszcze bardziej podkreśla klimat minionych epok.
Sponsorem plebiscytu jest:

Źródło: National Geographic Polska, Urząd Miasta Kutno, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, Uniwersytet Łódzki
Nasz autor
Jonasz Przybył
Redaktor i dziennikarz związany wcześniej m.in. z przyrodniczą gałęzią Wydawnictwa Naukowego PWN, autor wielu tekstów publicystycznych i specjalistycznych. W National Geographic skupia się głównie na tematach dotyczących środowiska naturalnego, historycznych i kulturowych. Prywatnie muzyk: gra na perkusji i na handpanie. Interesuje go historia średniowiecza oraz socjologia, szczególnie zagadnienia dotyczące funkcjonowania społeczeństw i wyzwań, jakie stawia przed nimi XXI wiek.

