Poczuj się jak kumpel ze szkoły Harry'ego, Rona i Hermiony i wyrusz z nami w podróż po miejscach, w których kręcono cykl filmów na podstawie powieści J. K. Rowling. Oto najlepsze miejsca, gdzie odwiedzający doświadczą magię ze świata Harry’ego na własnej skórze. Uwaga, zaczynamy wspólną podróż.

1. Ulica Pokątna, plan zdjęciowy: Leadenhall Market, Londyn

Zanim rozpoczniesz naukę w Hogwarcie, powinieneś kupić kilka niezbędnych rzeczy, a najlepszym miejscem na takie zakupy jest ulica Pokątna, czyli  londyńska Leadenhall Market. Dlatego gdy tylko wydostaniesz się z największego tłoku, warto skierować się do sklepu Ollivandera i sprawdzić, która różdżka Cię wybierze! Następnie odszukaj sekretne przejście do świata czarodziejów w pubie „Dziurawy Kocioł”. Tutaj możesz się zdziwić ponieważ, w rzeczywistości jest to zakład optyczny przy Bull’s Head Passage. Z Leadenhall Market, dzięki proszkowi „Fiuu”, w mgnieniu oka dostaniesz się do Banku Gringotta (Australia House, Strand).

 

2. Peron numer 9¾, plan zdjęciowy: Kings Cross St. Pancras, Londyn

Jeśli wyprawka na następny rok szkolny jest już gotowa, a torba wypełniona książkami z księgarni „Esy i Floresy” pęka w szwach, czas wsiąść do pociągu Hogwart Express. Udaj się na stację kolejową Kings Cross St. Pancras, gdzie między peronami nr 9 i 10 dla mugoli znajdziesz peron 9 ¾. Pospiesz się, bo pociąg jest tylko jeden! Uważaj tylko, aby Zgredek nie zablokował przejścia!

 

3.Hogsmeade, plan zdjęciowy: Goathland, Yorkshire

Udało Ci się wsiąść do pociągu na styk! Jesteś już na stacji Hogsmeade. Jest Ci trochę niedobrze po zjedzeniu za dużej porcji czekoladowych żab i fasolek wszystkich smaków Bertiego Botta kupionych w pociągu u pani z wózkiem. Gdy przyjedziesz na stację Goathland w pobliżu Whitby, znajdziesz się na peronie stacji Hogsmeade. Stąd kieruj się do Jeziora Hogwartu i przepraw się łódką na drugą stronę.

 

4. Hogwart, plan zdjęciowy: Katedra w Durham, hrabstwo Durham

Po opuszczeniu łódki zobaczysz majestatyczne wieże zamku Hogwart. W murach zamczyska czeka kolejna wspaniała przygoda. Podczas realizacji filmów „Harry Potter i Kamień Filozoficzny“ oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic“ katedra w Durham zamieniła się w zamek Hogwart. W katedrze nakręcono scenę uwolnienia sowy Hedwigi w pierwszym filmie oraz scenę, która pokazuje studentów transmutujących zwierzęta w puchary na wodę.

 

5.Christ Church, plan zdjęciowy: Christ Church (Wielka Sala), Uniwersytet Oksfordzki

Zbliża się najważniejszy moment nauki w Hogwarcie. Decyzję podejmie za Ciebie Tiara Przydziału, która ocenia charakter osoby, która zakłada ją na głowę. Tiara prawdę Ci powie. Czy jesteś mężnym uczniem domu Gryffindor, prawym mieszkańcem domu Hufflepuff, mędrcem z domu Ravenclaw czy ceniącym sobie fortele uczniem domu Slytherin?

Zwiedź majestatyczny budynek Wielkiej Sali w przepięknym otoczeniu Christ Church College w Oksfordzie. Gdy Tiara przydzieli Cię do Twego domu, czas zwiedzić wszystkie zakamarki Hogwartu. Wybierz się do New College, gdzie kręcono sceny na dziedzińcu.

 

6.Lekcje eliksirów, plan zdjęciowy: Opactwo Lacock, Chippenham

Okazuje się, że zaczynasz od lekcji eliksirów, a profesor Snape nie znosi spóźnialskich. Przechodząc obok klasy profesora Quirrella, podsłuchujesz, że studenci rozmawiają o zwierciadle Ain Eingarp, które jest schowane gdzieś w budynku.

Wiele scen w klasach kręcono w opactwie Lacock w Chippenham, w tym scenę, w której Harry odkrywa słynne zwierciadło „Ain Eingarp” w pierwszym filmie. Podczas zwiedzania wioski Lacock zobaczysz wiele planów zdjęciowych, w tym dom Harry’ego Pottera oraz mugolską wioskę, w której mieszkał profesor Slughorn – tylko nie rozsiadaj się na żadnym z foteli!

 

7. Łazienka Jęczącej Marty, plan zdjęciowy: Katedra w Gloucester, Gloucester

Po drodze na kolejne zajęcia słyszysz płaczącą dziewczynę. Pewnie właśnie okrzyczał ją profesor Snape. Wchodzisz, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Ku swojemu zaskoczeniu wchodzisz do łazienki, gdzie „Jęcząca Marta” chce się z Tobą bić. Nie jesteś na bieżąco z regulaminem postępowania z duchami, ale przechodzenie przez ducha wydaje Ci się co najmniej dziwne. W katedrze w Gloucester zobaczysz łazienkę Jęczącej Marty, wejście do pokoju wspólnego Gryffindoru oraz korytarz, na którego ścianie pojawił się krwawy napis. 

 

8.Chatka Hagrida, plan zdjęciowy: Glencoe, Szkocja

Po niesamowitym dniu, wypełnionym gadającymi czapkami, duchami i praktykującymi transmutację wykładowcami, czas wypić filiżankę herbaty w chatce Hagrida. Sceny w chatce były kręcone w pięknych okolicach Glencoe, w północno-zachodniej części Szkocji, z widokiem na rzekę Coe. 

 

9.Nora, plan zdjęciowy: Ottery St Mary, Devon

Po pierwszym semestrze w Hogwarcie powoli zaczynasz się orientować w świecie czarodziejów i potrafisz się utrzymać na ruchomych schodach, ale przydałyby Ci się zasłużone wakacje... Na szczęście Twój przyjaciel Ron pyta Cię, czy masz ochotę spędzić ferie z jego rodziną w Norze! Sceny w Norze kręcono w Devon, w pobliżu idyllicznej wioski Ottery St Mary.  

 

Źródło: materiały prasowe Hotels.com