Najpiękniejsze zabytki świata to mnóstwo różnych rankingów, z których każdy zawiera nieco inne obiekty. Świat jest pełen zabytków, które warto zwiedzić i którymi można się szczerze zachwycić. Biorąc pod uwagę zabytki całego świata naprawdę trudno jest stworzyć listę, która choćby zbliży się do obiektywności. Poniżej przedstawiamy bardzo subiektywną listę tych, które przez wielu podróżników, ale i historyków sztuki uważane są za najcenniejsze zabytki świata. Znajdują się na różnych kontynentach, dalej i bliżej Polski. Być może warto zainspirować się nimi na kolejną podróż?

Najpiękniejsze zabytki świata: Haga Sophia


Fot. Getty Images

Najpiękniejsze zabytki świata bardzo często są obiektami sakralnymi. Haga Sophia nie pełni już dziś tej funkcji, choć w przeszłości była ważną świątynią chrześcijańską, a następnie meczetem. Znajduje się w Stambule, największym mieście współczesnej Turcji.

Haga Sophia została wybudowana jako Kościół Mądrości Bożej, a jej budowa ruszyła w roku 532 naszej ery. Funkcję chrześcijańskiej świątyni pełniła aż do zdobycia Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu) przez Turków w 1453. Dobudowano do niej wtedy cztery minarety, które znajdują się tu do dziś. Zachwyca jej ogrom, kunszt budowli oraz liczne mozaiki, które zachowały się w środku. W czasie swego istnienia bazylika była wielokrotnie niszczona, jednak przetrwała w pięknym stanie, dlatego możemy ją dziś podziwiać. To jeden z przykładów architektury bizantyjskiej, których do dziś pozostało niewiele, a zarazem namacalne świadectwo wczesnego rozwoju chrześcijaństwa.

Obiekt ten bardzo często wymieniają listy wyróżniające najciekawsze zabytki świata. Jest powszechnie uznawany za najwspanialszy spośród obiektów architektonicznych powstałych w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Z pewnością warto odwiedzić go choć raz, a w miarę możliwości wrócić, by jeszcze lepiej poznać tę niezwykłą świątynię.

 

Najpiękniejsze zabytki świata: Most Karola w Pradze

Najpiękniejsze zabytki świata znajdują się niekiedy na wyciągnięcie ręki. Zalicza się do nich wspaniały Most Karola w czeskiej Pradze. Most prowadzi nad rzeką Wełtawą, łącząc praskie dzielnice o nazwach Malá Strana i Staré Město. Ma ponad pół kilometra długości i niemal 10 metrów szerokości. Jego budowa rozpoczęła się z roku 1357, most miał zastąpić poprzednią kamienną przeprawę, zmytą przez powódź. Od początku był wspaniałym i reprezentacyjnym obiektem - w okresie baroku zdobiło go 30 figur przedstawiających świętych.

Z mostem wiąże się wiele legend i wydarzeń historycznych. Przyjmuje się, że to właśnie z mostu Karola wrzucono do Wełtawy świętego Jana Nepomucena. Do dziś figura świętego zdobi most, a każdy, kto jej dotknie, według wierzeń na pewno wróci do Pragi. Natomiast kamień węgielny pod budowę mostu wmurowany został o godzinie 5:31 rano, która została wskazana jako najkorzystniejsza przez astrologów. Na jednym z końców mostu znajduje się wieża mostowa z rzeźbami pochodzącymi z XIV wieku.

W artykułach wymieniających najsłynniejsze zabytki świata bardzo często pojawia się Most Karola. To jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji miasta, które jest przecież pełne wspaniałych obiektów architektonicznych. Most jest otwarty jedynie dla ruchu pieszych i bardzo wiele osób przechadza się nim, podziwiając panoramę Pragi oraz ciesząc się nastrojowym światłem latarni. Warto zobaczyć go zarówno w dzień, jak i w nocy! Trzeba jednak spodziewać się tłumów - codziennie tysiące turystów spacerują w tym niezwykłym miejscu.