Jeden z najważniejszych zabytków świata jest starszy, niż myślano
Wielki Mur Chiński jest jednym z najbardziej fascynujących zabytków świata. To symbol wytrwałości, inżynieryjnego geniuszu i determinacji starożytnych Chin, który do dziś przyciąga miliony turystów z całego świata. Jak się okazuje, jest starszy, niż oficjalnie przyjęto.

Spis treści:
- Wielki Mur Chiński jest jeszcze starszy
- Ile kilometrów ma Wielki Mur Chiński?
- Wielki Mur Chiński – ciekawostki
Wielki Mur Chiński to jeden z najstarszych i najważniejszych zabytków na świecie. Popularność często idzie w parze z różnymi plotkami i niedopowiedzeniami. Dotyczy to także słynnego muru. Według jednego z najczęściej powielanych mitów Wielki Mur Chiński rzekomo widać z kosmosu. Nie jest to jednak prawda. Wielki Mur Chiński nie jest widoczny gołym okiem z kosmosu, a na pewno nie z orbity, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Mur ma maksymalnie około 9 metrów szerokości i jest zbudowany z materiałów, które kolorem wtapiają się w otoczenie. Wszystko to utrudnia dostrzeżenie go z takiego dystansu.
Wielki Mur Chiński jest jeszcze starszy
Mogłoby się wydawać, że skoro Wielki Mur Chiński jest tak znany (należy do „nowych siedmiu cudów świata”), to został dokładnie zbadany i wiemy wszystko o okolicznościach jego budowy i zastosowania. Okazuje się jednak, że nadal odkrywamy nowe fakty dotyczące tej fascynującej budowli. Najnowsze badania archeologiczne rzucają nowe światło na jej wiek.
Prace prowadzone przez Shandong Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology wykazały, że najstarsze fragmenty muru powstały około 3000 lat temu. To oznacza, że są o 300 lat starsze, niż wcześniej sądzono. Najstarsze części muru znajdują się w dystrykcie Changqing w Jinan, w prowincji Shandong. To odkrycie zmienia naszą dotychczasową wiedzę o Wielkim Murze Chińskim. Początek budowy muru przesuwa się na późny okres Zachodniej Dynastii Zhou i wczesny okres Wiosen i Jesieni. To oznacza, że jeden z siedmiu nowych cudów świata jest jeszcze bardziej imponującym osiągnięciem starożytnej inżynierii.
Badania ujawniły, że konstrukcja muru przebiegała w kilku fazach. Pierwsza z nich datowana jest na późny okres Zachodniej Dynastii Zhou (1046 p.n.e. – 771 p.n.e.) oraz wczesny okres Wiosen i Jesieni (770 p.n.e. – 476 p.n.e.). W tym czasie mury miały około 10 metrów grubości. Kolejna faza przypada na okres Walczących Królestw (475 p.n.e. – 221 p.n.e.), kiedy to techniki budowlane były bardziej zaawansowane. Wówczas mury mogły osiągać nawet 30 metrów szerokości. Najlepiej zachowany fragment pochodzi z czasów panowania króla Xuana z Qi (ok. 350–301 p.n.e.). Fundamenty tych murów składały się z ubitej żółtej ziemi, zagęszczanej za pomocą metalowych ubijaków. To pozwalało na uzyskanie niezwykłej trwałości konstrukcji.
Ile kilometrów ma Wielki Mur Chiński?
Całkowita długość Wielkiego Muru Chińskiego, uwzględniając wszystkie jego odcinki i odgałęzienia, wynosi około 21 196 kilometrów. Nie jest to jednak jednolita konstrukcja. Mur składa się z wielu fragmentów budowanych w różnych okresach historycznych, z których część uległa zniszczeniu lub erozji. Tradycyjnie przyjmuje się, że główny odcinek muru rozciąga się od Shanhaiguan nad Zatoką Liaotuńską do Jiayuguan w górach Nan Shan, na długości około 2400 km.
Wielki Mur Chiński – ciekawostki
Wielki Mur Chiński to nie tylko monumentalna budowla, ale także źródło fascynujących ciekawostek. Oto niektóre z nich.
- Nazwa „Wielki Mur Chiński” została nadana przez Europejczyków w XIX wieku, podczas gdy Chińczycy nazywają go „Wànli Chángchéng”, co oznacza „Mur 10 tys. Li”. Liczba 10 000 symbolizuje coś nieskończonego, a „li” to chińska jednostka miary.
- Podczas budowy muru używano różnorodnych materiałów, w tym mączki ryżowej jako składnika zaprawy murarskiej.
- Z materiałów użytych do budowy muru można by zbudować około 210 piramid Cheopsa.
- Mur pełnił nie tylko funkcję obronną w kontekście militarnym. Według wierzeń miał być także ochroną przed demonami, które rzekomo nie były w stanie przekroczyć zakrzywionych struktur muru.
Źródło: Shandong Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology
Nasz autor
Mateusz Łysiak
Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.