Dan Brown powraca. Akcja jego najnowszej powieści toczy się tuż obok Polski
Na nową powieść Dana Browna czekamy już od 8 lat. W tym tygodniu autor bestsellerowej powieści „Kod Leonarda Da Vinci” ogłosił, że kolejną jego powieść pełną symboli, kodów i zagadek otrzymamy jeszcze w tym roku. Tym razem Robert Langdon będzie musiał rozwikłać tajemnicę ukrytą w sercu czeskiej stolicy.

Spis treści:
Praga to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Każdego roku nad Wełtawę przyjeżdża ponad 5 milionów turystów z całego świata. W najbliższym czasie liczba ta może znacznie wzrosnąć. Dan Brown – jeden z najpoczytniejszych autorów bestsellerów – ogłosił właśnie, że to właśnie w czeskiej stolicy umieści akcję swojej najnowszej powieści „Tajemnica tajemnic”.
Dokąd zaprowadzi Langdona nowa zagadka?
Wydana w 2003 roku powieść Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci” został w ciągu pierwszych pięciu lat przetłumaczony na 44 języki i sprzedany w ponad 60 milionach egzemplarzy. Akcja thrillera działa się w Paryżu. W innych swoich książkach pisarz zabierał czytelników – zazwyczaj na 24 godziny – do kolejnych miast świata:
- do Rzymu („Anioły i demony”, 2000)
- do Waszyngtonu („Zagioniony symbol”, 2009)
- do Wenecji i Stambułu („Inferno”, 2023)
- do Barcelony („Początek”, 2017)
Dan Brown dał się poznać z wykorzystywania autentycznych miejsc i historycznych nawiązań w swoich powieściach. Tym razem prof. Robert Langdon, badacz symboli, trafia do Pragi. „Tajemnica tajemnic” ma opowiadać o sekretach związanych z noetyką i ludzką świadomością.
Stolica Czech od wieków fascynuje historyków, pisarzy i badaczy okultyzmu. Labirynt wąskich uliczek, średniowieczne biblioteki i ukryte przejścia na Hradczanach czy w Katedrze św. z pewnością wzbudzą nie mniejsze emocje niż miasta z poprzednich powieści pisarza. W poszukiwaniu zaginionej naukowczyni Langdon przemierzy kolejne zakamarki Pragi, takie jak Most Karola czy Złotą Uliczkę. W toku śledztwa odkryje, że klucz do zagadki może być ukryty w jednym z najstarszych manuskryptów przechowywanych w Bibliotece Clementinum.
Praga w literaturze
Nie tylko Dan Brown dostrzegł literacki potencjał Pragi. Czeską stolicę rozsławił już Franz Kafka, którego powieści „Proces” i „Zamek” przedstawiają miasto jako labirynt pełen absurdalnych procedur i tajemniczych postaci.
Gustav Meyrink w „Golemie” wykorzystywał legendę o mistycznej istocie stworzonej przez praskiego rabina, a Milan Kundera w „Nieznośnej lekkości bytu” ukazał skomplikowaną historię miasta w XX wieku. Praga przyciąga również polskich pisarzy i dziennikarzy. Autorem serii reportaży o tym mieście jest ceniony po obu stronach granicy polsko-czeskiej Mariusz Szczygieł.
Kiedy ukaże się nowa powieść Dana Browna
Polski przekład „Tajemnicy tajemnic” trafi do księgarń 9 września 2025 r. dzięki Wydawnictwu Sonia Draga. Thriller ukaże się jednocześnie w kilku krajach świata, m.in. w Czechach i w Hiszpanii.
Źródło: National Geographic Traveler