Dzięki tym sposobom zwiedzisz Rzym i nie przehulasz fortuny. Sprawdziliśmy je!

1. Zainwestuj w Roma Pass

Karta zniżkowa dla intensywnie zwiedzających. Cena zawiera przejazdy komunikacją publiczną na wszystkich trasach (metro, autobusy i tramwaje), wejście – bez kolejki! – do dwóch wybranych przez ciebie muzeów, zniżki na wejście do pozostałych.

Pamiętaj, że wiele muzeów jest zamkniętych w poniedziałki! Karta ważna trzy dni kosztuje 36 euro, karta na 48 godz. – 28 euro.Więcej na: romapass.it.

2. Wykorzystaj zniżki

Muzea i miejsca wykopalisk archeologicznych oferują hojne zniżki dla studentów i przedstawicieli niektórych zawodów z UE. Mało kto wie, że wykładowcom i studentom archeologii, historii, konserwacji sztuki oraz uczelni artystycznych przysługuje wstęp wolny.

W pierwszą niedzielę miesiąca wejdziesz za darmo do każdego państwowego muzeum, a w ostatnią w godz. 9–14 nie zapłacisz za wstęp do Muzeum Watykańskiego. Pełna lista rzymskich muzeów z godzinami otwarcia i zniżkami: activitaly.it/musei.

3. Rusz szlakiem kościołów

Wstęp do rzymskich kościołów jest darmowy, a to właśnie w nich zobaczysz dzieła sztuki światowych mistrzów. W Sant’Agostino na Piazza Di Sant’Agostino obraz Caravaggia i freski Rafaela. Dzieła Caravaggia wiszą też w kościołach San Luigi dei Francesi i Santa Maria del Popolo. Rzeźby Michała Anioła stoją w bazylikach Santa Maria Sopra Minerva i San Pietro in Vincoli. Lista najciekawszych kościołów: turismoroma.it/cosa-fare-categorie/chiese-e-basiliche.

4. Wyśpij się za półdarmo

Najlepszy hostel w mieście? Ja (i 700 recenzentów portalu TripAdvisor) polecam The Beehive. Jest w ścisłym centrum, z kawiarnią i ogrodem. Im dalej od centrum, tym ceny pokoi hotelowych niższe. Jedną z najlepszych opcji dla większej grupy, rodzin z dziećmi jest zamieszkanie na podmiejskim kempingu, np. w Camping Village Fabulous.

W domkach są wszelkie wygody, dojazd do miasta trwa 40 min, a na miejscu są baseny, restauracja, sklep, a nawet lodziarnia. Więcej na: the-beehive.com.