Chlubą Szwecji jest kwitnąca gospodarka, wydajne leśnictwo i przemysł. Połowę kraju zajmują lasy, a użytki rolne to około 10% powierzchni. Szwedzki krajobraz, który jest stosunkowo płaski, usiany jest prawie 100 000 jezior, co zapewnia obfite zasoby wody. Szwedzkie miasto Östersund zlokalizowane jest w centralnej prowincji Jämtland nad brzegiem piątego co do wielkości jeziora w kraju, Storsjön. Właśnie tam i na pobliskiej wyspie Frösön ŠKODA Auto organizuje wydarzenie 4×4 Winter Experience. Liczące około 50 000 mieszkańców miasto uniwersyteckie Östersund jest dobrze znane jako miejsce uprawiania sportów zimowych, takich jak biathlon i łyżwiarstwo szybkie.

Transformacja energetyczna dla dobra środowiska

W ostatnich latach w Szwecji zachodzi poważna transformacja energetyczna z naciskiem na produkcję niskoemisyjną. W pierwszej połowie 2022 roku Szwecja była największym eksporterem elektryczności w Europie, dostarczając 16 terawatogodzin energii elektrycznej. Większość energii elektrycznej w Szwecji pochodzi z elektrowni jądrowych, wodnych i biopaliw. Niskoemisyjna produkcja energii pozwala znacząco ograniczyć emisje zanieczyszczeń w dużej części Europy północnej.

Jednocześnie Szwecja znacznie zwiększa efektywność produkcji przemysłowej: pomimo stałego rozwoju przemysłu obecne zużycie energii kształtuje się na podobnym poziomie, co w latach 80. XX wieku, kiedy to produkcja przemysłowa w Szwecji była znacznie niższa. Škoda idealnie wpasowuje się w szwedzkie ideologie. Marka przygotowała specjalny plan, który ma konsekwentnie promować zrównoważony rozwój oparty na zmniejszeniu o ponad połowę emisję CO2 w swojej flocie. 

4x4 Winter Experience to cała masa zabawy

Jazdy testowe oda wały się na malowniczych trasach z minimalnym wpływem na obszary wiejskie. Piękne słońce jeszcze bardziej zachęcało do wzięcia udziału w przygotowanych wyzwaniach. Do dyspozycji mieliśmy całą gamę modelową Škody, poczynając od Octavii, a kończąc na elektrycznym Enaqu Coupé iV. 

Ale to nie wszystko. Na samym końcu czekały na nas zadania na zamarzniętym jeziorze. Slalom na lodzie brzmiał jak wyzwanie nie do pokonania. Okazuje się, że odpowiednia technika jazdy pozwoli na przejechanie tej próby bezbłędnie nawet bez grama przyczepności. Próba driftu okazała się najłatwiejsza. Nie była nawet potrzebna za bardzo pomoc instruktorów.  

Szwecja to również świetne miejsce na rozwój pojazdów. Dlatego zarówno zespoły ŠKODA Motorsport, jak i zespoły ŠKODA pracujące nad rozwojem technicznym pojazdów seryjnych regularnie udają się do Szwecji, aby tam testować swoje samochody, nawet na etapie prototypu. 

Modele Škody z napędem na cztery koła posiadają elektroniczne systemy wspomagania, które pomagają kierowcom w nawet najcięższych warunkach. Przydały się one zwłaszcza podczas jazdy po totalnie zaśnieżonych drogach. System XDS+ rozszerza zakres funkcji elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego (EDL) i ułatwia bardziej dynamiczne pokonywanie zakrętów. W zimowych warunkach na drodze i poza nią, kierowcy modeli ŠKODY 4×4 korzystają z trybów jazdy Snow i Off-road oraz systemu Hill Descent Control.

Wyjazd uświadomił nam jeszcze bardziej, że można się świetnie bawić samochodami i jednocześnie dbać o środowisko. Plan przygotowany przez Škodę to naprawdę ogromny krok w kierunku dbania o naszą planetę.