„Polska się zmienia” – premiery w poniedziałki od 30 września o godz. 21:55 na kanale National Geographic

Seria „Polska się zmienia” to dziewięć krótkich filmów o osobach, firmach i instytucjach realizujących swoje cele i pasje z wykorzystaniem programów wsparcia finansowanych przez Unię Europejską oraz państwa EFTA:

Islandię, Liechtenstein i Norwegię. W każdym przypadku zaczęło się od pomysłu, który połączony z konsekwencją, ciężką pracą i środkami na jego realizację zaowocował wyjątkowym – nie tylko w skali kraju – produktem, niecodzienną inicjatywą czy przełomową technologią.

- Nikt nie ma wątpliwości, że na naszych oczach Polska ulega przemianom, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jak przełomowe i wyjątkowe są to zmiany. W serii „Polska się zmienia” na antenie „National Geographic” prezentujemy osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które łączy jedno – nie boją się odważnie realizować swoich pasji i celów, czego efektem są unikatowe – również w skali światowej – wynalazki, technologie czy inicjatywy. Liczymy na to, że przedstawione historie będą źródłem inspiracji dla innych – mówi Edyta Pytlewska – Mele, Programming and Acquisition Director Central Europe w FOX Networks Group.  

Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju dodaje: –Jesteśmy bardzo pomysłowym i przedsiębiorczym narodem. Wybrane projekty, które prezentujemy w audycjach,  pokazują, jak bardzo wyjątkowe projekty powstają, gdy spotkają się świetny pomysł i fundusze na jego realizację.      

W każdym z dziewięciu odcinków prezentowane są po dwie wyjątkowe inicjatywy z dziedziny: infrastruktura, kultura, przemian na Śląsku, startupów, zdrowia, ochrony środowiska, elektromobilność, energetyki i innowacyjności.  Różnorodność projektów zaprezentowanych przez National Geographic doskonale pokazuje niezwykłe tempo, w jakim zmieniła się Polska od czasu akcesji do Unii Europejskiej 15 lat temu.

Więcej o poszczególnych odcinkach „Polska się zmienia”

Pierwszy odcinek miniserii (premiera 30 września o godz. 21:55, powtórka 5 października o godz. 17:55) poświęcony będzie infrastrukturze miejskiej. Dzięki krakowskiej firmie Seedia dowiemy się, jak dobrze zaprojektowane ławki czy wiaty przystankowe mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Drugi pokazany w programie projekt to Pogotowie Konserwatorskie, czyli unikatowy pomysł warszawskiej ASP, który pozwala na szybką reakcję w sytuacjach, gdy zagrożone są zabytki i historyczne obiekty miejskie.

Drugi odcinek (premiera 7 października o godz. 21:55, powtórka 12 października o godz. 17:55) to podróż do stolicy, do dwóch niezwykle ważnych ośrodków kultury. Pierwszy zaprezentowany projekt: „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, przybliżający historię i kulturę polskich Żydów poprzez działania edukacyjne, zrealizowany został przez Muzeum POLIN, przy wsparciu  Funduszy norweskich i EOG. Drugi projekt zabierze widzów National Geographic do kulis Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie poznają tajniki pracy jednej z największych teatralnych scen w Polsce i dowiedzą się jak Fundusze Europejskie wspierają rozwój teatru..

W trzecim odcinku (premiera 14 października o godz. 21:55, powtórka 19 października o godz. 17:55) widzowie trafią na Śląsk, by zweryfikować stereotypy o jednostajnym, przemysłowym krajobrazie regionu. Ten bowiem, na pograniczu Bytomia i Chorzowa, zaskakuje unikatowym ekosystemem, czyli zespołem przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły. Spotkamy tam nie tylko wiele gatunków ptaków, które odwiedzają pływające wyspy lęgowe, ale także 20 gatunków ssaków, 12 gatunków ślimaków czy 9 gatunków płazów. Po odwiedzinach w parku spotkamy się z harcmistrzem  ZHP Chorągwi Kieleckiej, Który opowie o niezwykłym projekcie – Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej. Ma ona na celu zwalczanie wykluczenia cyfrowego przez naukę osób dorosłych obsługi komputera na różnych poziomach zaawansowania.

Czwarty odcinek (premiera 21 października o godz. 21:55, powtórka 26 października o godz. 17:55) to prezentacja  dwóch niezwykle ciekawych startupów. Widzowie przeniosą się do świata tropikalnych lasów oraz egzotycznych zwierząt, dzięki firmie Rainforrest, której projekt pozwala pasjonatom terrarystyki odwzorowywać w czasie rzeczywistym warunki pogodowe panujące w miejscu występowania hodowanych przez nich zwierząt oraz roślin. Drugi projekt, realizowany przez firmę Invis strap, pozwala natomiast przekształcić tradycyjny zegarek w nowoczesny smartwatch.

Tematem piątego odcinka (premiera 28 października o godz. 21:55, powtórka 2 listopada o godz. 17:55) jest zdrowie. Dzięki Funduszom Europejskim lubelska firma SDS Optic rozwija urządzenie InProbe, które pomaga w szybkiej diagnostyce nowotworów piersi. Pozwala ono na niemal natychmiastowe rozpoznanie nowotworu. Kolejnym ciekawym projektem, tym razem realizowanym przez firmęSimpro, jest opracowanie nowoczesnego symulatora katastrof zbiorowych, który pozwala na szkolenie strażaków i ratowników medycznych do działań w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.

Ochrona środowiska to temat szóstego odcinka miniserii (premiera 4 listopada o godz. 21:55, powtórka 9 listopada o godz. 17:55). Najpierw widzowie odwiedzą Puszczę Augustowską, gdzie dzięki wsparciu Funduszy norweskich i EOG, trwa proces odradzania się populacji dzikich pszczół, co przyczynia się także do rozwoju tradycyjnych metod bartnictwa. Po podróży do lasu akcja odcinka przenosi się do Łodzi. Tam naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego zrekultywowali obszar rekreacyjno-wypoczynkowy Arturówek. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie z programu Komisji Europejskiej LIFE.

Siódmy odcinek (premiera 11 listopada o godz. 21:55, powtórka 16 listopada o godz. 17:55) przybliża temat elektromobilności. Pojazdy elektryczne szybko zyskują popularność wśród Polaków. Toruńska firma Torqway zauważa ten trend i pracuje nad innowacyjnym połączeniem pojazdu typu segway z urządzeniem do ćwiczeń. To rozwiązanie może się okazać przydatne szczególnie osobom starszym, umożliwiając dłuższe zachowanie aktywności. Drugi projekt prezentowany w odcinku jest odpowiedzią na największy problem w korzystaniu z pojazdów elektrycznych, czyli słabo rozwiniętą infrastrukturę – niedobór stacji ładowania baterii. Bateriomaty firmy Jednoślad w przyszłości będą mogły posłużyć jako proste i szybkie „stacje benzynowe” dla pojazdów elektrycznych. Zamiast długotrwałego ładowania baterii, użytkownicy będą mogli szybko wymienić rozładowaną baterię na pełną.

Na energetyce skupi się ósmy odcinek „Polska się zmienia” (premiera 18 listopada o godz. 21:55, powtórka 23 listopada o godz. 17:55). Pierwszy zaprezentowany projekt, realizowany przez firmę Enspirion, to LivngLab, czyli badania nad codziennymi zachowaniami i nawykami konsumentów energii. Model umożliwia praktyczne badanie wielu innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają ograniczyć zużycie energii oraz zwiększyć wiedzę o jej świadomym użytkowaniu. Drugi projekt dotyczy jednej z największych elektrociepłowni w Europie, czyli warszawskich Siekierek. To tutaj powstał nowoczesny kocioł K1 na biomasę, który pozwala na znaczne ograniczenie produkcji szkodliwych dla środowiska substancji będących produktem ubocznym wytwarzania energii.

Ostatni odcinek miniserii (premiera 25 listopada o godz. 21:55, powtórka 30 listopada o godz. 17:55) w całości poświęcony jest tematowi innowacyjności. Firma NapiFeryn BioTech znalazła zaskakujące zastosowanie dla rzepaku. Technologia opracowana przez firmę pozwala uzyskać pełnowartościowe białko z pozostałości po tłoczeniu oleju. W ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał rzepaku i produkować przyjazne środowisku, wegańskie białko gotowe do wykorzystania w przemyśle spożywczym. Drugi projekt również związany jest z żywnością. Produkt firmy Addoptimization to niepozorne urządzenie AGD, które pozwala na produkowanie w domowych warunkach mleka roślinnego, które nie odbiega jakością od przemysłowo produkowanych odpowiedników.

„Polska się zmienia” – premiery w poniedziałki od 30 września o godz. 21:55 na kanale National Geographic