Praca zdalna, brak podróży, kwarantanna. Od kilku miesięcy nie zmieniasz scenerii i znudził ci się już widok z własnego okna? Z myślą o wszystkich, którzy utknęli w mieszkaniach, powstała witryna internetowa WindowSwap. Strona pozwala… wyglądać przez okna z innych mieszkań na całym świecie.

Wystarczy wejść na www.window-swap.com i „otworzyć” okno. 10-minutowe filmy kręcone z perspektywy parapetu udostępnili internauci z całego świata: Indii, Francji, Rosji, USA, Meksyku, Szwajcarii itd. Jest tu wszystko: malownicze pejzaże, betonowe podwórka, wille z ogrodem, domki na wsi i blokowiska. W prawym górnym rogu  widniej informacja o lokalizacji , w lewym - o właścicielu.

Ty też możesz podzielić się swoim codziennym pejzażem. Wystarczy odsłonić zasłony, podciągnąć rolety, ustawić poziomo kamerę i wybrać nagrywanie w HD (dokładna instrukcja jest dostępna tutaj). Jak czytamy na stronie, mile widziane są wszystkie okna „poziome, pionowe, kwadratowe, okrągłe i zdobione”. Może być zachwycająco, ale nie musi. Już kilkuminutowe przeglądanie wystarcza, by uświadomić sobie, z jak różnymi krajobrazami przychodzi nam obcować na co dzień.

Projekt powstał w czasie izolacji wywołanej wybuchem pandemii, a autorami pomysłu są przez Sonali Ranjit i Vaishnav Balasubramaniam. - Stworzyliśmy Window Swap, by wypełnić głęboką pustkę w naszych spragnionych wędrówki sercach i popatrzeć przez chwilę przez czyjeś okno gdzieś na świecie. Na razie podróżujemy bez poruszania się. Wymieniamy się widokami.

Namiastka, ale jaka wciągająca!