Żeby spędzić Walentynki w romantycznym miejscu wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Chełmno od lat cieszy się opinią miasta zakochanych. Uniesione skrzydłami miłości pary przyjeżdżają tu nie tylko 14 lutego. Oprócz wielu miłosnych akcentów miasteczko zachwyca również swoimi zabytkami i okoliczną przyrodą. Co ciekawe, w Chełmnie oprócz Walentynek równie hucznie obchodzi się też Noc Świętojańską. Ma to sens, w końcu świętojańskie wróżby dotyczyły właśnie miłości.

Chełmno – miasto zakochanych 

Chełmno jest położone nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim, około 50 kilometrów od Bydgoszczy. Zamieszkuje je niewiele ponad 20 tys. osób. To właśnie tu przyjeżdżają zakochane pary z całej polski? Od czego zaczął się ten chełmiński kult miłości? Urokliwe miasteczko od zawsze sprzyjało romantycznym spacerom, jednak przełomowe było odkrycie relikwii świętego Walentego w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Od tamtej pory miłość czuć w Chełmnie niemal na każdym kroku – szczególnie w Walentynki.

Ławeczka Zakochanych / fot. Getty Images

Jednym z ulubionych miejsc par jest Ławeczka Zakochanych na Nowych Plantach. Pocałunek na niej ma być gwarancją udanego związku. O miłosnej atmosferze przypominają również dwa nachodzące na siebie serca w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera oraz sercowe dywany z kwiatów.

Atrakcje Chełmna

Panorama Chełmna / fot. Getty Images

Gdzie dalej kontynuować romantyczny spacer? Urokliwych miejsc nie brakuje. Co więcej, Chełmno spodoba się nie tylko zakochanym, ale również zainteresowanym historią i zabytkami – wiele z nich jest położonych na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Z kolei chełmińskie stare miasto od 2005 r. znajduje się na liście pomników historii. Szachownicowy układ ulicy Starówki jest niezmieniony od stuleci. Częściowo zachowały się również mury obronne miasta wraz z dwiema bramami: Merseburska i szczególnie okazała Grudziądzka.

Spacer po Chełmnie / fot. Getty Images

W sercu miasta znajduje się rynek z renesansowym ratuszem. Obecnie działa w nim Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Dla zwiedzających udostępniona została między innymi sala sądowa z malowidłami o biblijnej tematyce. Na tylnej ścianie budynku znajdziemy pręt chełmiński. Wieki temu wykorzystywano go jako miarę długości. Patrząc na panoramę miasta, nie sposób nie zaważyć imponujących kościołów. Najciekawszy z nich to fara z XIII w. pw. Najświętszej Marii Panny. Będąc w Chełmnie warto odwiedzić także zespół klasztorny prowadzony przez Siostry Miłosierdzia. Tworzą go budynki klasztorne, szpitalne, kościół i ogrody. Kompleks powstał na przełomie XIII i XIV w.

Ciekawą alternatywą zwiedzania jest geocaching, czyli szukanie skrzynek (tzw. keszy) z drobnymi przedmiotami. Specjalnie z myślą o turystach przygotowana została trasa Serce miasta dla „zakochanych”.

Jeżeli planujemy weekendowy wyjazd do Chełmna, dobrze rozważyć również spacer na łonie natury. Okolice miasteczka są wyjątkowo malownicze. Jezioro Starogrodzkie czy Góra Zamkowa w Starogrodzie są oddalone od rynku tylko o kilka km.