Monstrualna skała przyciąga turystów jak magnes. Wśród wielu powodów, dla których się tak dzieje, należy wymienić małpy. Gibraltar jest jedynym miejscem w Europie, gdzie makaki magoty żyją na wolności. Mają szczególne prawa, za to turystów obowiązują liczne zakazy. Na przykład pod groźbą wysokiego mandatu nie można zwierząt karmić. Małpy wykorzystują sytuację i robią, co chcą – a to wyciągną aparat, wyrwą torbę, wejdą komuś (dosłownie) na głowę.

Z tym wszystkim trzeba się liczyć, stojąc na platformie widokowej na szczycie skały. Większość ludzi wjeżdża na górę kolejką, stromą i szybką. W dole widać miasto i pas startowy z przecinającą go ruchliwą ulicą. Gdy jakiś samolot chce wylądować, ulica jest zamykana. To z tego pasa w 1943 r. startował gen. Sikorski. A kiedy zejdzie się ze skały i pójdzie na sam koniec półwyspu, w słoneczny dzień ujrzy się Afrykę. Zdaje się być bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki. Wtedy ma się poczucie, że stoi się na krańcu Europy. (BŻ)

NO TO W DROGĘ:

INFO ■ Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim. Na skałę najłatwiej się dostać kolejką linową – wjazd kosztuje 11,25 funta (za opcję ze zwiedzaniem rezerwatu przyrody, w tym m.in. jaskiń i tuneli, zapłacimy 25,25 funta).

WWW ■ www.gibraltarinfo.gi