Kamieniołom w Zakrzówku niedaleko Wawelu. To tu podczas wojny pracował Karol Wojtyła. Ale aby zobaczyć pamiątkową tablicę, trzeba zanurkować. Kamieniołom jest dziś zalany i przyciąga nurków z całego kraju. Na dnie znajdują się m.in. fi at 126p, autobus, motorówka. Widoczność sięga 15 m. Inny kamieniołom – w Jaworznie- Szczakowej – przyciąga zatopionymi koparkami. Oprócz nich na dnie spoczywają polonez Caro i BMW.
Często odwiedzane są szczątki leżące na dnie Zatoki Gdańskiej – ścigacz okrętów podwodnych „Groźny” i trałowiec „Delfin”. Nurków przyciąga też prom „Jan Heweliusz” spoczywający przy niemieckiej wyspie Rugia.
Największym przebojem są w Polsce kopalniane szyby, sztolnie i zalane fortyfikacje. W takie miejsca obfituje Dolny Śląsk. Nurkowie odwiedzają na przykład dawną kopalnię rud ołowiu i srebra w Bystrzycy Górnej. Podobnych wrażeń dostarcza Twierdza Modlin, a właściwie Fort XIII w pobliżu wsi Błogosławie. Po takiej wizycie rafa koralowa na Morzu Czerwonym wyda się banalna. Więcej fotografii znajdziesz na stronie www.underwater.pl
ZAKRZÓWEK, JAWORZNO
■ Zakrzówek leży niedaleko ulic Norymberskiej
i Wyłom w Krakowie. Centrum Nurkowe
„Kraken”
www.kraken.pl

■ Jaworzno-Szczakowa znajduje się na Górnym
Śląsku. Baza nurkowa Gródek koło zalewu
Koparki
www.orka-bielska.com.pl