Podróże to wolność, a żeby poczuć się wolnym, wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko od domu. Dobrze wiedzą o tym miłośnicy bushcraftu. Co to takiego? Dla jednych to po prostu sztuka wypoczywania na łonie natury, dla innych styl życia. Bushcraft już od kilku lat zyskuje na popularności. Na pewno sprzyja temu fakt, że od ubiegłego roku miłośnikom spania w lesie oddano kilkaset tysięcy hektarów w ponad 400 nadleśnictwach.

Jak przygotować się do nocowania w lesie?

Nocleg w plenerowym hotelu z mchowymi dywanami jest oczywiście bezpłatny. Żeby jednak taka przygoda była bezpieczna – dla nas i dla lasu – należy pamiętać o pewnych podstawach. Eksperci polecają kierować się zasadą trzech „Z”: zaplanuj, zanocuj, zabierz.

Biwak w lesie wymaga odpowiedniego przygotowania. / fot. Marek Lewandowski

Nocowanie w lesie to nie powinien być spontaniczny pomysł, tylko dokładnie zaplanowana aktywność. Zaczynamy od sprawdzenia, gdzie dokładnie w lasach w Polsce można biwakować. Jeżeli planujemy spać w lesie dłużej niż dwie nocy lub będziemy w grupie większej niż 9 osób, mamy obowiązek zgłosić swoją obecność mailowo do danego nadleśnictwa.

Przed wyprawą należy sprawdzić także prognozy pogody oraz aktualną mapę zakazów wstępu do lasu. Może się na przykład okazać, że w niektóre obszary objęto zakazem wstępu z powodu dużego zagrożenia pożarowego.

O tym trzeba pamiętać

Właściwa przygoda zaczyna się na miejscu, czyli w lesie. Warto pamiętać o tym, że to, że część lasu została udostępniona dla miłośników bushcraftu czy survivali, nie oznacza, że zastaniemy tam infrastrukturę turystyczną. W końcu częścią zabawy jest niepozostawienie po sobie śladów i nieingerowanie w leśne życie. Dlatego, jeśli planujemy rozbić namiot, powinniśmy wybrać utwardzony skrawek ziemi, tak aby nie uszkodzić podszycia. Polecanym rozwiązaniem jest na przykład hamak.

Co z kolacją? Przede wszystkim jedzenie trzeba zabezpieczyć w szczelnych opakowaniach, żeby nie zwabiły zwierząt. Posiłek na ciepło wchodzi w grę, ale ogniska można rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych przez leśniczego. Kuchenek gazowych z kolei możemy użyć tylko w 46 obszarach na terenie nadleśnictw w Leśnych Kompleksach Promocyjnych.

Nocleg w lesie to fantastyczna przygoda dla dużych i małych. / fot. Marek Lewandowski

Jeśli chodzi o to, co zabieramy z lasu, to zasady są proste. Zabieramy dobre wspomnienia, zdjęcia, doświadczenie i oczywiście papierki i inne śmieci oraz cały sprzęt do biwakowania. W tym hotelu nikt po nas nie posprząta – to nasza odpowiedzialność. Po powrocie z lasu do domu w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przypadkiem nie zabraliśmy ze sobą kleszcza.

Najlepsze miejsca na leśny nocleg

Nocleg w lesie może być ciekawym urozmaiceniem kilkudniowych wyjazdów w Polskę. Niektóre biwakowe miejsce zostały wytyczone w wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie regionach, przykładowo w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym czy w okolicach Międzyzdrojów i Wolińskiego Parku Narodowego.

Z odpowiednim wyposażeniem nocować w lesie można także zimą. / fot. Marek Lewandowski

Miłośników górskich wędrówek na pewno zainteresuje z kolei możliwość przenocowania na dziko w Małych Pieninach (obszar sąsiadujący z rezerwatem przyrody Zaskalskie-Bodnarówka), Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego lub lasach położonych w sąsiedztwie Lądka-Zdroju.

Projekt przygotowany przez Lasy Państwowe. Więcej o akcji zanocuj w lesie na stronie www.lasy.gov.pl