Nazwa „Wyspy Kokosowe” może być mało znana nawet wśród doświadczonych podróżników. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co trzeba wiedzieć, zanim wybierzemy się w pierwszą podróż? Jakie miejsca trzeba zobaczyć na wyspie? Kiedy warto tam jechać i co powinniśmy ze sobą zabrać? W artykule poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego magicznego miejsca.

Wyspy Kokosowe: położenie

Wyspy Kokosowe to dwa atole (czyli wyspy koralowe), które leżą na Oceanie Indyjskim. Obecnie rejon ten stanowi terytorium zależne Australii. Łączna powierzchnia wysp to ok. 14 km kwadratowych. Stolicą Wysp Kokosowych jest West Island, zamieszkałe przez nieco ponad 200 osób (co stanowi 1/3 ogólnej liczby mieszkańców wysp).

Położenie wysp w strefie klimatu tropikalnego sprawia, że zawsze jest tam bardzo ciepło. Średnie dobowe temperatury w ciągu roku wynoszą aż 27 stopni Celsjusza i są bardzo stabilne – nawet w najchłodniejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej 26 stopni. Przez cały rok panuje tu duża wilgotność powietrza. 

Wyspy Kokosowe: co trzeba wiedzieć?

Wybierasz się na Wyspy Kokosowe? Wakacje w tym miejscu to z pewnością dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli lubisz tropikalny klimat, piaszczyste plaże i lazurową wodę. Zanim jednak wybierzesz się w podróż, powinieneś poznać kilka szczegółów związanych z tym miejscem:

  • językiem urzędowym na Wyspach Kokosowych jest angielski, jednak w użyciu jest tu również malajski;
  • na Wyspy Kokosowe można dostać się droga lotniczą (samoloty wylatują z Australii). Jedyne lotnisko na Wyspach Kokosowych mieści się w stolicy, czyli w West Island;
  • jednostka monetarna na Wyspach Kokosowych to dolar australijski (AUD);
  • dominującą religią wśród obywateli jest islam, choć na Wyspach Kokosowych są również chrześcijanie;
  • gospodarka na Wyspach Kokosowych wiąże się przede wszystkim z uprawą palm kokosowych oraz wciąż rozwijającą się turystyką;
  • na Wyspach Kokosowych znajdują się urzędy, poczta, muzeum, punkt informacji turystycznej, dostępny jest także szpital. Należy jednak wiedzieć, że niektóre placówki nie są otwarte przez cały tydzień;
  • pobyt na Wyspach Kokosowych uważany jest za bardzo drogi, co tłumaczy wciąż niewielkie zainteresowanie turystyczne tym rejonem świata;
  • aż do XIX wieku Wyspy Kokosowe były bezludne. Dopiero w 1826 roku założono tam pierwszą osadę, a już 10 lat później na Wyspy dotarł sam Karol Darwin, podróżnik i słynny twórca teorii ewolucji.

Królowa Elżbieta II w czasie wizyty na Wyspach Kokosowych, 1954 / fot. Getty Images

Wyspy Kokosowe: jak dolecieć?

Przelot z Polski na Wyspy Kokosowe może być bardzo długi i uciążliwy. Należy też nastawiać się na podróż z przesiadkami. Bezpośrednio na Wyspy Kokosowe kursują samoloty z australijskiego Perth. Do Australii można z kolei dostać się praktycznie z każdego kontynentu.

Loty z Perth na Wyspy Kokosowe odbywają się kilka razy w tygodniu. Samoloty lądują na niewielkim lotnisku w West Island, w pobliżu którego znajdują się też miejsca noclegowe. 

Wyspy Kokosowe: co zobaczyć?

Wyspy Kokosowe oferują atrakcje dla każdego, kto ceni sobie tropikalny klimat południowych mórz. Na podróżników czekają tu piękne plaże, pełne efektownych palm, podróże promem i atrakcje wodne, takie jak nurkowanie. W okresie od kwietnia do września można swobodnie uprawiać surfing

Wyspy Kokosowe można zwiedzać łodzią lub motorówką. Na lądzie z kolei warto zajrzeć m.in. do muzeum. Zainteresowaniem cieszy się również tamtejsze pole golfowe, graniczące z terenem lotniska.

Niewątpliwą atrakcją jest różnorodna fauna i flora, którą docenią nawet najbardziej wymagający miłośnicy przyrody. Na Wyspach Kokosowych dominuje krajobraz równikowy. Natrafić tam można na wiele roślin tropikalnych, rafy koralowe, zachwyca też ogromna różnorodność ptaków morskich. Osoby zainteresowane przyrodą powinny koniecznie odwiedzić tamtejszy Pulu Keeling National Park

Na Wyspach Kokosowych każdy znajdzie coś dla siebie. Ten spokojny, rajski zakątek świata może okazać się wspaniałą odskocznią od codziennej rutyny, będzie też znakomitym pomysłem na miesiąc miodowy. 

Kiedy jechać na Wyspy Kokosowe?

Wyspy Kokosowe nie są popularnym miejscem turystycznym. To akurat dobra wiadomość dla tych podróżników, którzy chcieliby odwiedzić ciekawe miejsce, a jednocześnie uniknąć tłumów i komercyjnego podejścia do turystyki

Na ten fakt zwracają uwagę podróżnicy, którzy mieli okazję zakosztować życia na Wyspach Kokosowych. Podkreślają oni, że na Wyspach Kokosowych nie ma wielu turystów, a lokalna społeczność jest na tyle mała, że w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zwiedzanie. Najpoważniejszą przeszkodą w podróży na Wyspy Kokosowe są przede wszystkim wysokie koszty. 

Kiedy wybrać się na Wyspy Kokosowe? Warto się tam pojawić zwłaszcza w okresie od września do stycznia. Jest tam wówczas ciepło i można liczyć na więcej bezdeszczowych dni. Podczas opadów temperatura nieznacznie spada, nadal jednak przekracza 20 stopni Celsjusza. Temperatura wody w tym okresie wynosi ok. 27 stopni. Warto wiedzieć, że na Wyspach Kokosowych występują często huragany

Najmniej deszczowe są miesiące wrzesień, październik, listopad i grudzień (ok. 11 dni z opadami/miesiąc). Dni są wówczas długie i pełne słońca. Najbardziej deszczowy jest z kolei lipiec, kiedy pada nawet przez 20 dni.

Co ze sobą zabrać na Wyspy Kokosowe? 

Oprócz dobrego humoru warto oczywiście wziąć ze sobą sporo dolarów australijskich, które przydadzą się w trakcie zwiedzania i korzystania z miejscowych atrakcji.

Na Wyspach Kokosowych przydatne mogą okazać się lekkie, bawełniane ubrania, okulary przeciwsłoneczne, preparaty do opalania i środki przeciw owadom. Planując podróż nie zapomnij o tym, że aby przekroczyć granicę Australii, potrzebna jest wiza. Podróżników obowiązuje wiza turystyczna, wydawana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wnioski wizowe można składać drogą elektroniczną.

Podróżując po Wyspach Kokosowych należy też pamiętać o uszanowaniu lokalnych tradycji i zwyczajów religijnych. Nie zostało nam zatem nic innego, jak życzyć wam udanego wypoczynku pod koksami!