Wybierając się na zwiedzanie wysp greckich wyselekcjonowanie tych, które bezwzględnie należy odwiedzić może przyprawić o zawroty głowy. Wysp na morzu Egejskim jest po prostu multum, bo około sześć tysięcy. Ten artykuł ma za zadanie pomóc wybrać spośród tego bogatego repertuaru, nie kryjąc swojej stronniczości. 

Spośród archipelagu Cyklad zaliczanych do „pereł” Grecji największą wyspą jest Naksos. To też jedna z najpiękniejszych i jeszcze mało znanych wysp Morza Egejskiego. Wysokie góry, żyzne doliny, malownicze wioski i  nadmorskie krajobrazy, decydują o charakterze tej wyspy. Do tego marmurowe rzeźby: Sfinks z Naksos, Kolos Naksyjczyków, czy słynne marmurowe figurki bóstw. Okazuje się, że Naksos to zagłębie greckiego marmuru. Surowiec ten do dziś dla mieszkańców stanowi jeden z najtańszych materiałów budowlanych. Dlatego też zdobi spacerowe bulwary i wnętrza wielu domów. 
Marmurowa sztuka

Wyspa Naksos - marmurowa sztuka

W starożytności Naksos było jednym z najważniejszych ośrodków rzeźbiarskich na wyspach Morza Egejskiego. Pochodzący stąd biały marmur już w III tysiącleciu p.n.e., był ulubionym surowcem ówczesnych artystów. Znanymi dziełami z tego regionu są, ufundowany przez mieszkańców, Sfinks z Naksos, Kolos Naksyjczyków – przedstawiający Apollina, czy słynne w całym kraju marmurowe figurki bóstw. Dużą rolę w formowaniu tzw. szkoły naksyjskiej, odgrywały posągi kurosów, czyli tworzone w okresie archaicznym rzeźby przedstawiające stojącego, młodego mężczyznę. Posągi miały kolosalne wymiary.

Za wizytówkę wyspy uważa się pomnik Portara, którego nazwa tłumaczona jest jako ,,ogromne drzwi”. To marmurowe dzieło jest jedyną pozostałością po świątyni Apolla, wybudowanej w VI w. p.n.e. podczas panowania tyrana Lygdamisa. Jako kolebka starożytnej sztuki i ośrodek rzeźbiarski, Naksos do dziś jest chętnie odwiedzane przez miłośników historii i kultury. 

Wyspa Naksos - kult Dionizosa

Na marmurową wyspę przybywają nie tylko wielbiciele sztuki, ale także fani mitologii i miłośnicy biesiad. Naksos przyciąga turystów, którzy chcą skosztować lokalnych win i tamtejszego, wyjątkowego specjału – cytrynowego likieru kitron. Według mitologii greckiej, wracający do Aten Tezeusz, zabrał ze sobą piękną Ariadnę, lecz z rozkazu Dionizosa po drodze pozostawił ją na wyspie Naksos. Bóg wina zakochał się w niej i tam pojął za żonę. Motyw ten został utrwalony m.in. przez Richarda Straussa w operze ,,Ariadna na Naksos”. Ze względu na mitologiczną genezę, ale także niezwykle żyzną glebę, Naksos uważa się za ośrodek kultu Dionizosa i uprawy wina.

Mieszkańcy wyspy Naksos kontynuują dawne tradycje i oferują doskonałe trunki z lokalnych winiarni. W odróżnieniu od pozostałych wysp Cyklad, Naksos określana jest mianem ,,zielonej”, ponieważ słynie z uprawy oliwek, winogron i cytrusów. Z tych ostatnich produkuję się kitron, napój alkoholowy o przyjemnie słodkim, cytrusowym smaku. Proces jego powstawania można śledzić w lokalnej destylarni Valindras w miejscowości Halki. Warto także skosztować tutejszych win, które były kiedyś uważane za antidotum na złamane serca. 

Atrakcje wyspy Naksos - mało znany turystyczny raj

Turystów odwiedzających wyspę z pewnością urzekną malownicze widoki, krystalicznie czysta woda i piękne, piaszczyste plaże. Ze względu na silne wiatry i piękne zatoki, wyspa jest doskonałym miejscem dla fanów sportów wodnych i nurkowania, głównie miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Najchętniej wybierane plaże to słynna Agios Prokopis z przejrzystą wodą i miękkim, jasnym piaskiem, oraz ogromna plaża Plaka. Dno morza obfituje w rafy koralowe, zróżnicowaną faunę i wraki statków. Głównym ośrodkiem wyspy jest miasteczko portowe Chora (in. Naksos City), które wypełnia gwar turystów i lokalnych sklepikarzy. 

W odróżnieniu od sąsiednich wysp, przyciągającej rzesze turystów i gwiazd Santorini czy słynącej z nocnego życia Mykonos, Naksos wydaje się jeszcze nieodkrytym skarbem na mapie greckich wysp. Aby poznać czar starożytnych zabytków, zobaczyć olbrzymie marmurowe posągi, posmakować wyjątkowego likieru cytrynowego w pełnym, greckim słońcu, trzeba koniecznie odwiedzić wyspę Dionizosa. Jak podaje Travelplanet.pl, tygodniowy pobyt na wyspie w to koszt od ok. 2 tys. zł za osobę. 

Wyspa Naksos - jak tu dotrzeć?

Do Naksos można dotrzeć zarówno samolotem jak i promem z portu w Pireusie. Istnieje jednak też inne wyjście. Ze względu na przepełnione turystami samoloty i promy, Grecy wolą przypływać na wyspę katamaranami. Wyposażony w nowoczesny silnik, katamaran można wypożyczyć w Atenach i dostać się na wyspę w chmurze piany z morskich fal.