Wypad na weekend: Park wodny Suntago

Wypad na weekend blisko Warszawy? Odwiedź Suntago – największy wodny park rozrywki w Europie. Znajduje się on w miejscowości Wręcza, w gminie Mszczonów. Od stolicy oddalony jest o sześćdziesiąt kilometrów. Można tam znaleźć moc atrakcji dla całej rodziny.

Strefa Jamango utrzymana jest w klimacie tropikalnej wyspy. Skorzystamy tam z kąpieli w różnorodnych basenach, w otoczeniu palm i roślin tropikalnych. Są tam także trzydzieści dwie tematyczne zjeżdżalnie. Wśród nich najdłuższa zjeżdżalnia w Europie – Jungle Eclipse o długości 320 metrów. Najmłodszym gościom Suntago przygotowało brodzik i place zabaw.

Gości spragnionych wyciszenia i odprężenia, Suntago zaprasza na wypoczynek do strefy Saunarium. W niej znajdują się łaźnie wodne, sauny suche i mokre oraz Grota Solna. Można skorzystać z aromaterapii w kilku tematycznych łaźniach i krioterapii w Mont Blanc. Do strefy Relax należą baseny lecznicze z wodą siarkową, termalną i solanką. Tutaj także skorzystamy z zabiegów pielęgnacyjnych w części obiektu o nazwie Wellness & SPA.

Park wodny Suntago jest należy do obiektu Park of Poland. Goście odwiedzający kompleks mogą skorzystać z noclegów w pobliskim osiedlu Suntago Village. Są tam w pełni wyposażone apartamenty mieszczące czterech lub ośmiu gości. W części gastronomicznej obiektu znajdują się restauracje, proponujące dania różnych kuchni świata: polską, włoską, azjatycką, czy amerykańską. Park of Poland zapewnia tyle atrakcji, że można w nim zaplanować cały wyjazd weekendowy.

Wypad na weekend: Góry Opawskie

Góry Opawskie są perłą Opolszczyzny. Znajdują się na południu województwa, na pograniczu polsko – czeskim. To niewysokie góry, dlatego polecane są dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych. Na miejscu został wytyczony Park Krajobrazowy Góry Opawskie, chroniący cenne przyrodniczo miejsca, jak i gatunki. Jest to obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000.

Na terenie Gór Opawskich znajdują się malownicze trasy wzdłuż górskich strumyków. Znajdziemy leśne polany, np. w Cichej Dolinie, a także wypiętrzenia skalne o nazwach: „Karolinki”, „Karliki” i „Piekiełko”. Szlak prowadzi także nad zbiornik wodny w otoczeniu skał – „Żabie Oczko”. Znajdują się tam łatwiejsze i trudniejsze trasy piesze, wiodące na szczyty:

  • Srebrną Kopę,
  • Zamkową Górę,
  • czy Górę Chrobrego.

 

Najwyższy szczyt 890 m n.p.m. ma Kopa Biskupia, która jest najliczniej odwiedzana przez polskich i czeskich turystów.

Miejscowości turystyczne Gór Opawskich – Jarnołtówek i Pokrzywna – to dwie wioski położone u ich podnóża. Zaczynają się w nich liczne szlaki do ciekawych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc. Dysponują także bazą noclegową i gastronomiczną. Są też świetnym punktem wypadowym do Czech, np. na wyciągi narciarskie. Miasto Głuchołazy, z którego wiedzie szlak na Górę Chrobrego, dawniej miało status uzdrowiska. Skrywa ono ciekawą historię wydobycia złota przez górników.

Wypad na weekend: Międzyzdroje

Planujesz wyjazd na weekend? W każdej porze roku warto odwiedzić polskie morze. W sezonie wakacyjnym należy się liczyć z tym, że nadmorskie miasta będą zatłoczone. Są one bowiem popularną bazą wypadową wszystkich Polaków. Jednak wiosną, lub jesienią możesz bez trudu odpocząć w Międzyzdrojach. Znajduje się tam dosyć szeroka plaża z malowniczymi klifami. W ich pobliżu jest przystań rybacka, oferująca smaczne dania. W sezonie turystycznym można również wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym po Morzu Bałtyckim.

Plaża w MiędzyzdrojachPlaża w Międzyzdrojach. / fot. Michael Plagge/Getty Images

Woliński Park Narodowy to chroniony obszar nadmorskiego krajobrazu i gatunków w nim występujących. W miejscowości poprowadzono szlaki turystyczne. Trasy wiodące przez lasy prowadzą na Kawczą Górę – najwyższy punkt z widokiem na Morze Bałtyckie, lub też do Zagrody Pokazowej Żubrów. Jest to miejsce idealne do turystyki rowerowej, lub pieszej. Największą bazę gastronomiczną znajdziemy nad samym brzegiem morza – na promenadzie. Z niej też dojdziemy do Alei Gwiazd i wejścia na Molo w Międzyzdrojach.

Wyjazd na weekend i kilkudniowy pobyt w nadbałtyckiej miejscowości pozwoli się zrelaksować, odpocząć i zaczerpnąć świeżego, morskiego powietrza. Spacer ścieżkami turystycznymi, wśród pięknych krajobrazów Międzyzdrojów, będzie wspaniałym pomysłem na regenerację po ciężkim tygodniu pracy.

Wypad na weekend: Karpacz

Wypad na weekend w wyższe góry? Świetnym wyborem jest miasto Karpacz, do którego można bez problemu dojechać z Wrocławia lub Jeleniej Góry. Liczne hotele i pensjonaty zapraszają swoich gości o każdej porze roku. Miasto znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Stąd wychodzi szlak prowadzący na najwyższy szczyt – Śnieżkę o wysokości 1603 m n.p.m.

Ponadto warte uwagi są liczne, malownicze trasy piesze, wiodące na przełęcze, krawędzie kotłów Wielkiego i Małego Stawu, skały Słonecznik czy Pielgrzymy. Z nich roztacza się niezwykły widok na Karkonosze i okoliczne miejscowości. Na szlakach można znaleźć edukacyjne tabliczki z informacjami i ciekawostkami z Karkonoskiego Parku Narodowego. W Karkonoszach znajdują się liczne schroniska, w których turysta może odpocząć i posilić się.

Turyści w drodze na ŚnieżkęW drodze na Śnieżkę. / fot. Grzegorz Polak/Getty Images

Delikatniejsze, interesujące trasy, które nie wiodą na szczyty, skłaniają do refleksji i odpoczynku. Jeden ze szlaków prowadzi nad Mały Staw, gdzie w otoczeniu skał znajduje się schronisko „Samotnia”. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, idealne na wypad we dwoje, na weekend. Innym, romantycznym miejscem jest Dziki Wodospad – piękne tło do zdjęć dla par. 

W Karpaczu można też odwiedzić i zwiedzić ewangelicki Kościółek Wang, położony wysoko, nad miastem, z którego roztacza się niezwykły widok. Otoczony jest ogrodem, w który wkomponowany jest przykościelny cmentarz. Dla młodzieży przygotowano parki linowe i zjazdy na torach bobslejowych. Osoby, które nie chcą wchodzić w góry, mogą spacerować ścieżką, łączącą dwie części miasta. Piękna trasa w otoczeniu zieleni i rwącego potoku będzie dla nich namiastką gór. Miasto posiada także bogatą bazę gastronomiczną. 

Wypad na weekend: Jeziora augustowskie

Pomysłem na weekend może być wypad na Podlasie. W okolicach Augustowa znajduje się ponad dwadzieścia jezior. Można tam przyjechać z grupą znajomych, by rozpalić ognisko i biesiadować nad brzegiem wody. Nie ma zakazu kąpieli. Można tam pływać, uprawiać sporty wodne, a także łowić ryby. Przyjemnością jest również spacer nad brzegiem wody. Miłośnicy pięknych krajobrazów będą zachwyceni pięknem tamtejszej przyrody.

Jednym z najbardziej znanych, jest Jezioro Białe, zwane Krechowieckim. Znajduje się we wsi Przewięź, pod Augustowem. Otaczają je lasy sosnowe. Na jeziorze znajdują się cztery wyspy, a przy brzegu jest plaża zwana „Patelnią”. Woda Jeziora Białego jest niezwykle czysta, więc spokojnie można się w niej kąpać. Jest tam także możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych:  rowerków, skuterów i kajaków.

Jezioro w AugustowieNad jeziorem w Augustowie. / fot. Omar Marques/Getty Images

Jezioro Necko, znajdujące się w samym Augustowie, jest malowniczym i atrakcyjnym elementem północnej części miasta. Zarówno jego otoczenie, jak i jezioro - jest miejscem, skrywającym bogactwo gatunkowe Polski. Znajduje się ono na Obszarze Chronionego „Krajobrazu Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Występują tam: łabędź niemy i kaczka krzyżówka, a także mniej znane ryby: ciernik, miętus pospolity, węgorz europejski, wzdręga, sieja, czy troć.

Przy brzegu jeziora znajdują się liczne miejsca noclegowe, w których turyści mogą się zatrzymać. Znajduje się tam profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Latem można trafić na ciekawe, wodne imprezy, organizowane nad Jeziorem Necko.