O najnowszych smartfonach Huawei mówi się, że zmieniają oblicze fotografii mobilnej. Nie inaczej było z P30 lite, który swoją premierę miał w marcu 2019 roku. Zapowiadano go jako fotograficzną rewolucję, zwłaszcza wśród sprzętu z podobnej półki cenowej - telefon dostępny jest w rekomendowanej cenie 1599 zł.

Do ręki trafia spory smartfon (wymiary: 152,9×72,7×7,4 mm) zamknięty w eleganckiej obudowie ze szkła i metalu, wyposażony w wyświetlacz Full HD+ w formacie 19:9. Jakość grafiki, kontrast i kolory widoczne na ekranie dają poczucie obcowania z naprawdę dobrym sprzętem. Dodatkowo możemy liczyć na ochronę oczu podczas korzystania z urządzenia, co potwierdza certyfikat TÜV Rheinland Eye Comfort Certification.

P30 lite zawiera wbudowaną baterię o pojemności 3340 mAh, której jedno pełne ładowanie pozwala na korzystanie z telefonu przez cały dzień. Nawet, kiedy zabieramy go na weekendową wycieczkę i służy nam za nawigację, przewodnik, czytnik, a przede wszystkim - aparat fotograficzny.

 

Misja: fotografia mobilna

Możliwości aparatu fotograficznego Huawei P30 lite sprawdziliśmy w nie najłatwiejszych warunkach. Wypróbowaliśmy go w ostrym popołudniowym słońcu wśród natury i o zmierzchu w mieście.

Smartfon wyposażony jest w potrójny aparat główny (triple camera) i aparat przedni. Przedni posiada potężny obiektyw o rozdzielczości 24MP i funkcję Night Mode, która umożliwia wykonywanie zdjęć selfie o bogatej kolorystyce i wysokiej wyrazistości nawet przy słabym oświetleniu. Na aparat główny składają się trzy obiektywy: obiektyw o rozdzielczości 48MP, szerokokątny obiektyw z matrycą 8MP i przysłoną f/1.8 oraz obiektyw 2MP służący do analizy głębi obrazu. Aparat P30 lite  oferuje funkcję 2-krotnego zoomu bezstratnego i 6-krotnego zoomu cyfrowego.

Jak poradziły sobie w terenie? Podczas zwiedzania ciemniejszych wnętrz i fotografowania o zmierzchu sprawdził się zaawansowany sensor marki Sony o wysokiej czułości, zdjęcia wyszły doświetlone, z widocznymi szczegółami, ostre bez strat dla jakości zdjęcia. Na zewnątrz podczas fotografowania krajobrazów przydał się obiektyw szerokokątny, Który  pozwala na fotografowanie rozległego krajobrazu i uchwycenie w kadrze wielu fragmentów bez potrzeby oddalania się od obiektu. Daje to też spore możliwości manipulowania perspektywą i poszukiwania niebanalnych kadrów.

Zwykły obiektyw (1) / obiektyw szerokokątny (2):

W ostrym popołudniowym słońcu można użyć funkcji HDR, która pozwoli uniknąć przepaleń i "wyciągnie" kolory.

Podczas fotografowania przedmiotów i tworzenia kompozycji o różnej głębi ostrości warto skorzystać z możliwości regulacji otwarcia przysłony. Efekt rozmazanego tła w prosty sposób pozwala modyfikować narrację zdjęć - fotografie nie są płaskie, a elementy kompozycji, w zależności od tego czy są ostre czy nieostre, zyskują inne znaczenie. A do tego wystarczy kilka prostych kliknięć w ustawieniach P30 lite.

Efekty modyfikowania ustawień przysłony:

Podczas testowania fotograficznych możliwości  nowego Huaweia wyzwaniem mogło być wieczorne fotografowanie w mieście, ale i tu praca z P30 lite  okazała się przyjemnością. Znów z pomocą przyszedł  sensor zapewniają wysoką wyrazistość zdjęć oraz ostrość detali. W słabych warunkach oświetleniowych, jakie panowały w mieście po zmierzchu, przydała się stabilizacja obrazu wspomagana przez sztuczną inteligencję.

To była też doskonała okazja, by wypróbować tryb „malowanie światłem”, który korzysta z opcji wydłużania czasu naświetlania. Dzięki temu, fotografując np. przejeżdżające auta, możemy uzyskać efekt smug światła. Do wyboru mamy też tryb „świetlne graffiti”, „jedwabista woda” czy „tory gwiazd”.

Tryb "malowanie światłem":

Nad wszystkim czuwa moduł sztucznej inteligencji, który umożliwia automatyczny dobór parametrów fotografii, a wydajny ośmiordzeniowy procesor Kirin 710 z układem graficznym ARM Mali-G51 MP4 i 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB ROM sprawiają, że wszystko działa bez zakłóceń. Smartfon działa na klockach systemu Android 9.0 Pie z najnowszą wersją autorskiej nakładki systemowej Huawei - EMUI 9.0.1.

Dodatkowo inteligentna funkcja HUAWEI HiVision, w którą wyposażony jest aparat, umożliwia rozpoznawanie obiektów po skierowaniu na nie obiektywu, dzięki czemu można dowiedzieć się, na jaki pomnik właśnie patrzymy albo co znajduje się w budynku przed nami. Algorytmy AI umożliwią też określenie liczby kalorii w naszym obiedzie, rozpoznanie rasy zwierzęcia,  modelu samochodu, który właśnie mijamy albo...  znalezienie w sklepie internetowym (ulubionej!) gazety:

   

Podczas testów nowego smartfona Huawei P30 lite kilka razy usłyszałam od znajomych: „naprawdę widać różnicę” albo „jakie kolory!”. I przyznaję: sama kilka razy ze zdumieniem wypowiadałam te słowa.

Huawei P30 lite to nowoczesny, wydajny smartfon dzięki któremu można zapomnieć o zabieraniu ze sobą w podróż ciężkiego sprzętu fotograficznego. Ma duże możliwości i daje pole do popisu. Warto!