Burgundia

Bilety na trasę z Gevrey-Chambertin do Meursault można zarezerwować przez internet. Pociągi zatrzymują się tu codziennie od czasu otwarcia linii łączącej Paryż z Riwierą Francuską w 1849 roku. Ci, którzy tu bywają radzą, aby na punkt bazowy wybrać Beaune – zwane winną stolicą Burgundii.

W mieście znajdziecie wiele luksusowych hoteli oraz restauracji, także wyróżnionych gwiazdką Michelin. Oczywiście znajdziecie tu też liczne skromniejsze hotele oraz restauracje podające lokalne specjały. Na wyjątkową uwagę zasługuje skupienie butików, w których dzięki degustacji różnych win można odbyć smakową podróż przez Burgundię.

Co roku w Beaune odbywa się także Festiwal Wina, w ramach którego organizowana jest m.in. wielka aukcja win czy konkurs otwierania wina na czas – wygrywa ten, kto otworzy najwięcej butelek.

Beaune jest częścią 60-kilometrowego Route des Grands Crus (z franc. szlak wielkich win), wzdłuż którego znajdziecie aż 33 wioski i małe miasteczka, a w wielu z nich malownicze osady i kościoły.

Ze szlaku, zaledwie w dwie godziny, lokalnym autobusem można dojechać do Nevers nad Loarą, znanego z wyrobu szkła i ceramiki.

 

Holandia

Podróż warto zacząć w Middelburgu, stolicy prowincji Zelandia, gdzie kiedyś rozpoczynali swoje wyprawy turyści przypływający do Holandii promami m.in. z Wielkiej Brytanii. Middelburg, z racji swojej dawnej sławy, jest świetnie skomunikowany z innymi dużymi miastami. Aby dotrzeć do Rotterdamu wystarczą dwie godziny w pociągu, do Amsterdamu – trzy.

Ale samo miasto także ma wiele do zaoferowania – muzeum Zeeuws, zielony plac Damplein z przytulnymi knajpkami oraz nocleg w hotelu urządzonym w XVIII-wiecznym budynku.

Warto wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę wzdłuż wybrzeża, prowadzącą do Westkapelle. Jest tu brukowana uliczka, po której można spokojnie spacerować, choć wyprawę może utrudniać silny nadmorski wiatr.

Pobyt w Middelburgu można połączyć z noclegiem w Antwerpii lub Brukseli. Miasta są połączone linią kolejową, a podróż w jedną stronę trwa niespełna 3,5 h.


Alpy

Na początku 2020 roku ma zostać uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe z Brukseli do Wiednia. Licząca przeszło 1000 kilometrów trasa przez Europę z pewnością może okazać się wyprawą życia. A u jej celu – po przesiadce w Sankt Polte – warto zatrzymać się w miasteczku Mariazell, gdzie Alpy opadają w kierunku doliny Dunaju.

Choć Mariazell leży zaledwie trzy godziny od Wiednia, nie jest miejscem zbyt często odwiedzanym przez turystów, za to popularnym celem pielgrzymek. Sanktuarium znajdujące się tutaj jest jednym z najsłynniejszych ośrodków kultu maryjnego w Europie Środkowej.

Z Mariazell w zaledwie godzinę można dojechać do Gloggnitz, skąd warto wybrać się w najbardziej malowniczą trasę zabytkową linią kolejową Semmering, która od 1998 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.