Podczas pandemii koronawirusa branża turystyczna mocno ucierpiała z powodu braku zagranicznych turystów. Nic dziwnego zatem, że gdy kraje zaczęły poluzowywać obostrzenia, miasta, wioski, a nawet całe regiony urządziły „konkurs” na to, kto zaoferuje więcej odwiedzającym. Furorę w 2021 roku zrobiły Włochy, gdy media obiegła informacja, że kolejne włoskie miasteczko oferuje domy za symboliczne 1 euro.

Hongkong chce rozdać pół miliona biletów lotniczych za darmo

Z kolei na początku października władze Hongkongu zapowiedziały, że chcą za darmo rozdać pół miliona biletów lotniczych. Ich łączna wartość wynosi aż ponad 250 milionów dolarów. To strategia odbudowy krajowej branży turystycznej, która wciąż nie może zregenerować się po drakońskich restrykcjach.

W tym roku do kraju przyleciały zaledwie 184 tysiące osób. W 2019 roku Hongkong odwiedziło nawet 56 milionów turystów. Cena darmowych biletów wobec strat, jakie poniósł ten sektor gospodarki, władze prawdopodobnie również uznały za symboliczne euro.

Włoski region próbuje przyciągnąć turystów atrakcyjnymi zniżkami

W ten wyścig o turystów ponownie włączają się Włochy, a właściwie jeden, północny region kraju. Chodzi o Friuli-Wenecję Julijską. W porównaniu z sąsiadującą od zachodu Wenecją Euganejską, obszar nie jest tak chętnie odwiedzany przez zagranicznych podróżników. Zaglądają tam co najwyżej przejazdem. Właśnie dlatego region postanowił powalczyć o przyjezdnych i pokazać, że wbrew pozorom ma dużo do zaoferowania.

Władze autonomicznego regionu zapowiedziały, że każdemu, kto przyjeżdża pociągiem do Friuli-Wenecji Julijskiej z innej części Włoch, zwróci koszty biletu. Dodatkowo każdy, kto odwiedzi tę część Włoch, otrzyma specjalną kartę, która umożliwia bezpłatny wstęp do muzeów i korzystanie z transportu publicznego oraz atrakcyjne zniżki w wybranych miejscach. Warunek? Trzeba spędzić tam co najmniej dwie noce.

Co zobaczyć w Trieście, stolicy regionu Friuli-Wenecji Julijskiej?

Co w takim razie zobaczyć we Friuli-Wenecji Julijskiej? Na pewno warto zacząć od wizyty w mieście Triest. To portowe miasto położone tuż nad Morzem Adriatyckim i stolica regionu. Jest to niewątpliwie bardzo niedoceniana miejscowość. Znajdziemy w niej mieszaninę wielu stylów architektonicznych, gdzie widać zarówno rzymskie, jak i austriackie wpływy.

Znajdziemy tam przepiękny Piazza Unita d’Italia, jeden z ładniejszych placów we Włoszech, a w jego obrębie m.in. secesyjny gmach rządowy oraz ratusz. W Trieście na pewno trzeba zobaczyć port, który powstał z inicjatywy austriackiego cesarza Karola VI w 1719 roku. Wówczas uważano, że był to jedyny port Cesarstwa Austriackiego, a dziś na pewno jest jednym z największych na Morzu Adriatyckim.

Nie bez powodu niektórzy mawiają, że Triest jest we Włoszech stolicą kawy. Miasto słynie z wielu urokliwych i przepięknych kawiarni, w których ludzie przesiadują całymi dniami. Nic dziwnego, że miasto przez lata przyciągało słynnych pisarzy, takich jak James Joyce. Co ciekawe, od listopada w Trieście będzie można oglądać wystawę prac znanego, anonimowego artysty ulicznego, Banksy’ego.

Udine to kwintesencja włoskiej sztuki i architektury

Kolejnym wartym odwiedzenia miastem regionu jest Udine. Nie tylko za niezwykle ciekawe zabytki i atrakcje, ale również okoliczny krajobraz, który zapiera dech w piersiach. Turyści pierwsze kroki kierują zazwyczaj na Piazza Libertà, który jest głównym i najstarszym zarazem placem miejskim. Tuż obok znajduje się gotycki ratusz Loggia del Lionello, który – chociaż  relatywnie skromny – jest podziwianym i docenianym architektonicznym dziełem sztuki.

Entuzjaści charakterystycznej włoskiej architektury właśnie w Udine odnajdą swój raj. Ulice i budynki zachwycają swoim pięknem. Znajduje się tu również bardzo dużo urokliwych restauracji i majestatycznych kościołów. Co ważne – w mieście nie brakuje niezwykłych muzeów i galerii. Chociaż Udine nie jest na czele liści najpopularniejszych Włoskich miast, to w rankingu miejsc idealnych do życia znajduje się w czołówce.

Władze regionu zapewniają, że osoby, które przyjadą do tych miast, otrzymają kartę FVG, która umożliwi tańsze zwiedzanie tych przepięknych miejscowości. Natomiast dla turystów, którzy zamierzają spędzić tam ponad 3 doby, przygotowano specjalną tygodniową ofertę zniżkową.