Wenecja nie jest jedynym miastem we Włoszech, które zmaga się z ogromnymi tłumami. Rzym i Florencja również cierpią z powodu zbyt dużej liczby odwiedzających. Gdy jednak chodzi o tak wyjątkowe państwo jak Włochy ciekawostki kryją się także w innych jego częściach. Na każdą zalaną ludźmi ikonę turystyki przypadają dziesiątki innych destynacji z miejscem do ich swobodnego odkrywania. Podczas następnej podróży do tego kraju, zjedź z utartych szlaków i wybierz się do miast, które są rzadziej odwiedzane, ale również warte zobaczenia. Jeśli więc chcemy zwiedzić nieopanowane przez tłumy turystów Włochy, co warto zobaczyć? Oto nasza lista.

 

Włochy bez turystów: Bolzano

Atrakcje Włoch są niezliczone. Na przykład w położonym na północnym wschodzie mieście Bolzano mieszka bardzo wyjątkowa postać. Ötzi Człowiek Lodu, mumia licząca 5300 lat, wita gości w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu, gdzie jego szczątki opowiadają fascynującą historię starożytnego morderstwa w górach. Warto wybrać się na spokojniejszą wyprawę niż ta, którą odbył Ötzi, wsiadając do jednej z trzech kolejek linowych, które wjeżdżają na okoliczne szczyty pokryte łąkami, lasami i gospodarstwami rolnymi.

 

Po lewej: rowerzyści i spacerowicze odkrywają tętniące życiem ulice Bolzano. Po prawej: tuż przed Bolzano, turysta wędruje wzdłuż odcinka szlaku E5, który ciągnie się prawie 2000 mil od Pointe du Raz we Francji do Werony we Włoszech. (Photographs by Heiko Meyer, laif/Redux)

 

Po powrocie do miasta znajdziemy w nim architektoniczne pomieszanie faszystowskich zabytków z bawarskimi barokowymi arkadami. Podobne połączenie włosko-niemieckie można zauważyć w restauracjach, z których wiele serwuje zarówno spaghetti, jak i szpecle, w połączeniu z lokalnymi winami (zacznij od Hugo, popularnego aperitifu z prosecco i syropu z czarnego bzu).

Wskazówka dotycząca podróżowania: Jeśli celem naszej podróży są Włochy wycieczka zimą może być dobrym pomysłem. Na corocznym jarmarku bożonarodzeniowym w Bolzano, certyfikowanym jako "green event" (wydarzenie przyjazne środowisku), który trwa od końca listopada do początku stycznia, napoje gorące, takie jak grzane wino, są podawane w kubkach wielokrotnego użytku. Podróżni mogą rozkoszować się świątecznym klimatem na pobliskich jarmarkach, do których można łatwo dotrzeć środkami transportu publicznego.

 

Włochy bez turystów: Turyn

Największe miasta Włoch nie muszą być wcale zatłoczone, czego przykładem jest Turyn. Z panoramicznego tarasu wysokiego na 167,5 m Mole Antonelliana (najwyższego ceglanego budynku w Europie) można podziwiać całe to eleganckie północno-zachodnie miasto oraz wznoszące się tuż obok Alpy. W miejscu tym, liściaste bulwary prowadzą do butików pełnych smakowitej czekolady i do Allianz Stadium, gdzie swoje mecze rozgrywa klub piłkarski Juventus. Będąc tu możesz obejrzeć jeden z nich lub wybrać się na wycieczkę za kulisy tego obiektu.

W Turynie balon na gorące powietrze unosi się blisko Mole Antonelliana, niegdyś najwyższego budynku z cegły w Europie (Photograph by Alexander Pohl, NurPhoto/Getty Images)

Miłośnicy kina nie powinni przegapić Narodowego Muzeum Kinematografii (mieszczącego się wewnątrz budynku Mole) czy dorocznego Festiwalu Filmowego w Turynie (odbywającego się w listopadzie). Fani motoryzacji powinni natomiast wiedzieć, że Turyn jest nazywany włoskim Detroit. W mieście tym znajduje się siedziba Fiata i Narodowe Muzeum Samochodowe, którego zbiory liczą ponad 200 pojazdów. Dodaj do tego najstarsze na świecie muzeum egipskie, spektakularne pałace i pierwszy park narodowy we Włoszech (Gran Paradis), a może zdecydujesz się przedłużyć swój pobyt.

Wskazówka dotycząca podróżowania: Bici-t oferuje urocze trójkołowce zbudowane dla trzech osób, którymi można poruszać się po całym mieście. Zarezerwuj wycieczkę w towarzystwie kierowcy i przewodnika audio (dostępnego w języku angielskim, włoskim i francuskim) lub po prostu wypożycz pojazd do samodzielnego zwiedzania.

 

Włochy bez turystów: Lecce
 

Ludność Włoch jest bardzo przyjazna, o czym przekonamy się między innymi w Lecce. Nazwane "Florencją południa" ze względu na swoje piękno, miasto to wyróżnia się ozdobnymi, barokowymi budowlami wykonanymi z cenionego, miejscowego wapienia. Znajdujące się w centrum obcasa włoskiego buta miasto ma bogatą historię. Można tu zobaczyć pozostałości rzymskiego amfiteatru na Piazza Sant'Oronzo i fascynujące Museo Faggiano powstałe, gdy człowiek próbujący naprawić toaletę natknął się na archeologiczne skarby liczące ponad 2000 lat.

Po lewej: w barokowych wapiennych budynkach, takich jak katedra, architektura Lecce przypomina architekturę Florencji. (Photographs by Robert Harding Picture Library, Nat Geo Image Collection)

Jeśli chodzi o Włochy, miasta takie jak również Lecce słynną z wyjątkowo pysznych napojów. Cokolwiek robisz, zaczynaj więc każdy dzień od kawy Leccese (mrożone espresso zmieszane z mlekiem migdałowym) i zakończ go kieliszkiem Primitivo lub Negroamaro (lokalne czerwone wina).

Wskazówka dotycząca podróżowania: W La Cartapesta di Claudio Riso znajdziesz znakomite przykłady tradycyjnego papier-mâché z Lecce. Sklep oferuje zarówno figury sakralne, jak i te inspirowane lokalną kulturą, takie jak tancerz robiący pizzę (wersja tańca tarantella z Lecce).

 

Włochy bez turystów: Bolonia
 

Ludność Włoch i większość przybywających tu turystów kocha jedzenie. Co ciekawe, jeśli chodzi o Włochy regiony tworzące to państwo mają swoich wielbicieli lokalnego jedzenia. Prawie wszyscy jednak zgadzają się z tym, że jeśli można jeść tylko w jednym mieście to powinno to być w Bolonii, stolicy regionu Emilia-Romania. Zabierz ze sobą swój apetyt do Mercato delle Erbe lub Mercato di Mezzo na wypełniającą brzuchy ekstrawagancję albo wstąp do jakiejkolwiek trattorii, aby spałaszować tortellini al brodo, mortadelę i tagliatelle w gotowanym na wolnym ogniu sosie ragu.

Via Clavature przebiega przez zabytkowe centrum Bolonii, której portyki są znane na całym świecie. (Photograph by Robert Harding Picture Library, Nat Geo Image Collection)

Wystarczy krótka podróż zorganizowanym transportem, aby znaleźć się w FICO Eataly World, czyli w parku rozrywki poświęconym włoskiej kuchni, gdzie można nauczyć się przyrządzać lody włoskie, tropić trufle i spędzić czas z krowami. Kalorie spalisz podczas spaceru po centrum Bolonii, która od około 1000 lat jest stylowym miasteczkiem uniwersyteckim. Jej zabytkowe portyki pełnią funkcję zadaszonych chodników, dzięki czemu można swobodnie spacerować po mieście niezależnie od pogody. Jeśli jesteś gotowy na wyzwanie, wybierz się na godzinną wędrówkę przez najdłuższy na świecie portyk, aby dotrzeć do Sanktuarium Madonna di San Luca.

Wskazówka dotycząca podróżowania: Centralne położenie Bolonii oznacza, że dostępne są łatwe połączenia kolejowe z kilkoma pobliskimi miastami, w tym ze słynącą również z jedzenia Modeną (zwłaszcza z octu balsamicznego i parmezanu) oraz przyjazną rowerzystom Ferrarą.

 

Włochy bez turystów: Palermo
 

Wakacje, Włochy, zabytki, jedzenie - takie połączenie znajdziemy też w Palermo. W tej sycylijskiej stolicy "Weź cannoli" to zawsze mądra rada, gdyż w mieście tym cukiernictwo jest tak wszechobecne, jak symbole jego przeszłości. Palermo to mieszanka kultury zachodniej, islamskiej i bizantyjskiej. Miasto to posiada wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO kolekcję obiektów z XII wieku, w tym Pałac Królewski ze złotą Kaplicą Palatyńską i katedrą w Palermo, która pierwotnie była meczetem. Z dachu katedry rozciąga się widok na zwarte centrum miasta, które rozciąga się od gwarnego skrzyżowania znanego jako "Quattro Canti" (cztery rogi).

Katedra w Palermo oferuje szeroki zakres stylów architektonicznych, od normańskiego po gotycki i mauretański. (Photograph by Mel Longhurst, Camera Press/Redux)

 

Jeśli chcesz zobaczyć niezapomniane widowisko wybierz pomiędzy jedną z największych włoskich oper Teatro Massimo a jednym z teatrów kukiełkowych, gdzie kołyszące się marionetki kontynuują 200-letnią tradycję. Albo po prostu obserwuj spektakl, jakim jest tętniący życiem targ Ballarò, popijając świeżo tłoczony sok z granatów.

Wskazówka dotycząca podróżowania: Aby odwiedzić dwa miejsca wpisane na listę UNESCO niedaleko miasta wsiądź do autobusu 389, który zawiezie Cię do wypełnionej oszałamiającymi mozaikami katedry w Monreale. Możesz też wsiąść do pociągu do Cefalu, gdzie z bliźniaczych wież katedry rozciąga się widok na piaszczystą plażę.

 

Źródło: NationalGeographic.com: Undertourism in Italy: Here are 5 alternatives to Venice, Vicky Hallett