Wenecja nie jest jedynym miastem we Włoszech, które zmaga się z ogromnymi tłumami. Rzym i Florencja również cierpią z powodu zbyt dużej liczby odwiedzających. Gdy jednak chodzi o tak wyjątkowe państwo jak Włochy ciekawostki kryją się także w innych jego częściach. Na każdą zalaną ludźmi ikonę turystyki przypadają dziesiątki innych destynacji z miejscem do ich swobodnego odkrywania. Podczas następnej podróży do tego kraju, zjedź z utartych szlaków i wybierz się do miast, które są rzadziej odwiedzane, ale również warte zobaczenia. Jeśli więc chcemy zwiedzić nieopanowane przez tłumy turystów Włochy, co warto zobaczyć? Oto nasza lista.

 

Włochy bez turystów: Bolzano

Atrakcje Włoch są niezliczone. Na przykład w położonym na północnym wschodzie mieście Bolzano mieszka bardzo wyjątkowa postać. Ötzi Człowiek Lodu, mumia licząca 5300 lat, wita gości w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu, gdzie jego szczątki opowiadają fascynującą historię starożytnego morderstwa w górach. Warto wybrać się na spokojniejszą wyprawę niż ta, którą odbył Ötzi, wsiadając do jednej z trzech kolejek linowych, które wjeżdżają na okoliczne szczyty pokryte łąkami, lasami i gospodarstwami rolnymi.

 

Po lewej: rowerzyści i spacerowicze odkrywają tętniące życiem ulice Bolzano. Po prawej: tuż przed Bolzano, turysta wędruje wzdłuż odcinka szlaku E5, który ciągnie się prawie 2000 mil od Pointe du Raz we Francji do Werony we Włoszech. (Photographs by Heiko Meyer, laif/Redux)

 

Po powrocie do miasta znajdziemy w nim architektoniczne pomieszanie faszystowskich zabytków z bawarskimi barokowymi arkadami. Podobne połączenie włosko-niemieckie można zauważyć w restauracjach, z których wiele serwuje zarówno spaghetti, jak i szpecle, w połączeniu z lokalnymi winami (zacznij od Hugo, popularnego aperitifu z prosecco i syropu z czarnego bzu).

Wskazówka dotycząca podróżowania: Jeśli celem naszej podróży są Włochy wycieczka zimą może być dobrym pomysłem. Na corocznym jarmarku bożonarodzeniowym w Bolzano, certyfikowanym jako "green event" (wydarzenie przyjazne środowisku), który trwa od końca listopada do początku stycznia, napoje gorące, takie jak grzane wino, są podawane w kubkach wielokrotnego użytku. Podróżni mogą rozkoszować się świątecznym klimatem na pobliskich jarmarkach, do których można łatwo dotrzeć środkami transportu publicznego.