Planujesz urlop u naszych niemieckich sąsiadów? W pobliskiej Brandenburgii, której stolicą jest pełen pałaców Poczdam (warto zobaczyć!), czeka też kilka atrakcji poza głównym szlakiem turystycznym. Przygotowaliśmy kilka propozycji dla miłośników nietypowych miejsc.

Konstrukcja F60, Lichterfeld 
Kolos z Brandenburgii

Fot. Getty Images

Niemcy też mają swoją wieżę Eiffla, tyle że leżącą. Mowa o F60 - dawnym moście przerzutowym nie istniejącej już kopalni węgla brunatnego w Lichterfeld. Ma dokładnie 502 m długości i 74 m wysokości, co czyni go największą ruchomą maszyną roboczą na świecie. Obiekt dostał drugie życie i obecnie pełni funkcję punktu widokowego, muzeum górnictwa i jest doskonałym przykładem rekultywacji pokopalnianego otoczenia.  Z platformy rozciąga się widok na rozległe lasy Brandenburgii. Ze szczytu konstrukcji można zjechać na linie. Zwiedzanie trwa ok. godzinę, dostępne są audioprzewodniki w języku polskim.

Opuszczony szpital w Beelitz
Miasteczko duchów i spacer w koronach drzew

Fot. Getty Images

Dawne uzdrowisko Beelitz-Heilstätte znajduje się ok. 50 km od Berlina. Położone w rozległym lesie opuszczone budynki zdradzają ślady dawnego piękna - na początku XX wieku  przypominały luksusowe rezydencje. Służyły jako szpital i sanatorium dla gruźlików. Po II wojnie światowej szpital został przejęty przez Rosjan i przekształcony w szpital wojskowy, następnie oddany w prywatne ręce, by ostatecznie obrócił się w kompletną ruinę. Dziś przechadzając nie po opuszczonych pomieszczeniach trudno nie wspomnieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tych murach ludzie przeżywali sanatoryjne przyjaźnie li miłości. W tej melancholii ruin triumfuje jednak natura, która wdziera, gdzie tylko to możliwe – wystaje z okien i porasta dachy. Nad opuszczonym kompleksem góruje kładka spacerowa w koronach drzew. Z Baum und Zeit - 30-metrowej wieży i platformy widokowej - po horyzont rozpościera się widok na gęste lasy.  Możliwe jest zwiedzane z polskojęzycznym przewodnikiem.

Podnośnia statków Odra - Hawela, Niederfinow
Kajaki w widzie

Fot. Getty Images

Niederfinow leży zaledwie 20 km od polskiej granicy i ok. 60 km od Berlina. To tutaj łączą się Odra i Hawela - rzeki, których koryta miały się nigdy nie spotkać. W pobliżu miejscowości znajdują się dwie podnoście statków - stara i nowa. Śluza windowa z 1927 roku (otwarcie 1934) pokonuje różnicę 36 metrów miedzy dolnym stanowiskiem na Odrze, a górnym na  Haweli. Przejazd windy wypełnionej wodą trwa ok. 5 minut. Stara podnośnia ma działać 2025 roku, a jej zadania przejmie nowoczesna odpowiedniczka. Tu również zastosowano mechanizm podnośni pionowej,  z tym, że przejazd windy trwa zaledwie 3 minuty. Warto wybrać się na kajakową przeprawę tutejszymi kanałami i skorzystać z niezwykłej windy-wanny.