Każdego roku Paryż odwiedzają miliony turystów z całego świata. Metropolia nad Sekwaną przyciąga miłośników mody, fanów kultury i sztuki, a także tych, którzy po prostu chcą zjeść kultową bagietkę i zobaczyć na własne oczy miejsca, które „zagrały” w niejednym filmie. Bez względu na to, co jest powodem naszej wizyty w stolicy Francji, w planie wycieczki warto uwzględnić wieżę Eiffla. Jeśli nie wjazd na jej szczyt, to przynajmniej piknik u podnóża.

 

Wieża Eiffla ponownie otwarta

Mierząca 324 metry wieża Eiffla to niekwestionowany symbol Paryża. W październiku ubiegłego roku konstrukcja została zamknięta dla odwiedzających ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Od piątku turyści i nie tylko mogą ponownie wjechać windą na szczyt wieży i podziwiać stolicę Francji z niecodziennej perspektywy. Osoby, które decydują się na taką atrakcję, muszą jednak pamiętać o nowych regulacjach.

Dzienna liczba wejść została zmniejszona o 50 proc. w porównaniu do stanu sprzed wybuchu pandemii. Administracja obiektu spodziewa się, że każdego dnia na punkt widokowy na wieży Eiffla wjedzie ok. 13 tys. osób. Jeszcze 1,5 roku temu było ich 25 tys. Według ustaleń prezydenta Francji Emmanuela Macrona wszyscy zwiedzający powyżej 18. roku życia będą musieli okazać certyfikat sanitarny, poświadczający zaszczepienie przeciw koronawirusowi, nabycie odporności po niedawnym przejściu choroby lub negatywny wynik testu.

W sumie wieża Eiffla była zamknięta dla odwiedzających przez prawie 8 miesięcy. To najdłuższa przerwa w jej funkcjonowaniu od czasów II wojny światowej. Straty z powodu czasowego wyłączenia obiektu z użytkowania wynoszą ok. 120 mln euro.

Koronawirus we Francji

W jednym z ostatnich wystąpień telewizyjnych Emmanuel Macron ogłosił wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wybranych zawodów, w tym m.in.: pracowników służby zdrowia i placówek opiekuńczych. Certyfikaty sanitarne, nazywane też przepustkami zdrowotnymi, mają z kolei zacząć obowiązywać w większości miejsc publicznych. To spowodowało protesty Francuzów przeciwnych szczepionkom przeciw COVID-19. Prezydent Francji zaznacza, że powodem wprowadzenia nowych obostrzeń jest niepokojący wzrost liczby zakażonych wariantem Delta koronawirusa.