Kierując się na południe Polski od strony Śląska lub Krakowa, trafiamy na widniejący w oddali pas górski, który tworzą nachodzące na siebie pasma Beskidów. Region ten rozciąga się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie a Sakwą na wschodzie i, choć jego góry  nie imponują wysokością, cieszy  się rosnącą popularnością. Beskidzkie trasy prowadzą urokliwymi dolinami rzek wijącymi się i wznoszącymi na górskie przełęcze. Przebiegają przez wioski mieszczące się na stokach gór. W Beskidzie czas płynie inaczej, wolniej, podobno ludzie stają się bardziej życzliwi, nawet jedzenie smakuje lepiej!

Pieszo, rowerem, a może na nartach?
Jedną z atrakcji jest Góra Żar, szczyt leżący niedaleko Żywca. Wznosi się ponad Czernichowem, Międzybrodziem Żywieckim oraz Międzybrodziem Bialskim. Ze szczytu rozpościera się panorama okolicy. Na miejscu znajduje się zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, tor saneczkowy i liczne trasy rowerowe. Góra przyciąga również paralotniarzy. Kolorowe paralotnie urozmaicają i tak już piękny widok. Kierując się przez Leskowiec w stronę Przełęczy Kocierskiej natrafiamy na Czarny Groń. Szczyt Pracicy, choć nie najwyższy, jest wspaniałym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki.  To też możliwość uprawiania narciarstwa. Swoja przygodę pierwsi narciarze rozpoczęli już 1953 roku na pierwszym w Beskidach wyciągu zaczepowym. - U  podnóża Czarnego Gronia znajduje się park linowy, korty tenisowe, lodowisko, oberża, hotel czy nawet spa. Jest to więc miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, par, czy wytrawnych piechurów i narciarzy – tłumaczy Elżbieta Wisiorek, wiceprezes kompleksu Czarny Groń.

Śladami Jana Pawła II
W Beskidzie Małym warto odwiedzić wieś Rzyki, która zyskała szczególną sympatię Jana Pawła II. Znajduje się tu stara kuźnia, przy której Papież odpoczywał po górskich wędrówkach oraz jego ulubiony szczyt – Jawornica.  Zwany od 1981 roku Groniem Jana Pawła II, jest jedynym w Polsce szczytem nazwanym imieniem papieża. Znajduje się tu Szlak Białych Serc, przystosowany do możliwości osób starszych i niepełnosprawnych. Trasa prowadzi do zlokalizowanej na szczycie kaplicy,  w której zobaczyć można ołtarz z inskrypcją: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja”.

Trzy jaskinie
Na wschodzie Beskidu Małego coś dla siebie znajdą grotołazi. Celem ich wyprawy powinna stać się Grota Komonieckiego, czyli jaskinia leżąca 700 m n.p.m., na południowy wschód od szczytu Łamana Skała. Grota ma powierzchnię 115 m2, 2 metry wysokości i 15 szerokości. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica spływający po płycie skalnej, który zamarza w zimie i tworzy niepowtarzalne formy lodowe. Nieopodal groty znajduje się wodospad Dusicy – największa taka atrakcja w Beskidzie Małym. Oprócz najbardziej popularnej Jaskini Komonieckiego region oferuje grotołazom trzy inne groty – Czarne Działy I, II i III. Nawet jezioro! A po górskich wycieczkach może odpoczynek nad wodą? Malownicze Jezioro Międzybrodzkie rozlewa się na długości ok. 5 km. Z powodzeniem przyciąga piaszczystymi i trawiastymi plażami, a także widokiem błękitnej tafli na tle szczytów. Beskid Mały to miejsce dla wymagających turystów, którzy chcą się zmęczyć na trasach, ale także dla całych rodzin – seniorów i dzieci. Trasy górskie są zróżnicowane i każdy da sobie na nich radę, a zdobyte szczyty oferują dodatkowe atrakcje, takie jak trasy saneczkowe, piękne widoki, smaczne jedzenie i serdecznych ludzi w schroniskach.