• Waluta: funt szterling (GBP); 1 GBP = ok. 5 zł.  • Koszt przelotu do Londynu zależy od tego, na ile wcześniej kupimy bilet. Warto śledzić promocje, bo można się dostać na wyspę naprawdę tanio. Średnio bilet w dwie strony kosztuje ok. 600 zł.  • Poruszanie się transportem publicznym jest kosztowne i czasochłonne, dlatego warto wypożyczyć auto. Samochód można wynająć na lotnisku od 22 GBP za dzień, jeśli wypożycza się na tydzień, ale są też różne promocje (www.europcar4easyjet.com). Warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia auta (ok. 9 GBP za dzień). Benzyna kosztuje ok. 1 GBP za litr. W większych miastach dochodzą wydatki na parkowanie – opłata wynosi ok. 1 GBP za godz.
  • Taksówka kosztuje ok. 1 GBP/ km, bilet na pociąg z miejscówką (ok. 300 km) – ponad 30 GBP.  • W Anglii jest mnóstwo hoteli typu B & B, ich ceny są różne i zaczynają się średnio od 20 GBP od osoby. Dobrze jest zrobić rezerwację z wyprzedzeniem przez internet, szczególnie w sezonie. www.hostelsclub.com; www.booking.com; www.ehostele.pl  • Za średniej wielkości zestaw obiadowy zapłacimy 12–15 GBP. Kawa to wydatek ok. 2–3 GBP, woda mineralna – około funta, piwo w barze 2–3 GBP. Tańszy będzie np. fish & chips za 5–6 GBP albo pieczony ziemniak z dodatkami za podobną kwotę.
  • W Anglii opłaca się robić zakupy w domach towarowych, które często mają atrakcyjne promocje, np. 2 litry świeżego soku z pomarańczy w cenie jednego lub kanapki z krótkim terminem przydatności do spożycia za połowę ceny. Dobre adresy to: M & S, Tesco.  • Warto nabyć kartę English Heritage, która umożliwia bezpłatny wstęp do 400 obiektów w Anglii (dodawana jest do niej książka z listą tych miejsc, krótkimi ich opisami, informacjami o godzinach otwarcia i instrukcją dojazdu). Dla obcokrajowców przygotowano dwa tańsze warianty: 1- i 2-tygodniowy. Ceny dla wariantu pierwszego dla jednej/ dwóch osób: 19,50/37,50 GBP; bilet rodzinny: 41,50 GBP. Na dwa tygodnie ceny wynoszą odpowiednio: 23,50/44,50/49,00 GBP. Karta ważna rok: 43/75 GBP, studenci płacą 32 GBP. Dzieci i młodzież do 19. roku życia w ramach tej opłaty wchodzą za darmo. www.english-heritage.org.uk
  • Bilety wstępu bez zniżek: Windsor Castle 15,50 GBP, The Lost Gardens of Heligan 8,50 GBP, St. Michaels Mount – do zamku i jego ogrodów 8,10 GBP plus transport łodzią ok. 1,50 GBP. Za darmo z kartą English Heritage: Stonehenge (normalnie wstęp kosztuje 6,60 GBP), Tintagel Castle (4,90 GBP), St Mawes Castle (4 GBP). Z 20 proc. zniżką do Arthurian Centre – 2,50 GBP.
  • Będąc w Kornwalii, warto odwiedzić Eden Project. Centrum edukacyjne wybudowane w miejscu dawnego wyrobiska jest przykładem udanej rekultywacji zdewastowanego terenu. Można się tutaj dowiedzieć jak dbać o naszą planetę, zobaczyć tysiące gatunków roślin i poczuć się jak w prawdziwej dżungli – tak naprawdę wyhodowanej pod olbrzymimi kopułami (na zdjęciu powyżej). Warto tam spędzić co najmniej pół dnia ze względu na moc atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia. Bilet wstępu kosztuje 18,00 GBP.