Wyjątkowa mieszanka tradycji dawnej Austrii i dworskiego przepychu, połączona ze sztandarowym produktem Wiednia – wiedeńskim walcem, uczyniła bale eksportowym towarem tego miasta. I chociaż „wiedeńskie” bale odbywają się co roku w ok. 30 miastach świata, od Nowego Jorku po Moskwę, to oryginał jest nie do podrobienia. Uroczysta atmosfera słynnych sal balowych jest  niepowtarzalna.

Po raz pierwszy bale w Austrii przeżywały swój rozkwit za czasów kongresu wiedeńskiego w latach 1814–1815. Licznie przybyłe koronowane głowy oraz politycy z całego kontynentu spotkali się w stolicy imperium Habsburgów, aby na nowo ustalić granice państw europejskich po upadku Napoleona.

Gospodarze gorliwie się starali, aby kilkumiesięczny pobyt prominentów był jak najprzyjemniejszy, w związku z czym rozrywka goniła rozrywkę. Uroczyste zabawy nosiły cechy wiedeńskiego ceremoniału dworskiego XVIII w. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj w nieco tylko zmienionej formie. Sylwestrowy Le Grand Bal stanowi efektowne rozpoczęcie sezonu balowego. Nowy Rok jest witany w bogato udekorowanych salach cesarskiego Hofburga.

Na wiedeńskie bale trzeba się jednak odpowiednio ubrać. Spódniczka mini z cekinami w przypadku pań czy garnitur z krawatem w przypadku panów nie wchodzą w grę. Bo wszystko odbywa się tutaj według niezmienianej od lat etykiety. Podpowiadamy, jak przygotować się do balowego szaleństwa w Wiedniu.

 

Bal nad balami

Najsłynniejszy jest Bal w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Jego otwarcie celebrowane jest jak za czasów cesarza Franciszka Józefa: wśród dźwięków fanfar ukazują się w środkowej loży opery głowa państwa i rząd. W tym samym miejscu, które niegdyś było zarezerwowane dla cesarza. Ponad 5 tys. gości słucha także hymnów: austriackiego oraz Europy. Potem zaczyna się zabawa.

 
Przygotowania do imprezy

W pierwszej kolejności powołuje się prezydium balu. Niektóre takie wydarzenia honorowym patronatem obejmuje prezydent Austrii. Wszystkie nazwiska
gości są wymieniane w zaproszeniu – eleganckiej małej książeczce, w której podane są informacje na temat czasu i miejsca, wymaganego stroju, programu zabawy i ceny wstępu.

 
Cenowy zawrót głowy

Na balu w operze najdroższe są miejsca w lożach, o które – mimo wysokich cen (nawet 18,5 tys. euro!) – jest jednak wyjątkowo trudno. Ceny innych wytwornych balów, np. sylwestrowego w Hofburgu, są niższe (od 70 euro do 460 euro). Dużo tańsze niż miejsca przy stolikach są bilety bez miejscówki.
A przechadzanie się po salach balowych również ma swój urok.

 

Balowy dress code

Panie są w długich sukniach wieczorowych albo w odświętnych strojach ludowych, panowie w smokingach lub we frakach. Noszenie zegarka
na rękę do tego odświętnego męskiego stroju jest uważane za faux pas. Odpowiedni będzie złoty zegarek kieszonkowy z łańcuszkiem. Nie ma też mowy o zakładaniu krawatów. Na wytwornym balu wszyscy panowie muszą mieć muszki.

 

Debiutanci

Bal otwiera uroczyste wejście komitetu młodych dam i kawalerów. Panny, które są po raz pierwszy, nazywa się debiutantkami. Debiutowanie to rytuał pochodzący z czasów monarchii, oznaczający wprowadzenie do towarzystwa. W długich białych sukniach, z obowiązkowymi koronami we włosach i w długich białych rękawiczkach, wkraczają na parkiet u boku kawalerów.

 

Dyskoteka we fraku

Chociaż każdy tradycyjny bal zaczyna się od walca, a czasami od poloneza, to jednak w ciągu całego wieczora można się sprawdzić w pełnym repertuarze tańców towarzyskich. Jest rumba, cza-cza, samba, quickstep, fokstrot, jive, grane jest tango argentyńskie czy salsa. Najczęściej występuje kilka orkiestr i zespołów muzycznych, w programie jest też muzyka disco.

 
Prezenty nie tylko dla pań

Z pierwszej połowy XIX w. pochodzi zwyczaj, który zachował się do dzisiaj: wręczanie damom wchodzącym na bal małego upominku – tzw. Damenspende.
W ostatnich latach monarchii były to cuda sztuki rękodzielniczej, np. wachlarze z masy perłowej. Dziś może to być zegarek. Na niektórych balach rozdawane są także Herrenspenden – upominki dla panów.

 

Gdy wybije północ

Często na tę godzinę planuje się pokazy taneczne, np. w wykonaniu wiedeńskich szkół tańca, które przygotowują specjalny program. Do punktów kulminacyjnych zabawy zalicza się często także kadryl tańczony przez publiczność – tak jak to było w zwyczaju już w XIX w. Najbardziej popularny jest ten z Zemsty nietoperza Johanna Straussa.

 
I po balu

Światło w sali balowej jest przygaszane, orkiestra intonuje melancholijny wolny walc, a najwytrwalsi tancerze jeszcze raz wychodzą na parkiet, aby zatańczyć po raz ostatni tego wieczora. Ostatnim punktem balowej nocy jest pikantna zupa gulaszowa w pobliskiej kawiarni, bo w sezonie balowym są one otwierane bardzo wcześnie. Ale można też kupić inną pożywną przekąskę – kiełbaski w bułce z ulicznej budki.

 

 

Wiedenskie bale

 

 • Bal Filharmoników Wiedeńskich
  Dla wielu wiedeńczyków jest najważniejszym wydarzeniem karnawału. wienerphilharmoniker.
   
 • Bal Cukierkowy
  Jest najsłodszym balem w Wiedniu. Spośród jego uczestniczek jury wybiera Miss Bonbon. Następnie na wielkiej wadze odważa się ilość słodyczy równą jej wadze – jako dar na cele społeczne.
   
 • Bal Właścicieli Kawiarni
  Uchodzi za „mały bal w operze”. Jako jedyny odbywa się we wszystkich salach Hofburga. Jest też największym balem karnawału – tańczy 6 tys. gości. kaffeesiederball.at
   
 • Bal Prawników
  Wypada w ostatnią sobotę karnawału w Hofburgu. Przybywają na niego prawnicy z całego świata. juristenball.at
   
 • Bal Johanna Straussa
  Organizowany jest w Kursalon w Parku Miejskim, w którym bracia Strauss święcili niegdyś swe wielkie muzyczne triumfy.johannstraussball.com
   
 • Bal maskowy
  Rudolfina-Redoute Organizowany w ostatni poniedziałek karnawału. Choć bale maskowe były niegdyś bardzo popularne, do dzisiaj przetrwał w Wiedniu tylko ten jeden. rudolfina.at
   
 • Bale dobroczynne
  Wiedeński kalendarz balów urozmaicają także dwie imprezy dobroczynne. Jedna z nich to Wiedeński Bal Uchodźców, z którego dochód jest przeznaczony na pomoc dla nich. Latem odbywa się Life Ball. Wspiera różne organizacje pomagające chorym na AIDS. Jest też największym w Austrii wydarzeniem świata mody. lifeball.org, integrationshaus.at