Miasto to jest na tyle różnorodne, że każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. W końcu w raportach ONZ figuruje jako jedno z tych, w których żyje się najlepiej. Kultywuje się w nim tradycję wystawnych balów, a tutejsza scena muzyczna uznawana jest za najlepszą na świecie. Nie mają sobie równych wiedeńskie galerie sztuki, a muzea mają całą dedykowaną sobie dzielnicę. I te smaki! Kawy i tortu Sachera… Klucz do poznania Wiednia podpowiada Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl.

Jedną z najbardziej znanych mieszkanek
austriackiej stolicy była księżniczka Bawarii, żona cesarza Franciszka Józefa I – Sisi. Historia jej życia i tego, jak w wieku zaledwie szesnastu lat trafiła z zameczku Possenhofen nad jeziorem Starnberg, gdzie się wychowała wśród lasów w całkowitej swobodzie, do cesarskiego pałacu, gdzie czekały na nią liczne obowiązki, stała się elementem kultury masowej. Poza tym, że w mieście można kupić liczne pamiątki z jej wizerunkiem, można też pokusić się o odwiedzenie miejsc, które pozwalają dowiedzieć się o niej więcej i poczuć charakter Wiednia.

Jednym z symboli miasta
jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałac Schönbrunn, letnia rezydencja rodziny cesarskiej, postrzegana jako jeden z najpiękniejszych w Europie budynków barokowych. Jego budowę rozpoczęto po oblężeniu tureckim w 1696 roku, jednak dopiero za panowania Marii Teresy, po roku 1743 zaczęto go rozbudowywać i nadano mu obecny kształt, nawet kolor żółty, na który pomalowano elewację, został przez cesarzową wskazany, jako jej ulubiony. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Spacerując po pięknych wnętrzach można poczuć atmosferę dawnych lat, bali, ceremonii, dworskiej etykiety, a także poznać szczegóły z prywatnego życia Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej. To tu w 1854 młody cesarz witał swoją małżonkę. W otoczeniu książąt stał na progu pałacu w oczekiwaniu na Sisi, a ta wychodząc z karocy omal nie opuściła na ziemię diamentowego diademu, który zaczepił się o drzwi pojazdu, co przyprawiło o dreszcze Franciszka Józefa, obawiającego się, że jest to zły znak. Obecnie zwiedzający mogą podziwiać m.in. Salę Lustrzaną, w której koncertował zaledwie sześcioletni Mozart, pokój Im Vieux-Lacque – miejsce konferencji Napoleona, w którym 14 października 1809 podpisano pokój w Schönbrunn, Błękitny Salon Chiński – w którym Karola I w roku 1918 zrzekł się udziału w rządach, Pokój Milionowy – czyli jedno z najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie, jego ściany pokrywa drewno różane ozdobione miniaturami z Indii i Persji czy Wielką Galerię, w której tańczono podczas kongresu wiedeńskiego.

Pałacem, który również warto odwiedzić i który pozwala lepiej poznać życie cesarzowej jest Hofburg, czyli wiedeński pałac władców Austrii. Pierwotnie był to zamek z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów rozbudowywano, aż przekształcił się we wspaniałą rezydencję. Wizyta w tym miejscu pozwala zorientować się w zamiłowaniu monarchów do sztuki, świadczą o tym zbiory zebrane w tutejszych muzeach. Najbardziej znana tutejsza kolekcja znajduje się w apartamentach Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej – i jest to Muzeum Sisi. W muzeum tym starano się skonfrontować mity z prawdą historyczną dotyczącą cesarzowej. Najcenniejsze ze zgromadzonych tu eksponatów to przedmioty osobiste monarchini i jej liczne portrety. Wystawa prowadzi odwiedzających przez młodość Sisi, moment gdy niespodziewanie została narzeczoną cesarza, aż po chwilę gdy została zamordowana w Genewie w 1898 roku. Wśród przedmiotów tu zgromadzonych można podziwiać m.in. biżuterię z onyksu i czarnego bursztynu, którą Sisi nosiła do stroju żałobnego po samobójczej śmierci syna, księcia Rudolfa. Cesarzowa, nie chciała przyjąć wiadomości o śmierci jedynego syna dlatego nie uczestniczyła w jego ceremonii pogrzebowej. A po niej wyruszyła w podróż, która miała jej przynieść zapomnienie. Podczas tej wyprawy została zamordowana przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheni, który wbił jej pilnik w serce, bo jak mówił później chciał po prostu zabić jakiegoś władcę, nieważne jakiego. W Muzeum przypomniana jest ta historia, można w nim też obejrzeć czarny płaszcz z czaplimi piórami, którym okryto Sisi po zamachu nad Jeziorem Genewskim oraz maskę pośmiertną zamordowanej cesarzowej. Zarówno do Muzeum, jak i do pałacu Schönbrunn oraz dodatkowo do muzeum Hofmobiliendepot można wejść na jednym bilecie – Bilecie Sisi – który kosztuje 25 euro.

Historia życia Sisi przeszła do kultury masowej. Powstało wiele filmów o nim opowiadających – w tym chyba najsłynniejszy z Romy Schneider w roli cesarzowej – książek i sztuk teatralnych, w tym musical Elisabeth, który w Wiedniu można zobaczyć na deskach Teatru Raimund. Placówka ta powstała dzięki inicjatywie obywateli wiedeńskich, a otwarto ją już w 1893 roku. Początkowo specjalizowała się w dramatach ludowych, następnie grano w niej operetki – w 1908 wystawiano tu m.in. „Barona cygańskiego” Johanna Straussa – aż w końcu po 1876 zauważono, że przyszłość to musicale. Od tamtego momentu na tutejszej scenie można było zobaczyć m.in. Grease, Hair czy Taniec Wampirów w produkcji Romana Polańskiego. Obecnie na deskach tutejszej sceny można obejrzeć najsłynniejszy austriacki musical – Elisabeth – który po raz trzeci wystawiany jest w Wiedniu, z tym że w latach 1992 do 1998 oraz od 2003 do 2005 można go było zobaczyć w Nowej Operze, a od września 2012 roku właśnie w Teatrze Raimund. Przez dwadzieścia lat, w czasie których grany jest musical, widziało go 8,5 miliona melomanów, obliczono, że największy fan Elisabeth obejrzał go 450 razy. Bilet wstępu na sztukę kosztuje od 40 euro.

Odwiedzając Wiedeń
czuje się atmosferę cesarstwa, nie sposób nie zachłysnąć się wieloma muzeami, które czekają na zwiedzających, a także nie pokochać tutejszej sceny muzycznej… Jest jeszcze coś, co pociąga zarówno przyjezdnych jak i wiedeńczyków – kawa i smakołyki wyrabianych przez tutejsze cukiernie. Do dziś istnieje cukiernia Café Demel, która niegdyś miała tytuł „dostawca dworu” i która produkowała uwielbiane przez Sisi kandyzowane fiołki i sorbet z fiołków. Kawiarnia ta mieści się przy ulicy Kohlmarkt 14 i jest bardziej znana ze swych niebiańskich wyrobów i traktowana jak cukiernia, niż jak tradycyjna kawiarnia, jednak od wieków niezmiennie przyciąga tłumy.

Osoby, które wybierają się do Wiednia mogą zaplanować swoją podróż korzystając z serwisem eSKY.pl w którym bilet lotniczy do Wiednia można kupić już od 421 PLN za przelot w dwie strony. Jest też możliwość zarezerwowania jednego z ponad 400 hoteli, w cenie od 142 PLN za dobę dla dwóch osób.