Kiedy patrzymy wprost na bazylikę i dzwonnicę, stojąc na środku placu św. Marka, po lewej i prawej stronie widzimy dwa majestatyczne, renesansowe budynki. To właśnie Prokuracja Stara i Nowa. Obiekt, który widział chyba każdy, kto przynajmniej raz w życiu odwiedził Wenecję. Niestety, od 500 lat nikt nie zaglądał do jego wnętrza (nie licząc kawiarni w portykach na parterze).

Prokuracja to ważna część Placu św. Marka

To chyba jedna z najbardziej tajemniczych budowli tego miasta. Teraz ma się to zmienić. Po trwającym pięć lat remoncie właściciele obiektu podjęli bezprecedensową decyzję o otwarciu całości Procuratie Vecchie dla wszystkich zwiedzających.

Prokuracja składa się z trzech budynków, które zamykają Plac św. Marka od strony północnej, wschodniej i południowej. To właśnie wyżej wymieniona Prokuracja Stara (północ), Prokuracja Nowa (południe) oraz Ala Napoleonica, która zamyka plac od zachodu.

Procuratie Vecchie w XII wieku była kompleksem apartamentów Prokuratorów Republiki Weneckiej. W latach 1514-1538 dwukondygnacyjny obiekt został przebudowany. Architektami byli Bartolomeo Bon oraz Zuan Celestro. Z kolei prace nad Procuratie Nuove trwały od 1582 do 1660 r. Z projekt odpowiadają Vincenzo Scamozzi i Francesco Smeraldi. Ostatecznie budowę zakończył Baldassare Longhen.

Zarówno Prokuracja Stara, jak i Nowa mają styl renesansowy. Ala Napoleonica to najmłodszy budynek, który stanął na cześć Napoleona Bonaparte. Wyróżnia się neoklasycystyczną architekturą, a prace nad nim zakończono w 1815 roku.

Większość budynku od 500 lat była niedostępna dla turystów

Najwyższe piętra Procuratie Vecchie przez setki lat były niedostępne dla odwiedzających. Budynek od 1832 roku jest własnością firmy ubezpieczeniowej Generali, która 5 lat temu postanowiła przeprowadzić gruntowną renowację. Odpowiadał za nią znany architekt David Chipperfield. Jego zadaniem było zachowanie charakterystycznych elementów renesansowej architektury.

Dotychczas jedynie parter był czynny dla Wenecjan i turystów. Pod arkadami znajdują się słynne włoskie kawiarnie Caffè Quadri, Caffè Lavena oraz Caffè Florian. Ta ostatnia jest najstarszą w Wenecji. Pierwszy raz przywitała klientów 29 grudnia 1720 roku. Z kolei druga miała być ponoć ulubionym miejscem kompozytora Richarda Wagnera.

Na drugim piętrze wciąż mieszczą się biura Generali. Ubezpieczyciel chce, aby na trzecim piętrze organizowane były wystawy, wydarzenia kulturalne i wszelkie inicjatywy prospołeczne. Natomiast czwarte ma zostać siedzibą The Human Safety Net. To fundacja, która działa w 21 krajach świata i wspiera potrzebujących. Co więcej, na dachu budynku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną Wenecję. Nawet jeżeli byliśmy już kiedyś w tym przepięknym miasteczku, teraz mamy kolejny powód, żeby tam wrócić. 

Co zobaczyć w Wenecji?

Wenecja to jedno z najbardziej charakterystycznych włoskich miast. Położone jest nad Adriatykiem, na północy kraju i jest stolicą regionu Wenecja Euganejska. Historyczne centrum znajduje się wyspie i zostało założone w 452 roku. Zamieszkuje je dziś ok. 60 tysięcy osób, natomiast całkowita liczba ludności to ok. 255 tysięcy mieszkańców.

Wenecja słynie ze swoich kanałów, przez które leniwie przedzierają się gondole i tramwaje wodne (vaporetto). Niewątpliwie najważniejsze wydarzenia, które co roku odbywają się w tym włoskim miasteczku to słynny karnawał wenecki oraz święto kina, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Patronem miasta jest św. Marek.

Najważniejsze zabytki, które trzeba zobaczyć w Wenecji:

  • Plac św. Marka
  • Bazylika św. Marka
  • Canal Grande
  • Most Westchnień
  • Pałac Dożów
  • Most Rialto
  • Bazylika Santa Maria della Salute

Jak dolecieć do Wenecji?

Do Wenecji dotrzemy z Warszawy bez przesiadek polskimi liniami LOT. Lądujemy na lotnisku Wenecja-Marco Polo, a koszt biletu to ok. 600 zł w obie strony. Tanie linie lotnicze RyanAir również oferują połączenia z między niektórymi polskimi miastami a lotniskiem Wenecja-Treviso. To jednak ok. 40 kilometrów od centrum miasta, dlatego trzeba pamiętać o tym, że musimy dojechać na miejsce busem lub taksówką.