Polacy coraz chętniej wybierają wakacje poza granicami naszego kraju. Jednak warto pamiętać, że Polska ma do zaoferowania miejsca, które śmiało mogą konkurować z zagranicznymi kurortami. Dlatego właśnie do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej turystów z Europy i całego świata (w 2015 aż 16 milionów!). Są w Polsce miejsca, które  zachwycą nas piękną przyrodą, architekturą i bogactwem lokalnej kultury. Dlatego przygotowaliśmy listę miejsc, które idealnie nadają się na weekendowy wyjazd.

1. Bory Tucholskie

Bory Tucholskie - jeden z 23 parków narodowych – to kraina zieleni, w której obrębie znajduje się aż 21 jezior. To idealne miejsce na wyciszenie się, odpoczynek od zgiełku i tłumów, doskonałe miejsce na spacery po lasach, obfitujących w sezonie w jagody oraz grzyby. Warto, będąc w tej okolicy, udać się także na spływ kajakowy Brdą. Ta rzeka nie jest regulowana, a jej nurt jest silny. Z tego też powodu trasa takiego spływu jest przeznaczona dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników kajaków. Niezapomniane widoki wynagradzają wszelkie ewentualne niedogodności na trasie.

- Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Borach Tucholskich jest rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. To inaczej Uroczysko Wierzchlas lub Cisowy Bór. Stanowi ono pozostałość pierwotnej puszczy pomorskiej z najpiękniejszym i największym skupiskiem cisów w całej Europie - ponad 3,5 tys. sztuk – wskazuje Karolina Solis z portalu nocleg.pl.

Jak dodaje, miejsce to było dla wybitnego malarza polskiego Leona Wyczółkowskiego natchnieniem do pracy artystycznej. Rezerwat ten nazwał Świętym Gajem i upamiętnił go na ponad stu wspaniałych obrazach.

2. Warmia i Mazury

Nie mogło zabraknąć krainy tysiąca jezior, która zaskarbiła sobie miejsce w sercach Polaków. Warmia i Mazury trafiły na listę UNESCO za sprawą przepięknych jezior. Wszyscy wiemy, że odpoczynek nad jeziorem, pływanie na żaglach i wędzona ryba najlepsze są właśnie tam. Ale jakie jeszcze zalety skrywa ta część kraju? Poszukujący wiedzy historycznej powinni odwiedzić Wilczy Szaniec. Kętrzyńskie lasy stały się strategicznym miejscem w najnowszej historii. Tutaj były podejmowane decyzje, które odbiły się na losach Europy. Tu także znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. To również miejsce, w którym hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na przywódcę III Rzeszy.

3. Sudety

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu i górskich wycieczek mogą udać się w okolice Kudowy Zdrój, gdzie spokojny spacer po Parku Zdrojowym i kurację wodami leczniczymi można zamienić w przepiękną wyprawę po Górach Stołowych, w których nie brakuje szlaków turystycznych, na których można dobrać trasę do swoich preferencji. Warte zobaczenia są bez wątpienia Błędne Skały. Unikatowe formacje skalne zapierają dech w piersiach i pozwalają na odpoczynek od miejskiego zgiełku. To miejsce przenosi do innego świata. Trudno się temu dziwić – to tutaj przecież kręcono film „Opowieści z Narni”.

Miłośnicy historii, choć nie tylko, świetnie odnajdą się zwiedzając Zamek Czocha, który początkowo służył jako warownia graniczna, na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk. Wielokrotnie też był okradany. Jednak równie ciekawe jest także to, że to właśnie na jego tle rozgrywały się akcje  m.in. takich filmów jak „Wiedźmin” czy „Legenda”. To także niezwykle ważny element krajobrazu wielu seriali.

4. Podziemne miasto

Wypoczywając w śląskich rejonach i jednocześnie czerpiąc z turystycznych dobrodziejstw regionu, koniecznie trzeba odwiedzić Podziemne Miasto Osówka. Jest to jeden z kilku kompleksów stworzonych przez hitlerowców w ramach podziemnego projektu RIESE. Do dziś nie jest jasne, jaką funkcję miał pełnić ten kompleks. Według badaczy mogło to być podziemne miasto czy fabryka broni. Spekulują oni również, że mogło to być również miejsce tajnych eksperymentów, a także schronienie w razie wojny atomowej.

- Jedno jest pewne. Warto odwiedzić to owiane tajemnicą miejsce i stworzyć własną teorię na jego temat – podkreśla Solis.

 

Tekst: Paweł Sadowski
Źródło: materiały prasowe portalu nocleg.pl