Ulubione kierunki
Jak wynika z danych serwisu Tripsta wśród najczęściej wybieranych destynacji w okresie wakacyjnym znalazły się: Zurych, Belgrad, Ateny, Kopenhaga oraz Londyn. Częstsze podróże Polaków do Zurychu nie dziwią. Już od kilku lat trwa kampania promocyjna Szwajcarii na rynku polskim. Natomiast Belgrad, w tym sezonie zyskał w oczach podróżujących, między innymi jako „imprezowa stolica Europy”. Serbia, pomimo braku dostępu do morza, od dawna przestała stanowić jedynie punkt na trasie przy wyjeździe do Grecji lub Bułgarii. Zwłaszcza, że lot samolotem z Warszawy trwa 1 godzinę i 40 minut. Tegorocznym wakacyjnym hitem są również podróże lotnicze do Grecji, gdzie duża liczba Polaków spędziła tegoroczny urlop.
Podróżnicze nawyki Polaków
Odpoczywamy dłużej. Średni czas pobytu Polaków na miejscu wypoczynku pobytu w stosunku do roku ubiegłego wydłużył się o... jeden dzień, z 14 do 15 dni. Tak długo odpoczywają oprócz Polaków jedynie Turcy. Wakacje Brytyjczyków i Rosjan trwają 14 dni. Najkrócej trwają natomiast wyjazdy Rumunów – do 12 dni. O zakupie biletu zaczynaliśmy myśleć wcześniej, dokonując rezerwacji z 44-dniowym wyprzedzeniem - informuje Tripsta. To czas zdecydowanie najdłuższy na tle innych europejskich krajów. Zdecydowanie najmniej czasu, między zakupem biletu, a planowanym wyjazdem zostawiają sobie Brytyjczycy, którzy rezerwują bilet na 17 dni przed planowaną datą wylotu.

W tym roku na wakacyjny bilet lotniczy statystyczny Kowalski średnio wydał 1271 pln, czyli o około 50 pln mniej niż przed rokiem wynika z danych Tripsta. Średnia ta jest zdecydowanie niższa niż w przypadku innych Europejczyków. Pośród nich przodują Brytyjczycy, którzy średnio na bilet lotniczy w tym roku wydali ponad 521 euro, czyli około 2191 pln . W dalszej kolejności znajdziemy Rumunów, wydających średnio około 345 euro (czyli 1448 pln) oraz Rosjan i Turków.
Kiedy na urlop?
Z analiz obejmujących okres od czerwca do końca sierpnia wynika, że Polacy niecierpliwie czekali na wymarzony urlop. Uwidacznia to popularność czerwcowych lotów. Najwięcej wakacyjnych wylotów przypadło na drugi tydzień czerwca. To ciekawe, zwłaszcza, że w roku ubiegłym najpopularniejszym tygodniem na rozpoczęcie wakacyjnego odpoczynku był trzeci tydzień sierpnia. W tym sezonie na intensywny wypoczynek przeznaczyliśmy dokładnie ten sam termin co Turcy.
Ciekawostką jest, że wiele osób w okresie letnim dokonało rezerwacji na terminy przypadające po 31 sierpnia. Wówczas ceny połączeń w wielu przypadkach mogą być nieco niższe. Pośród najpopularniejszych destynacji znajdziemy Ateny, ale także Istambuł, Kopenhagę oraz od lat doceniany przez turystów Londyn, stanowiący jedną z popularniejszych destynacji w ciągu całego roku. Turyści są świadomi faktu, że decydując się na późne wakacje mają szansę nie tylko na mniejszy napływ turystów, czyli mniejsze tłumy, ale i „przyjemniejsze”, gdyż niższe temperatury powietrza.

W wakacje także po kraju

Podczas wakacji, równie chętnie co wylatują za granicę, Polacy samolotem podróżują po kraju. Najpopularniejsze połączenia to te pomiędzy Warszawą a Gdańskiem, następnie Krakowem oraz Wrocławiem oraz w kierunku odwrotnym, czyli z Gdańska, Krakowa i Wrocławia do stolicy, wynika z danych Tripsta. Fakt ten nie dziwi, zwłaszcza, że przy odrobinie szczęścia podróż samolotem po kraju może być dużo tańsza, niż ta odbyta pociągiem lub samochodem.
***
Dane pochodzą z analiz przeprowadzonych przez internetowego biura podróży Tripsta. Biuro umożliwia rezerwację biletów lotniczych do miejsc na całym świecie z uwzględnieniem oferty zarówno tradycyjnych jak i tanich linii lotniczych.  Firma swoją działalność rozpoczęła na rynku greckim w 2005 roku, jako Travelplanet24.. Obecnie Tripsta znajduje się w 35 krajach, a swoją działalność opiera głównie na innowacji i nowych technologiach. W Polsce obecna jest od roku 2010.