Cypr

Cypr tak bardzo chce przywrócić swój przemysł turystyczny na właściwe tory, że oferuje pokrycie kosztów zakwaterowania i leczenia dla tych podróżnych, którzy zachorują na koronawirusa w czasie pobytu na wyspie.

Szczegółowy plan działania, uchwalony przez cypryjski rząd, został przedstawiony w pięciostronicowym piśmie skierowanym do rządów, linii lotniczych i organizatorów wycieczek w dniu 26 maja.

Cypryjscy urzędnicy zadbali też o szpital przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów. Będzie w nim dostępnych 100 łóżek dla osób, u których wykryte zostanie zakażenie koronawirusem. Rodziny chorych zostaną umieszone w specjalnym „hotelu kwarantannowym”, dysponującym 500 pokojami.

„Podróżny będzie musiał jedynie pokryć koszt transferu na lotnisko i lotu repatriacyjnego, we współpracy ze swoim agentem i/lub linią lotniczą” – stwierdzono w piśmie.

Hotele na Cyprze zostają otwarte 1 czerwca, a międzynarodowe połączenia lotnicze będą wznowione od 9 czerwca. Wydano listę krajów, których mieszkańcy mogą odwiedzić Cypr i podzielono je na dwa etapy. Loty przychodzące z Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy będą dozwolone w pierwszej kolejności.

Od 20 czerwca Cypr zezwoli również na loty przychodzące ze Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech. Wielka Brytania i USA, oba wymienione wśród narodów o największej liczbie potwierdzonych zgonów Covid-19, są zauważalnie nieobecne. Lista ta zostanie jednak poszerzona o kolejne kraje w nadchodzących miesiącach.

Podróżni udający się na Cypr będą musieli przedstawić ważny certyfikat potwierdzający, że w teście w kierunku Covid-19 uzyskali wynik ujemny, a po przyjeździe będą podlegać kontroli temperatury, a także losowym testom podczas podróży.

 

 

Bali

Bali w statystykach dotyczących koronawirusa wypada bardzo dobrze. Zaledwie 350 potwierdzonych przypadków i cztery zgony – to tamtejszy bilans. Indonezyjska wyspa ma nadzieję powitać turystów najdalej w październiku, o ile wskaźnik infekcji nadal pozostanie niski.

Według oświadczenia Ni Wayana Giri Adnyaniego, sekretarza Yogyakarta na wyspie Jawa, najprawdopodobniej Bali i Jawa otworzą się ponownie wraz z wyspami Riau.

Obecnie wszyscy cudzoziemcy, z wyjątkiem dyplomatów, stałych mieszkańców i pracowników organizacji humanitarnych, mają zakaz wjazdu do Indonezji, a każdy przybywający musi przejść test wymazowy i dostarczyć oświadczenie stwierdzające, że jest wolny od COVID-19.

Nie jest jasne, jakie będą warunki wjazdu, jeśli ograniczenia zostaną zniesione w tym roku, ani czy Bali przyjmie podróżnych z regionów poważnie dotkniętych pandemią. Jednak przedstawiciele turystyki wezwali do wprowadzenia „bańki turystycznej” między Bali a Australią.