Trasa Rodanu

Ta malownicza trasa biegnie wzdłuż doliny rzeki, od której wzięła swoją nazwę. Prowadzi przez ponad 300 km od Alp w Centralnej Szwajcarii do winnic nad Jeziorem Genewskim. Dzięki długim spokojnym odcinkom, jej fragmenty są idealne dla rodzin z dziećmi. Cały dystans jest podzielony na 8 etapów, ale nie musicie od razu decydować się na pokonanie całego szlaku.

Trasa Rodanu startuje w miasteczku Andermatt. Początkowo wiedzie przez zielone połacie doliny Urseren, żeby później w pocie czoła wspiąć się na Furkapass – czyli przełęcz Furka, położoną na wysokości 2 436 m n.p.m. Jadąc dalej, podziwiać możemy lodowiec Rodanu, gdzie bierze swój początek jedna z największych europejskich rzek. Potem czeka nas jazda w dół, aż do Oberwaldu, gdzie kończy się pierwszy etap trasy.

Od tej pory wzniesienia i spadki nie będą już tak ekstremalne, co nie znaczy, że będzie nudno. Na trasie można podziwiać słoneczną dolinę Goms z uroczymi wioskami, drewnianymi domkami i białymi kościołami oraz pełne kwiatów łąki, które zaprowadzą nas aż do Brig – jednego z miast górnego Wallis (Valais).

To nie koniec atrakcji. Dalej Trasa Rodanu powiedzie miłośników dwóch kółek w kierunku rezerwatu Pfynwald. Jeden z największych w Europie, bo liczący 10 km kwadratowych, las sosnowy Pfyn „strzeże” językowej granicy Szwajcarii, gdzie stykają się język niemiecki i francuski.

Stąd droga powiedzie nas jeszcze przez pełne atrakcji miasta Sierre i Sion. A przejeżdżając przez dolny odcinek doliny Rodanu będziemy podziwiać dwa sąsiadujące szczyty: Dents du Midi i Dents de Morcles. Trasa Rodanu kończy się w Genewie – jednym z najważniejszych i najpiękniejszych szwajcarskich miast.

Furkapass - jeden z framgenów Trasy Rodanu (fot. Switzerland Tourism)

 

Trasa Rodanu

dystans: 350 km / 8 etapów

nawierzchnia asfaltowa: 321 km

nawierzchnia naturalna: 29 km

poziom trudności: średni