Wakacje bez paszportu: Hiszpania

Gdzie można lecieć na wakacje bez paszportu? Obecnie przeszło 40 państw nie wymaga przedstawiania tego dokumentu. Podczas podróży w tym kierunku wystarczy jedynie ważny dowód osobisty, który posiada każdy pełnoletni Polak. Jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie można spędzić wakacje bez paszportu jest Hiszpania.

Do tego europejskiego kraju można przylecieć bez dodatkowych kontroli, które mają miejsce, na przykład, w przypadku Wielkiej Brytanii. Pomimo faktu, że Hiszpania leży w stosunkowo bliskiej odległości od Polski w porównaniu do ciepłych krajów azjatyckich, na jej terenie latem temperatury przekraczają 30 stopni. Taki klimat połączony z dostępem do morza oraz oceanu i wszechobecnymi palmami jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą pozostać na terenie Europy, ale marzą o wakacjach spędzonych na gorących plażach.

W Hiszpanii bez paszportu można przebywać do 90 dni. Takie same zasady obowiązują na wyspach należących do tego kraju, czyli Lanzarote, La Palma, Fuertaventura, Teneryfa, Gran Canaria i El Hierro. Zwykle wakacje na wyspach są nieco droższe, jednak bez wątpienia one również są doskonałym kierunkiem, gdzie możesz spędzić wakacje bez paszportu.

 

 

Wakacje bez paszportu: Chorwacja

Kolejnym państwem, gdzie można lecieć na wakacje bez paszportu jest Chorwacja. Stanowi ona kolejny, bardzo popularny kierunek wśród Polaków. W tym miejscu możemy przebywać do 90 dni, jednak nasz dowód osobisty musi być ważny jeszcze przez 3 miesiące od planowanej daty powrotu. Chorwacja, oprócz języka w dużym stopniu podobnego do polskiego, może pochwalić się również pięknymi widokami i dostępem do Morza Śródziemnego. Temperatura w trakcie najcieplejszych dni letnich sięga tam nawet 35 stopni, dlatego kierunek ten nie różni się w dużej mierze od filipińskich plaż, a pozwala na spędzenie miłych wakacji bez konieczności wyrabiania paszportu.

Chorwacja cechuje się także dosyć ciekawą architekturą, szczególnie w przypadku wysp. Wąskie uliczki skutecznie chronią przed promieniami słońca, a ich ułożenie na licznych wzniesieniach charakterystycznych dla tego kraju składa się na niepowtarzalną panoramę, której bez wątpienia nie zobaczysz w państwach o znacznie bardziej nizinnym terenie. Na terenie Chorwacji obowiązuje lokalna waluta, którą najlepiej wymienić już po przyjeździe do tego słonecznego kraju.