Jak wynika z danych firmy Sun & Snow, zajmującej się wynajmem blisko 800 apartamentów w polskich miejscowościach wypoczynkowych i miastach, tegoroczna oferta na miesiące letnie wyprzeda się wcześniej niż w roku ubiegłym.

W wakacje coraz chętniej zamiast hoteli czy kwater prywatnych wynajmujemy apartamenty. Najpopularniejszy kierunek wyjazdów wakacyjnych w Polsce to tradycyjnie już wybrzeże, a największą popularnością cieszą się apartamenty położone bardzo blisko plaży, często z widokiem na morze w  miejscowościach takich jak Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, a także Trójmiasto i Władysławowo.  

W polskich apartamentach nad morzem wakacje spędzają nie tylko Polacy, ale także mieszkańcy Niemiec, Rosji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.
W roku ubiegłym średnia długość pobytu w apartamentach nadmorskich w lipcu i sierpniu wyniosła 7 dni, i według stanu rezerwacji na koniec 2014 r. podobnie będzie i w tym sezonie.

- Porównując rok do roku, stan rezerwacji apartamentów na koniec kwietnia 2014 r. wzrósł w Sun & Snow na lipiec 2014 o 92%, a na sierpień – o 117%. Oznacza to średnio ponad 100% wzrost obłożenia na dwa wakacyjne miesiące – mówi Marcin Dumania, prezes zarządu spółki Sun & Snow. - Tak wysokie obłożenie o tej porze roku to znak, że w 2014 roku oferta wakacyjna wyprzeda się wcześniej w stosunku do roku poprzedniego. Powodów należy dopatrywać się w rosnącej liczbie powracających klientów, zadowolonych z poprzednich wakacji spędzonych w apartamencie.

Podobnie jak w ubiegłym roku w tej chwili największą popularnością cieszą się apartamenty 2-pokojowe z aneksem kuchennym, przeznaczone dla 4 wypoczywających osób. Do popytu dopasowana jest oferta Sun & Snow, w której apartamenty 2-pokojowe stanowią 60%.

Stawki wynajmu w lipcu i sierpniu różnią się w zależności od miejscowości oraz lokalizacji budynku apartamentowego, i dla apartamentów 2-pokojowych wahają się w tym sezonie od 200 zł do 350-400 zł za dobę nad morzem, oraz od 160 zł do 250-300 zł w górach.