Mimo że od wydania pierwszej książki o Harrym Potterze mija w tym roku 25 lat, to fenomen magicznej sagi nie słabnie. Przygody młodego czarodzieja podbijają serca kolejnych pokoleń. Świat stworzony przez J. K. Rowling to dziś nie tylko Hogwart. Pisarka współtworzy też serię filmów „Fantastyczne zwierzęta”.

Niektóre miejsca z książek o Harrym Potterze – tak jak słynny peron 9 i ¾ – przeniesiono do świata rzeczywistego. Codziennie można spotkać tam grupy fanów, robiących sobie pamiątkowe zdjęcia. Jeszcze większą gratką dla czytelników jest odwiedzanie miejsc, w których J. K. Rowling pisała kultową sagę o młody czarodzieju. Wiele osób jest przekonanych, że księgarnia Lello w Porto miała zainspirować pisarkę. Wnętrza rzeczywiście przypominają książkowe opisy Hogwartu, jednak Rowling zdementowała te doniesienia. Jak napisała na Twitterze, nigdy nie była w tym miejscu i nie wiedziała o jego istnieniu. Mimo to sklep i tak cieszy się ogromną popularnością.

Gdzie w takim razie powstawały książki o Harrym Potterze? To żadna tajemnica. Rowling wymieniła część ważniejszych miejsc na Twitterze.

Majestic Cafe w Porto

Majestic Cafe w Porto / fot. Getty Images

W opowieści o Porto jest jednak ziarenko prawdy. Pisarka mieszkała tam w latach 90. i pracowała jako nauczycielka angielskiego. Co prawda nigdy nie była w księgarni Lello, ale wyjawiła fanom, że zdarzało jej się pisać pierwsze rozdziały książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w kawiarni Majestic Cafe w Porto.

Elephant House w Edynburgu

Elephant House w Edynburgu / fot. Getty Images

Właściciele kawiarni są dumni z tego, że to właśnie w tym miejscu narodził się Harry Potter. To jednak nie do końca prawda. Autorka przyznała, że rzeczywiście pisała książki w Elephant House, ale to nie tam po raz pierwszy przelała swoje pomysły na papier. Po pożarze w 2021 r. lokal został tymczasowo zamknięty.

Severus Road w Londynie

Przed staniem się milionerką Rowling mieszkała w londyńskiej dzielnicy Clapham. Codziennie idąc do pracy, mijała tablice z napisem Severus Road. Jak zdradziła kilkanaście lat później, to właśnie nazwa ulicy zainspirowała ją przy wymyślaniu profesora Snape’a.

Prawdziwe miejsca narodzin Harry'ego Pottera

W Internecie krąży wiele błędnych informacji o tym, gdzie tak naprawdę J. K. Rowling zaczęła pisać książki o Harrym Potterze. Niestety nie jest to ogólnie dostępne miejsce. Z profilu pisarki na Twitterze dowiadujemy się, że „pierwsze cegły Hogwartu zostały położone” w wynajmowanym wówczas przez nią pokoju niedaleko stacji metra Clapham Junction w Londynie.

Sam pomysł na stworzenie sagi o młodych czarodziejach przyszedł Rowling do głowy w pociągu na trasie Manchester-Londyn.

Źródło: profil J.K. Rowling na Twitterze