Położony 500 km na południe od Bombaju Goa to najmniejszy stan w Indiach, ale bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych. 105 km linii brzegowej, 30 plaż, liczne zabytki.Co warto zobaczyć będąc na Goa?

Oto 3 miejsca, które trzeba odwiedzić na Goa:

 

1. PLAŻA PALOLEM

Na południowym skraju stanu. New York Times nazwał kiedyś Palolem najpiękniejszą plażą świata. I nie ma w tym chyba wiele przesady. Piasek jest tu miękki i biały jak dywan, wokół palmy i kryte strzechą chatki. Co ważne, po godz. 22 nie wolno tu puszczać głośnej muzyki. To odróżnia tę bajkową plażę od innych w okolicy.


2. TARG W ANJUNIE

Lokalni rikszarze śmieją się, że europejscy czy amerykańscy hipisi przyjechali na Goa, uciekając przed materializmem świata Zachodu, a teraz robią najlepsze biznesy w okolicy. Hipisów można spotkać na cośrodowym targu w Anjunie, mają to samo co inni, tyle że w wyższych cenach. Poza nimi są tu sprzedawcy z całych Indii. Oprócz tych z Goa także ci z Karnataki i Gudźaratu, a przede wszystkim ci z Północy: Tybetańczycy z Ladakhu, Kaszmirczycy, Gurkhowie z Dardżylingu, z rzadka Nepalczycy. A kupimy tu wszystko – od turkusowych tybetańskich czajniczków, przez tradycyjne stroje ludu Lamani, aż po plastikowe pistolety i łańcuchy powszechnie używane w pociągach.


3. STARE GOA

Tu biło serce dawnej portugalskiej kolonii, która trwała tu przez ponad 400 lat. Stare Goa zwano czasem Rzymem Wschodu oraz Perłą Orientu. W XVII w. miasto liczyło sobie ponad 200 tys. mieszkańców, z czego zdecydowana większość była katolikami. To po nich zostało w małej dziś osadzie wielkie nagromadzenie zabytkowych kościołów i klasztorów. Również z tego powodu Stare Goa jest dziś na liście dziedzictwa UNESCO.

 

GOA - INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOJAZD

Najlepiej dolecieć do Bombaju (ok. 2 tys. zł, np. KLM, Air France), a stamtąd, z dworca CST, przedostać się pociągiem do Thivim lub Madgaon (8–14 godz.; 20–140 zł, zależnie od klasy).

NOCLEG

W Palolem można przenocować w trzcinowych chatkach stojących niemal na plaży; standard podstawowy, ale i cena niewygórowana: 20–30 zł.

Wolisz luksus? Spróbuj Goa w wersji z biurem podróży: