Mogłoby się wydawać, że dzięki swojej bogatej historii i zachowanym do dziś piramidom Egipt nie potrzebuje dodatkowych wabików na turystów. Władze kraju postanowiły jednak zawalczyć o nowych gości zza granicy.

 

Cairo Eye nowym symbolem Egiptu?

O budowie Cairo Eye w Egipcie mówiono od miesięcy. Inwestycja powoli staje się faktem. Kilka dni temu w bogatej dzielnicy Kairu, Zamalek, odbyła się oficjalna ceremonia podczas której minister turystyki złożył kamień węgielny w miejscu, gdzie stanie ogromne koło widokowe. Co najważniejsze, będzie można z niego podziwiać piramidy w Gizie.

Cairo Eye będzie największą tego typu atrakcją w Afryce i piątą pod względem wielkości na świecie. Konstrukcja ma mieć ponad 120 metrów wysokości. Pierwsi chętni przejadą się dopiero w 2022 roku. Budowa koła widokowego pochłonie 31 milionów dolarów amerykańskich. Architekci podkreślają, że Cairo Eye został zaprojektowany z myślą o środowisku naturalnym. Okoliczna zieleń i tożsamość dzielnicy Zamalek mają pozostać nienaruszone.

 

Zmiany w organizacji Kairu

Rząd Egiptu realizuje obecnie plany renowacji centrum Kairu oraz dzielnic sąsiadujących z placem budowy Cairo Eye. Część instytucji zostanie przeniesiona do siedzib w innej części miasta. To ma rozwiązać problem ewentualnego zatłoczenia okolicy. W planach jest również eksmisja osób mieszkających w nielegalnie zasiedlonych miejscach, a także utworzenie nowych przestrzeni publicznych.

Turyści będą mogli dostać się do Cairo Eye promem lub bezpłatnym autobusem. Dodatkowo planowana jest budowa dwupoziomowego parkingu dla samochodów osobowych.

 

Koła widokowe na świecie

Obecnie największe koło widokowe na świecie znajduje się w Las Vegas. High Roller mierzy około 168 metrów. Atrakcja została oddana do użytku w 2014 roku, spychając tym samym z pierwszego miejsca Singapore Flyer (165 metrów wysokości).

Jeszcze w tym roku na podium zajdą kolejne zmiany. Na najbliższe miesiące zaplanowano otwarcie Ain Dubai. Nowe największe koło widokowe na świecie powstaje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Całkowita wysokość konstrukcji to aż 250 metrów. Cieszący się ogromną popularnością wśród turystów Dubaj zyska kolejną atrakcję. Czas pokaże, czy gigantyczne koło widokowe przyćmi tak chętnie fotografowany przez turystów hotel Burj Al Arab.​