Kto nigdy nie oglądał żadnej animacji, którą stworzyło słynne Studio Ghibli, powinien po przeczytaniu tego artykułu nadrobić zaległości i obejrzeć przynajmniej trzy najpopularniejsze filmy. Ojcami założycielami studia animacyjnego są Hayao Miyazaki i Isao Takahata.

To wybitni japońscy reżyserzy i rysownicy. Odpowiadają za stworzenie wyjątkowych anime, takich jak „Nausicaä z Doliny Wiatru”,„Księżniczka Mononoke”, „Grobowiec świetlików”, „Mój sąsiad Totoro” czy „Spirited Away: w krainie duchów”.

Animacje studia Ghibli do dziś zachwycają swoim pięknem

Świat przedstawiany w anime Miyazakiego i Isao Takahaty jest magiczny i pełny emocji, a postacie są wyraziste i ciekawe. Każdy film jest niewątpliwie dziełem sztuki, który w przepiękny sposób opowiada niezwykłe historie oraz porusza ważne i uniwersalne problemy.

Studio Ghibli powstało 15 czerwca 1985 roku i wydało na świat ponad 20 produkcji, z których prawie wszystkie odniosły międzynarodowy sukces. Większość wyreżyserował Miyazaki, ale za kilka animacji odpowiadali m.in. jego syn Gorō, a także Tomomi Mochizuk czy Hiroyuki Morita.

Studio Ghibli doczekało się swojego parku rozrywki

Po 37 latach od powstania studio doczekało się monumentalnego pomnika w postaci parku rozrywki. Stworzenie Ghibli Parku po raz pierwszy ogłoszono w 2017 roku, a prace nad nim rozpoczęto 3 lata później. Park powstał w Nagakute w prefekturze Aichi, na wyspie Honsiu, zaledwie godzinę pociągiem od Kioto.

Ghibli Park zbudowano w miejscu, w którym niegdyś zorganizowano Expo 2005. To wystawa światowa, której tematem przewodnim było hasło „Mądrość natury”.

Park oficjalnie otwarto 1 listopada. Znajduje się na terenie o powierzchni 7,1 hektara. – Czuję wielką radość, że pomimo wielu przeciwności, takich jak pandemia Covid-19, udało nam się w końcu zainaugurować park – mówi Kōji Hoshino, prezes Studia Ghibli.

W Ghibli Park znajdziemy pięć obszarów tematycznych

Ghibli Park nie jest jednak typowym parkiem rozrywki lub wesołym miasteczkiem, w których pełno szalonych atrakcji czy rollercoasterów. Osoby odpowiedzialne za projekt twierdzą, że park ma być okazją do spotkania z uniwersum słynnych animacji. Miejscem, które cieszy oko i skłania do refleksji i kontemplacji, w którym „doświadczymy cudów” rodem z anime Miyazakiego”. Obiekt ma wpisywać się w filozofię japońskiej sztuki medytacji zen.

W parku znajdziemy pięć głównym przestrzeni tematycznych, które oparte są na różnych animacjach ze Studia Ghibli. Chodzi o:

  • Wielki Magazyn Ghibli (Ghibli’s Grand Warehouse),
  • Wzgórze Młodości (The Hill of Youth),
  • Las Dondoko (Dondoko Forest),
  • Wioskę Mononoke (Mononoke Village)
  • Dolinę Wiedźm (Valley of Witches).

Park powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Aichi

W każdym z obszarów tematycznych znajdziemy nawiązania do innych filmów studia Ghibli. To między innymi replika domu z animacji „Mój sąsiad Totoro” czy wystawy przedstawiające sceny z filmu „Laputa – podniebny zamek” oraz tematyczne place zabaw. W Wielkim Magazynie znajduje się swoiste „miasteczko” Ghibli, kino, w którym można oglądać krótkie animacje oraz dwie kawiarnie. Z kolei w Dolinie Wiedźm można będzie znaleźć fragmenty „Ruchomego zamku Hauru”.

Gorō Miyazaki przyznaje, że park powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Aichi. – Oficjalnie jest to park rozrywki, ale my zawsze chcieliśmy, żeby to był po prostu park. Miejsce, które kochają mieszkańcy i do którego uwielbiają przychodzić na codzienne spacery – mówi syn Hayao Miyazakiego.

Jest to jednak niewątpliwie gratka dla fanów anime z całego świata i dodatkowy powód, dla którego warto odwiedzić Japonię. Szczególnie że kraj ten ponownie otworzył swoje granice dopiero w czerwcu tego roku, po blisko dwuletnim lockdownie spowodowanym pandemią koronawirusa.