Najwyżej położony na świecie basen bez krawędzi powstał na dachu niedawno otwartego hotelu Address Beach Resort. Kąpielisko robi wrażenie nie tylko dzięki rekordowo wysokiemu położeniu, ale też pozostałymi wymiarami: długością blisko 95 m i szerokością 16,5 m – to prawie dwa razy więcej niż mierzy basen olimpijski.

Kąpiel z głową w chmurach

Z basenu mogą skorzystać wyłącznie goście hotelowi, którzy mają ukończone 21 lat. Panorama Dubaju nie jest zarezerwowana tylko dla pływaków. Podobne widoki można podziwiać z restauracji Zeta Seventy Seven. Nazwa lokalu nie jest przypadkowa – podobnie jak basen znajduje się na 77. piętrze hotelu.

Co ciekawe basen na dachu to niejedyne udogodnienie, dzięki któremu hotel Address Beach Resort trafił do Księgi Rekordów Guinnesa. Obiekt jest połączony z sąsiednim Addresses Beach Residences mostem, który obejmuje piętra od 66. do 77., gdzie znajdują się najwyżej urządzone na świecie apartamenty.

Rekordy z Dubaju

Przypomnijmy, że od niedawna Dubaj może poszczycić się również największym kołem widokowym na świecie. Dubai Ain ma 250 m wysokości. Nie ma się więc, co dziwić, że pracownicy branży turystycznej często żartują, że każda nowa atrakcja turystyczna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie biła kolejne rekordy Guinnesa. Dla Emiratczyków taka polityka rozwoju infrastruktury staje się powoli znakiem rozpoznawczym i powodem do dumy.

– Ta inwestycja (Address Beach Resort – przyp. red.) wyznaczyła nowe standardy w luksusowym stylu życia i gościnności. Budownictwo artystyczne idzie tu w parze z przełomowymi udogodnieniami – mówi Federico Rota, zastępca dyrektora generalnego Al Ain Holding.

Luksusowe baseny na świecie

Obecnie najsłynniejszym wysokościowym basenem na świecie jest ten położony na dachu hotelu Marina Bay Sands w Singapurze. To może się już niebawem zmienić. Nie tylko Emiratczycy widzą potencjał w podobnych inwestycjach. Rękawicę architektom ze wschodu rzucili m.in. Brytyjczycy. Już 19 maja w Londynie otwarty zostanie Sky Pool – basen zawieszony na wysokości ponad 35 metrów pomiędzy dwoma apartamentowcami na prestiżowym osiedlu mieszkaniowo-biznesowym Embassy Gardens. Cały czas trwają też prace nad basenem bez krawędzi, który zwieńczy dach 55-piętrowego budynku.