Jest wiele powodów, żeby odwiedzić Czechy. Na pierwszym miejscu często wymienia się Pragę – jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Nie wszyscy Polacy zapuszczają się jednak w głąb kraju. W końcu uwielbianą przez nas czeską kuchnię można zjeść tuż po przekroczeniu granicy. Jeszcze w tym roku Czesi będą zachęcać do przyjazdu turystów z zagranicy nową trakcją turystyczną. W gminie Dolni Morava powstaje najdłuższy most wiszący na świecie. Pierwsi odważni przejdą po nim już wiosną.

Najdłuższy most wiszący na świecie

Sky Bridge 721 powstaje w północno-wschodnich Czechach nad doliną Mlynsky Potok. To zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. Najdłuższy most wiszący na świecie to niejedyna wysokościowa atrakcja w okolicy. Od kilku lat ogromne zainteresowanie wśród turystów wzbudza też Ścieżka w obłokach, czyli kręta drewniana kładka, z której można podziwiać panoramę gór i doliny Morawy. Spacer kończy się zjazdem ze 100-metrowej zjeżdżalni.

Most rekordzista będzie zawieszony na wysokości 95 m. Jego całkowita długość to 721 m. Obecnie najdłuższy most wiszący z ruchem dla pieszych na świecie – Arouca 516 – znajduje się w Portugalii w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Mierzy 516 m. Sky Bridge 721 wspiera główna lina o średnicy 7 cm. W sumie cała konstrukcja ważny ponad 400 ton.

Po jednej stronie mostu znajdzie się schronisko Slamenka, a po drugiej trasę edukacyjną Most Czasu poświęconą przyrodzie i historii regionu od 1935 r. do czasów obecnych.

Mosty mostowi nierówny

Mosty coraz częściej są budowane nie po to, żeby usprawnić komunikację w miejscu, a żeby przyciągnąć turystów. Największe, najdłuższe… – te rekordy coraz trudniej utrzymać, ponieważ niemal co roku na całym świecie powstaję kolejne bardziej spektakularne konstrukcje. Holendrzy postanowili nie imponować rozmiarami, a kreatywnością. I tak w 2011 r. w miejscowości Halstern otworzono niewidzialny Most Mojżesza.

Cầu Vàng (Złoty Most) to kolejny przykład, że największy czy najdłuższy most wcale nie musi robić największego wrażenia. 150-metrową kładkę dla pieszych w wietnamskim kurorcie Bà Nà Hills podtrzymują kamienne dłonie. To jedno z ulubionych miejsc podróżujących fotografów – widoki zapierają dech w piersiach.

Źródło: Kafkadeska