Od kilku tygodni sytuacja polityczna na Ukrainie jest coraz najbardziej napięta. Słowo „wojna” wybrzmiewa już nie tylko z ust zdezorientowanych Ukraińców, ale też światowych przywódców. Mimo że do inwazji wojsk rosyjskich jeszcze nie doszło, to mieszkańcy Kijowa już odczuwają pierwsze zmiany i problemy związane z niepewną przyszłością. Niektórzy zapisali się na zajęcia z samoobrony czy udzielania pierwszej pomocy, inni wyjechali z miasta.

Ryzyko konfliktu zbrojnego nie sprzyja turystyce na Ukrainie. Część biur podróży wycofała ze swoich ofert wyjazdy do naszych sąsiadów. Wycieczki zaplanowane na najbliższe tygodnie również zostały odwołane lub odłożone na bardziej odległe terminy.

Czarnobylska Strefa Wykluczenia zamknięta dla turystów

Jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych na Ukrainie jest Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Nawet w ostatnich tygodniach to miejsce tłumnie zwiedzali zarówno Ukraińcy, jak i podróżni z zagranicy. Jarosław Jemelianenko, prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Operatorów Turystycznych, poinformował jednak w mediach społecznościowych, że od 19 lutego tzw. strefa będzie zamknięta.

– Oficjalny powód jest wyrażany jako „powody techniczne”. Rozumiemy, że jest to najprawdopodobniej spowodowane groźbą rosyjskiej agresji i bliskością granicy z Białorusią […] W tych warunkach rozumiemy troskę o bezpieczeństwo Ukraińców i gości zagranicznych. Biorąc pod uwagę, że nowoczesna technologia pozwala nam monitorować w czasie rzeczywistym każdy ruch sił zbrojnych wszystkich stron i szybko reagować, a także brak zaleceń władz dotyczących opuszczenia Kijowa, mamy nadzieję, że zakaz w Czarnobylu zostanie wkrótce zniesiony – czytamy we wpisie.

Czarnobylska Strefa Wykluczenia pozostanie zamknięta do 20 marca br.

Turyści często porównują Czarnobyl do postapokaliptycznej rzeczywistości. / fot. Getty Images

Miejsce tragedii przyciąga pasjonatów historii z całego świata. Wśród odwiedzających dużą grupę stanowią Polacy. Wyjazdy do „zony” są organizowane między innymi przez polskie grupy pasjonatów. Za prawdziwych ekspertów uchodzą Napromieniowani.

Od 1986 r. promieniowanie zelżało do tego stopnia, że eksplorowanie wcześniej niedostępnych miejsc jest dziś bezpieczne. Prypeć i Czarnobyl można zwiedzać na kilka sposobów. Turyści mają do wyboru objazdówkę z przewodnikiem lub kilkudniowy pobyt z noclegami na miejscu.

Czarnobylska Strefa Wykluczenia zaczęła cieszyć się jeszcze większą popularnością po premierze serialu „Czarnobyl”. Wówczas liczba gości wzrosła niemal o połowę.

Lufthansa odwołała część lotów na Ukrainę

Od poniedziałku 21 lutego niemiecka linia lotnicza Lufthansa odwołała loty do Kijowa i Odessy. Połączenia zostały zawieszone do końca lutego. Rzecznik tłumaczy decyzję przewoźnika „rosnącymi obawami o możliwość rosyjskiej inwazji”. Loty do Lwowa będą realizowane zgodnie z rozkładem. Wcześniej Niemieckie MSZ zaapelowało do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy.

Skandynawskie linie lotnicze SAS również wstrzymały połączenia do Kijowa do końca lutego. Zmieniono także trasy lotów z Kopenhagi do Szanghaju i Pekinu tak, żeby samoloty nie przelatywały nad terytorium Ukrainy. Mimo zmian w siatkach połączeń kijowski hub lotniczy cały czas pracuje normalnie. Obecnie nie ma też informacji o ewentualnym odwołaniu bezpośrednich lotów z Krakowa i Warszawy do Kijowa.

Turystyka na Ukrainie

Polacy najchętniej jeżdżą na Ukrainę do Lwowa. Jeszcze przed wybuchem pandemii miasto było jednym z najczęściej wybieranych kierunków na długie weekendy. Szczególnie w majówkę na ulicach nietrudno było usłyszeć polski język.

Przez to, że Ukraina nie jest w Unii Europejskiej, jadąc samochodem lub autobusem musimy liczyć się z korkami na przejściach granicznych. Niekiedy podróżni spędzają tam nawet po kilka godzin. Czas zaoszczędzimy, wybierając połączenia lotnicze. Bezpośrednio polecimy z Poznania, Gdańska, Wrocławia i Warszawy.

Największe zalety Lwowa? Niskie ceny i bardzo ciekawe knajpki. Wieczorem obowiązkowo pubcrawling.

Źródło: Stowarzyszenie Czarnobylskich Operatorów Turystycznych