Czuję się bosko, kiedy wygrzewam kości na śródziemnomorskich plażach. Jest mi błogo, kiedy spaceruję po czarnomorskich polach herbacianych. Nad Morzem Egejskim, pluskając się w malowniczych zatoczkach i zwiedzając pozostałości antycznych miast, znajduję trochę greckiego klimatu.

Na płaskowyżach centralnej Anatolii urzekają mnie maleńkie wioski i nowoczesne miasta wyrastające nagle niemal spod ziemi.

A południowy wschód fascynuje ze względu na liczne wykopaliska archeologiczne, kurdyjskie wioski i miasta z całkowicie odrębnymi: językiem, obyczajami i przysmakami. Jakby tego było mało, w Turcji można poszusować na nartach (m.in. w Erzurum).

Moim ulubionym miesiącem na zwiedzanie Turcji jest maj. Zarówno ze względu na przyjemne temperatury, jak i mnogość imprez. Około 5 maja zarówno w Stambule, jak i miastach rejonu egejskiego czy Anatolii będą celebrowane obchody święta wiosny – Hıdrellez. 19 maja odbywa się Dzień Sportu i Młodzieży. Wtedy wspomina się największego wodza Turcji i pierwszego prezydenta – Atatürka. Tego dnia przypada bowiem rocznica jego urodzin.

Z kolei 29 maja w Stambule jest wielkie święto – obchody rocznicy zdobycia Konstantynopola przez Turków w 1453 r. Wydarzenie, które my Europejczycy nazywamy przecież upadkiem.

Sposobów na tanie podróżowanie po Turcji jest mnóstwo. Trasę z miasta do miasta można pokonać niedrogimi autobusami, tanimi liniami lotniczymi, a przy tym spać w hostelach, jeść w lokantach, czyli tanich jadłodalniach. A przede wszystkim korzystać z niewiarygodnej wręcz gościnności Turków. Chętnie nas przenocują u siebie i zaoferują podwiezienie.

INFO Turcja

■ Leży w Azji, na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie.
■ Stolica: Ankara (3,9 mln mieszkańców).
■ Powierzchnia: 783 tys. km².
■ Ludność: 75 mln mieszkańców.
■ Religia: islam.
■ Języki: turecki, kurdyjski.
■ Waluta: lira 1 TRY= 1,80 zł

Warto zobaczyć:

Stambuł Piętnastomilionowa metropolia leżąca na dwóch kontynentach. Centrum handlowe, kulturalne i finansowe. Synonim różnorodnej Turcji.

Pamukkale Oznacza „bawełniany zamek”. Uzdrowisko z czasów starożytnych. Znane z wapiennych termalnych źródeł.

Efez Starożytne miasto, które przenosi nas w antyczne czasy. Tu jest monumentalna Biblioteka Celsusa. Nieopodal znajduje się Meryemana – dom, w którym ostatnie lata życia spędziła Maryja.

Ölüdeniz Plaża z błękitną laguną, która w 2006 r. otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie. A położona nieopodal góra Babadağ jest mekką paralotniarzy.

Aspendos Doskonale zachowany amfiteatr rzymski na 15 tys. widzów, czynny do dziś. Każdego lata odbywają się spektakle baletowe i operowe.

Antiochia Miasto niedaleko granicy z Syrią. Jeden z pierwszych ośrodków chrześcijaństwa. Warto odwiedzić muzeum z imponującą kolekcją mozaik rzymskich i bizantyjskich.

Göbekli Tepe Najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka, datowane na 10 tys. lat p.n.e., kryjące pozostałości prehistorycznego sanktuarium.

Nemrut Daği Górę najlepiej zdobyć rankiem, kiedy z mroku wyłaniają się rozsypane na zboczu głowy posągów mitycznych bogów i królów wzniesione przez Antiocha I oraz jego grobowiec kurhan.

Mardin Położona nad rzeką Tygrys brama do Mezopotamii. Natrafimy tutaj na kulturowy miks: Turcy, Kurdowie, Arabowie; muzułmanie i chrześcijanie.

Safranbolu „Miasto szafranu”, słynęło w czasach osmańskich z uprawy krokusa. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kapadocja Słynie przede wszystkim z form tufowych tworzących niezwykły krajobraz, a także z domów i kościołów wykutych w skałach.

Monastyr Sumela Dawny prawosławny klasztor męski Matki Bożej położony na górze Mela, w okolicach miasta Maçka, w prowincji Trabzon.

Doğubayazıt Pałac Ishaka Paszy, przykład XVII-wiecznej osmańskiej architektury, budowany przez 99 lat. W pobliżu znajduje się biblijna góra Ararat – najwyższy szczyt Turcji.

_____________

Szukasz noclegu w Turcji? Sprawdź ceny w hotelu Bodrum Holiday >>>