Perła tureckiego imperium

Chcąc poznać najbardziej imponujące zabytki kultury Islamu nie możemy ominąć Stambułu. To jedyne na świecie miasto położone między dwoma kontynentami (Azją i Europą) skrywa w sobie wielowiekową historię dawnego tureckiego imperium. Będąc w Stambule nie możemy pominąć jego najbardziej ikonicznych zabytków miasta - dawnej świątyni i meczetu Hagia Sophia, meczetu Fatih czy słynnego błękitnego meczetu. Warto zwrócić także uwagę na olśniewające swoim blaskiem tureckie pałace Topkapi i Dolmabahçe - wiadome świadectwo dawnej potęgi Osmanów. Oprócz znanych z pocztówek i zdjęć krajobrazowych widoków, znajdziemy tu rzadziej odwiedzane, choć warte uwagi miejsca, jak chociażby… muzeum Adama Mickiewicza.

Wulkaniczna kraina Ojców Kościoła

Kapadocja jest jednym z najciekawszych tygli kulturowych w obrębie Turcji. Wpływy chrześcijaństwa mieszają się tu z kulturą Persji, Rzymu czy Mongolii. O czasach chrześcijańskich przypominają do dziś wykute w skałach klasztory. Najbardziej znane zabytki architektoniczne regionu powstały w wyniku przeobrażenia wulkanicznego krajobrazu. Najłatwiej dostrzec to w mieście Goreme, gdzie pośród skał wyrastają nie tylko świątynie i klasztory ale także domy mieszkalne. W regionie warto odwiedzić także dwa znajdujące się tu wulkany - Hasan Dag i Erciyes. Przed wiekami, erupcja tego drugiego ukształtowała niesamowity, wulkaniczno-księżycowy krajobraz tej krainy.

Miasto tuż pod stopami

Nie wszystkie skarby Kapadocji zlokalizowane są jednak nad ziemią. Tuż pod powierzchnią wulkanicznego podłoża rozciąga się imponującej wielkości system podziemnych miast, na czele z największym z nich, Derinkuyu. Wizyta w nim to niesamowita podróż w czasie do okresu pierwszych chrześcijan. W wykutych w skale pomieszczeniach łatwo odszukać mieszkania, świątynie, spichlerze, a nawet elementy systemu obronnego miasta. Kapadocję przemierzyć możemy zarówno pieszo, jak i rowerem, a nawet z powietrza, korzystając z możliwości lotu balonem. W ten sposób będziemy mogli w pełni podziwiać krajobraz tej rozległej, liczącej 200 miast krainy.

Kupcy Rzymskiego Imperium

Podróżując w głąb Turcji, 50 kilometrów od nadmorskiego Antalyi, w Pamfilii leży jedno z lepiej zachowanych miast starożytnych. Niegdyś tętniące życiem kupieckie Aspendos dziś słynie z najlepiej na świecie zachowanego rzymskiego teatru. Choć samo miasto zostało założone przez Greków, to okres jego świetności przypada na czas rządów władców Rzymu. Z tych czasów pochodzi też najlepiej zachowany rzymski akwedukt oraz bazylika, a także wiele innych, pomniejszych zabytków.

Kraj niegłębionych tajemnic

Oczywiście, Turcja to nie tylko zabytkowe miasta i wiekowe budowle. W kraju Osmanów czekają na nas kilometry piaszczystych plaż, zapierające dech krajobrazy zielonego kanionu, białe wapienne tarasy Pamukkale, czy hipnotyzujący zielenią Szlak Licyjski. Mimo swojej geograficznej bliskości z Europą, Turcja zachowała swój unikalny egzotyczny charakter, na który składa się dziś dziedzictwo ogromnej ilości narodów, wspólnot i języków. Każdy z jej regionów zachwyci nas swoją tajemniczością i kulturowym bogactwem i to niezależnie od tego, w którą część tego rozległego kraju się udamy.