Wiejskie domy na łagodnych wzgórzach schowane są tu między winoroślami i gajami oliwnymi dającymi uznane na całym świecie wina i oliwy. Ciągnące się kilometrami nadmorskie plaże wypełniają turyści, którzy oprócz słońca pragną zaznać południowego stylu życia: długich biesiad i niekończących się degustacji lokalnych trunków.

Florencja, stolica Toskanii, to jedno z najbogatszych artystycznie miejsc na świecie. Siena uważana jest za najdoskonalsze miasto średniowiecznej Europy. Ponad wąskimi kamiennymi uliczkami tych zabytkowych miast unosi się aromat dziko rosnących ziół. Ulice zdobią perełki architektury, muzea i kościoły pysznią się dziełami sztuki Duccia di Buoninsegna, pierwszego wielkiego malarza Sieny, Piera della Francesca, wspaniałego Botticellego czy Leonarda da Vinci. Na Morzu Tyrreńskim kilkadziesiąt kilometrów od lądu leży siedem toskańskich wysp z rozległym parkiem narodowym. Największą i najsłynniejszą z nich jest Elba. Turystów przyciąga na nią nie wspomnienie Napoleona, lecz piękne plaże nad szafirowym morzem. Jednak nie wszystkie wyspy toskańskie są gościnne. Na najmniejszą z nich, Gorgonę, wcale nie jest łatwo się dostać. Od 1869 r. działała na niej kolonia karna, teraz mieści się tam więzienie.■ Kolej jest dobrze rozbudowana. Podróż z Florencji do Pizy trwa około godziny. Za bilet płaci się 5,70 euro, pociągi kursują co 15 minut. Pizę i Livorno, największe miasto portowe Toskanii, dzieli tylko kwadrans jazdy, a bilet kosztuje 1,80 euro. Na międzynarodowe lotnisko w Pizie pociągiem jedzie się 5 minut z dworca głównego. Koszt biletu to 1,10 euro. Kupuje się je w kasach na dworcu lub w automatach. Uwaga: przed wejściem do pociągu należy skasować bilet w kasowniku na peronie.
www.trenitalia.com
■ Zniżki na kolej. 15 dni przed wyjazdem można kupić bilet kolejowy z 30-procentową zniżką na przejazdy 1 i 2 klasą. Siedem dni przed podróżą wynosi ona 15 proc. Rabat zależy też od dnia podróży oraz rodzaju pociągu.
www.trenitalia.com
■ Autobusem dojechać można prawie wszędzie. Miejskie autobusy w Pizie oznaczone są kolorami czerwonym, niebieskim lub zielonym, natomiast dalekobieżne – numerami. 5 km podróży autobusem kosztuje 1 euro, a 120 kilometrów – 8,75 euro.
www.cpt.pisa.it
■ Na autostradach maksymalna prędkość wynosi 130 km/godz., na drogach krajowych 90 km/ godz., a na terenie zabudowanym 50 km/godz. Nie należy zwlekać z zatankowaniem auta do ostatniej chwili, ponieważ obsługa stacji benzynowych w środku dnia ma sjestę. Stacje otwarte są w dni robocze 7.30–12.30 i 15.00–19.00, w niedziele czynne są tylko przy autostradach i drogach wylotowych.
■ Pomoc drogowa we Włoszech jest bezpłatna. Kierowca powinien mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz międzynarodowe ubezpieczenie. Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem auta.
■ Wynajęcie samochodu kosztuje od 70 euro za dzień.
www.avis.pl
■ Firm, które organizują wycieczki rowerowe z wyżywieniem, zakwaterowaniem i wypożyczeniem rowerów, jest mnóstwo. Jednodniowa trasa dookoła Pienzy o średnim stopniu trudności: 20 euro od osoby.
www.cicloposse.com
■ Na pieszą wycieczkę warto wybrać się do rezerwatu Parco Regionale della Maremma. Na 20-kilometrowym odcinku wybrzeża, od Principina al Mare do Talamone, rozciąga się najbogatszy gatunkowo (dzikie konie, bawoły, jeżozwierze, ptaki wodne) rezerwat przyrody w Toskanii.
www.parco-maremma.it
■ Do spacerów zachęcają też okolice Lukki, wzdłuż rzeki Serchio. Rozciąga się tam dolina Garfagnana. Trasy turystyczne są dobrze oznaczone. Szczegółowych informacji udziela Club Alpino Italiano
www.cailucca.it (strona wyłącznie w języku włoskim).
■ Bogactwo awifauny podziwiać można w rezerwacie Parco Regionalne di Migliarino koło Pizy, otwartym dla zwiedzających co weekend od 8.30 do zachodu słońca.
www.parcosanrossore.it
■ Na południe od Sieny wznosi się stożek wulkaniczny Monte Amiata (1738 m n.p.m.). Latem jest idealny na pieszą wyprawę. Zimą szaleją na nim narciarze.
www.monte-amiata.com

■ W Toskanii króluje agriturismo. Rozbudowanych gospodarstw wiejskich oraz willi dla wczasowiczów jest tu około 8 tys. Wynajęcie apartamentu w południowo-wschodniej części Toskanii kosztuje od 520 euro dla dwóch osób za tydzień.
www.calcione.com
■ Willa dla 10 osób kosztuje 2850–5690 euro za tydzień.
www.salog.it,
www.agriturist.livorno.it,
www.campanio.it,
www.agriturismo.com
■ Za noc w pokoju sześcioosobowym w hostelu zapłacimy około 12 euro, ale są też pokoje dwuosobowe za 15 euro od osoby.
www.hostelworld.com
■ Hotel można rezerwować za pośrednictwem centrali Centro Prenotazioni Alberghiera (www.hotelme.it). Można skorzystać także z portalu InItalia. Nocleg: od 35 euro za osobę. Część hoteli w nadmorskich kurortach zimą jest nieczynna.
www.initalia.it,
www.tuscany.net
■ W Toskanii działa ponad 160 kempingów. Biwakowanie na dziko jest zabronione. Ceny na kempingach – od 9 euro za nocleg w namiocie. Nocleg w domkach kosztuje od 18 euro za osobę.
www.campeggio.it

■ Śniadania jada się na słodko. W kawiarni cappuccino i rogalik brioche kosztuje 5–6 euro.
■ Panini, zapiekane kanapki, to typowa włoska przekąska. Przygotowuje się ją z różnych rodzajów chleba (ciabatty, foccacii, bagietek) i mięs, sera, ryb lub owoców morza. Warto spróbować panini z pokrettą, ostrym nadzieniem z pieczonej wieprzowiny. Cena 2–3 euro.
■ Włosi celebrują posiłki. Tradycyjne menu składa się z przystawki, pierwszego dania (zupa, risotto lub potrawa z makaronu), dania głównego (mięso lub ryba), formaggio (sery), deseru i kawy. Na taki obiad trzeba w knajpie przeznaczyć około 20–30 euro od osoby. Tańszą opcją jest menu turystyczne. Dwudaniowy zestaw i woda lub kieliszek wina stołowego kosztuje około 10–12 euro.
■ Toskania słynie z winnic. Wśród czerwonych win prym wiedzie Chianti Classico, z plantacji na pagórkowatym regionie między Florencją i Sieną. Czyste gatunkowo wino Chianti jest w 100 proc. wytwarzane ze szczepu sangiovese. Nie posiada znaku DOC, który jest potwierdzeniem wysokiej jakości lokalnych produktów rolnych, dlatego jest tańsze niż wino stołowe.
Krzywej Wieży.


 

 

■ Sklepy zwykle otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30–12.30 oraz 16.00–19.30.
■ W Arezzo raz w miesiącu odbywa się targ staroci. Kupić na nim można dosłownie wszystko: od mebli przez starożytne płaskorzeźby, żyrandole, porcelanowe lalki, obrusy, obrazy, książki po wspaniałe sztućce.
■ Warto podpatrzyć mieszkańców Florencji, którzy kupują świeże warzywa, owoce, mięso i ryby rano na starym rynku San Lorenzo. Po regionalne przysmaki zaś chodzą do malutkich alimentari.
■ W Lukce w każdy trzeci weekend miesiąca na Piazza San Martino odbywa się targ antyków.
■ W Pescii, położonej 20 km od Lukki, codziennie (z wyjątkiem poniedziałku) w godzinach 4.00– 8.00 hurtowo sprzedawane są tysiące goździków, mieczyków i lilii.
■ Maremma słynie z produktów z mięsa dzika i z owczego sera pecorino. Kupuje się je na czwartkowym targu na Piazza del Marcato.
■ W Sienie mieści się największy w całych Włoszech sklep winny Enoteca Italica Permanente.
www.enoteca-italiana.it


■ Fani motoryzacji powinni odwiedzić Museo Piaggio w Pontederze. Wystawionych jest tam ponad 100 modeli samochodów Vespa, motocykli Gilera oraz pociągów i samolotów Piaggio. Stoją tam auta z lat 1936–2003. Wstęp bezpłatny.
www.museopiaggio.it
■ Grotta del Vento to najdłuższa naciekowa jaskinia w Europie (3,5 km). Jaskinia czynna jest codziennie w godzinach 10.00–18.00. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa do 3 godzin.
www.grottadelvento.com
■ Drewniane modele wynalazków Leonarda da Vinci obejrzeć można we florenckiej Vinci, w zamku hrabiów Guidi. Bilety do Museo Leonardiano di Vinci kosztują 6 euro dla dorosłych i 3 euro dla dzieci.
www.museoleonardiano.it
■ Na Elbie zwiedza się muzeum napoleońskie. Bilety do 5 euro. Z portu Piombino co godzinę na wyspę pływają promy Toremar. Podróż w dwie strony kosztuje około 45 euro.
www.toremar.it

■ W Pizie latem organizowane są rejsy małym statkiem po rzece Arno. Godzinny rejs kosztuje 5 euro od osoby.
www.ilnavicello.it
■ Niedaleko Sieny warto pójść do starych łaźni termalnych. Woda o temp. 43°C spływa z rzeki Farma, w której można się wykąpać (bezpłatnie) także zimą.