Wybierając kierunek kolejnej podróży, zazwyczaj interesuje nas pogoda na miejscu, atrakcje turystyczne i oczywiście ceny. Od czasu eskalacji wojny w Ukrainie coraz częściej sprawdzamy też, czy w kraju, do którego się wybieramy, jest bezpiecznie. Przydatny może być ranking Global Peace Index przygotowany przez Vision of Humanity. Niektóre najbezpieczniejsze kraje w Europie zaskakują wysokimi pozycjami w zestawieniu.

Co Global Peace Index mówi o pokoju na świecie?

Global Peace Index to największy na świecie wykaz krajów, gdzie bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie. Publikowany co roku raport opiera się na wszechstronnych danych dotyczących trendów, wartości ekonomicznej oraz rozwijania się państw. Badania obejmują 99,7% światowej populacji. Analitycy wykorzystują 23 jakościowe i ilościowe wskaźniki, które można podzielić na trzy grupy:

  • poziom bezpieczeństwa w społeczeństwie,
  • skala ewentualnego konfliktu wewnętrznego i międzynarodowego,
  • stopień militaryzacji kraju.

Ostatni raport Global Peace Index z 2021 r. wykazał, że poziom globalnego pokoju pogorszył się o 0,07%. To dziewiąty już spadek w 13-letniej historii badań. Dobra wiadomość jest taka, że to druga najmniejsza taka zmiana w historii GPI.

Autorzy zestawienia podkreślają wpływ pandemii COVID-19 na falę napięć zarówno wewnątrz krajów, jak i między mocarstwami. Raport powstawał jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Prawdopodobnie w kolejnych badaniach oba kraje zajmą jeszcze niższe pozycje. Obecnie Rosja znalazła się na 154. miejscu, a Ukraina na 143.

Najbezpieczniejsze kraje w Europie

Gdzie jest zatem najbezpieczniej? Pierwsze miejsce zajęła Islandia z wynikiem 1,1/5. Tu, wyjątkowo, im mniej punktów, tym lepiej dla kraju. Podium nie jest zaskoczeniem. W ostatnim World Happiness Report, czyli zestawieniu najszczęśliwszych krajów na świecie, Islandia zajęła równie wysokie 3. miejsce. W tym roku Reykjavík został również uznany za najmniej stresujące miasto na świecie. Te badania zostały z kolei przeprowadzone na zlecenie firmy Vaay.

Blue Lagoon w Islandii. / fot. Tim E White/Getty Images

Drugie miejsce zajęła położona drugim końcu świata – względem Europy – Nowa Zelandia. Nowozelandzka premier prowadziła rygorystyczną politykę walki z pandemią. Kraj był zamknięty dla obcokrajowców przez prawie dwa lata. Dopiero niedawno Nowozelandczycy ponownie otworzyli granice dla turystów.

Podium zamyka Dania. Kraj Andersena i klocków Lego jest też obecnie drugim najszczęśliwszym na świecie. Więcej o duńskiej stolicy przeczytasz w lipcowym wydaniu Travelera.

Kopenhaga to jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie. / fot. Alexander Spatari/Getty Images

Do Islandii i Dani można dolecieć z Polski już za kilkadziesiąt złotych. Podróż do Nowej Zelandii to już większe przedsięwzięcie zarówno finansowe, jak i logistyczne. Ale czego nie robi się dla bezpiecznych wakacji?

Czy w Polsce jest bezpiecznie?

Pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych krajów na świecie została zdominowana przez Europę. Czwarte miejsce zajęła Portugalia – jeden z ulubionych kierunków cyfrowych nomadów. Na Maderze powstała pierwsza wioska dla podróżujących z laptopem w walizce. Dalsze miejsca zajęły kolejno:

  • 5. Słowenia
  • 6. Austria
  • 7. Szwajcaria
  • 8.  Irlandia

Europejską passę przełamała Kanada na 10. pozycji. Polska w tym roku zajęła 25. miejsce. Według zestawienia, nad Wisłą jest mniej bezpiecznie niż na przykład w Niemczech (17.) czy Czechach (9.), ale możemy spać spokojniej od Hiszpanów (31.) i Włochów 32.

Ostatnia trzy pozycje w Global Peace Index zajęły Syria, Jemen i na końcu Afganistan.

Źródło: Vision of Humanity.