Koniec roku to czas podsumowań. Zebraliśmy już w jednym miejscu najciekawsze odkrycia dotyczące dinozaurów, teraz czas docenić osoby, które w ostatnich 12 miesiącach inspirowały nas swoim uporem i pasją.

1. Pierwsze zimowe wejście na K2

Rok 2021 zaczął się od przełomowego wydarzenia nie tylko dla himalaistów, ale i całego świata. Mowa oczywiście o pierwszym zimowym wejściu na K2. Dokładnie 16 stycznia o godzinie 17:00 (13:00 czasu polskiego) grupa 10 Nepalczyków stanęła na szczycie drugiej najwyższej góry świata – 8611 m n.p.m. Himalaiści ujęli opinię publiczną nie tylko swoim wyczynem, ale też postawą. Na kilka metrów przed szczytem, pierwsi poczekali na pozostałych, tak żeby cały zespół zdobył K2 w tym samym czasie z narodowym hymnem na ustach.

W międzynarodowej wyprawie organizowanej przez Seven Summit Treks udział brali również polscy himalaiści, Waldemar Kowalewski i Magdalena Gorzkowska. Oboje ukończyli ją przedwcześnie z powodu problemów zdrowotnych. Próbę zdobycia K2 przez Gorzkowską dokumentował Oswald Rodrigo Pereira, wspinacz i filmowiec.

2. Pierwsze udokumentowane zimowe przejście gór Polski

Kiedy międzynarodowa grupa himalaistów próbowała zdobyć drugi najwyższy szczyt Ziemi w zimie, Łukasz Supergan również zapisał się na kartach historii. Jako pierwszy przeszedł zimą polskie góry, a tym samym udowodnił, że nie tylko za granicą można robić wielkie rzeczy.

– Każdy z nas może znaleźć nowy sposób na opisanie znanych szlaków – mówił w wywiadzie dla national-geographic.pl.

Pokonanie dystansu 1098 km zajęło mu prawie 49 dni. Podróżnik połączył na trasie kilka szlaków, w tym Główny Szlak Sudecki i Główny Szlak Beskidzki. To niepierwszy taki wyczyn na koncie Supergana. W 2004 r. samotnie przeszedł łuk Karpat, pokonując 2200 km w 93 dni.

3. Pierwsze w pełni kobiece wejście na Machu Picchu

Kobiety na całym świecie nadal borykają się z różnymi stereotypami i narzuconymi rolami społecznymi. W wielu kręgach uważa się na przykład, że wspinaczka górska i inne aktywności wysiłkowe są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Na przekór sceptykom w marcu 2021 r.zorganizowano pierwszą w pełni kobiecą wyprawę na Machu Picchu. Panie były zarówno przewodniczkami, jak i tragarzami.

Do niedawna lepiej płatne zawody takie jak właśnie tragarz, czy pilot wycieczek wysokogórskich, były zarezerwowane w Peru tylko dla mężczyzn. Sytuacja zaczęła zmieniać się w 2017 r., po tym, jak firma Evolution Treks Peru zatrudniła pierwsze kobiety. Wyprawa miała nagłośnić problemy kobiet walczących z dyskryminacją i nierównymi płacami względem mężczyzn. Organizatorki zarobiły około 87 dolarów za pięciodniową wędrówkę.

4. Anna Tybor zdobyła ośmiotysięcznik Manaslu, a następnie zjechała z niego na nartach

Anna Tybor została pierwszą Polką w historii, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika, a także pierwszą kobietą na świecie, której udało się dokonać pełnego zjazdu narciarskiego na Manaslu, bez użycia dodatkowego tlenu. Dokładnie 30 września około godziny 18:30 czasu polskiego Polka bezpiecznie wróciła do bazy razem z towarzyszącymi jej włoskimi wspinaczami Federico Seechim i Marco Majorim.

Manaslu jest pierwszym ośmiotysięcznikiem, na który wspięła się Anna Tybor. Wcześniej zdobywała doświadczenie między innymi w Tatrach, Alpach i Kaukazie. Narciarski szlak na Manaslu przecierał Andrzej Bargiel, jednak zła pogoda pokrzyżowała mu plany pełnego zjazdu z wierzchołka do bazy. Warto również dodać, że góra została po raz pierwszy zdobyta zimą przez Polaków – Macieja Berbekę i Ryszarda Gajewskiego – 14 stycznia 1984 roku.

5. Pierwszy człowiek bez nóg zdobył Manaslu

Rustam Nabiev – były żołnierz i spadochroniarz – w 2015 r. stracił obie nogi podczas pełnienia służby wojskowej. Mimo poważnego uszczerbku na zdrowiu Rosjanin nie zrezygnował z aktywnego życia. W 2020 r. zdobył Elbrus (5642 m), najwyższy szczyt górski w Rosji, a rok później wspiął się na pierwszy ośmiotysięcznik w swojej karierze. Wyprawa 29-latka na Manaslu trwała 34 dni. W drodze na szczyt wspierali go Szerpowie. Jak wyznał, po zejściu do bazy, czuł, że zdobycie ósmej najwyższej góry świata to „misja, którą musiał ukończyć dla wszystkich ludzi, którzy go obserwują”.

Sami widzicie, że pandemia, brak wiary ze strony innych czy ograniczenia fizyczne nie są w stanie powstrzymać prawdziwych pasjonatów. W nowym roku będziemy dalej obserwować te inspirujące postaci. Na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczą.