Mole książkowe zgodzą się chyba, że przyjemniejsze od czytania może być tylko kupowanie kolejnych lektur – zwłaszcza w księgarniach, które są znane na całym świecie. Niektóre z nich obrosły nawet plotkami, które szybko zdementowali pisarze. To nie zmienia faktu, że te księgarnie cieszą się wyjątkową popularnością. To zasługa tylko o ich bogatego asortymentu, ale również intrygującego wystroju czy ciekawej historii.

Księgarnia Lello, Porto

fot. Getty Images

Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmão) bardzo często pojawia się w zestawieniach najciekawszych sklepów z książkami na świecie. Nierzadko zajmuje w nich najwyższe miejsca. Obok zdjęć z tego miejsca trudno przejść obojętnie. Widzimy na nich wysokie regały z książkami, płaskorzeźby, drewniane podłogi i oczywiście charakterystyczne neogotyckie schody prowadzące na piętro. Tam z kolei – oprócz kolejnych książek – znajduje się szklany witraż w suficie.

Ulubiony adres nie tylko portugalskich czytelników jest oblegany niemal przez cały dzień. Turystów jest jeszcze więcej odkąd właściciele pozwoli na robienie zdjęć w środku. Jeśli chcemy zrobić zakupy lub pospacerować między regałami w ciszy, najlepiej wybrać się do Lello rano.

fot. Getty Images

O księgarni szczególnie głośno zrobiło się po tym, jak niektóre media podały informację, jakoby wnętrza Lello zainspirowały J. K. Rowling podczas pisania pierwszej części sagi o Harrym Potterze. Słynny sklep z książkami rzeczywiście przypomina Hogwart, jednak sama pisarka zdementowała te doniesienia.

– Nigdy nie odwiedziłam tej księgarni w Porto. Nigdy nawet nie wiedziałam o jej istnieniu! Jest piękna i żałuję, że tam nie byłam, ale nie ma nic wspólnego z Hogwartem! – czytamy na Twitterze Rowling.

El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires

W 2015 r. Buenos Aires nie bez powodu zostało nazwane światową stolicą księgarń. Dziennikarze „Guardiana” policzyli, że na populację 2,8 miliona osób sklepów z książkami było 734. Od tamtej pory ich liczba wzrosła.

fot. Getty Images

Najsłynniejsza i najpiękniejsza księgarnia w mieście to El Ateneo Grand Splendid. Budynek otwarto w 1919 r., wówczas mieścił się w nim teatr. 10 lat później przekształcono go w kino, gdzie wyświetlano pierwsze w Buenos Aires filmy z dźwiękiem. W 2000 r. nad kultowym miejscem zawisło widmo rozbiórki. Budynek został jednak kupiony przez Grupo Ihsa, wyremontowany i ponownie otwarty – tym razem jako księgarnia. W środku nadal można podziwiać oryginalnie zachowane loże i freski na suficie. Przed pandemią El Ateneo Grand Splendid odwiedzało milion osób rocznie.

Shakespeare and Co., Paryż

Shakespeare and Co. często jest nazywana „najsłynniejszą księgarnią na świecie”. Trzeba przyznać, że to miejsce może poszczycić się wyjątkową historią. Księgarnia została otwarta w samym sercu Paryża w 1919 r. przez Sylvię Beach. Bardzo szybko stałymi bywalcami Shakespeare and Co. zostali między innymi James Joyce, Gertrude Stein czy Ezra Pound. Niestety księgarnia została zamknięta w 1941 r. w czasie niemieckiej okupacji.

fot. Getty Images

Ulubione miejsce pisarzy i czytelników wróciło na mapę 10 lat później w nowej lokalizacji. Shakespeare and Co. podtrzymuje tradycje jeszcze sprzed zamknięcia. Regularnie organizowane są tu warsztaty literackie i spotkania z najbardziej uznanymi współczesnymi pisarzami z całego świata.

Libreria Acqua Alta, Wenecja

fot. Getty Images

Pomimo stosunkowo krótkiej historii trudno odmówić Libreria Acqua Alta duszy i klimatu. Księgarnia została założona przez Luigiego Frizzo w 2004 r. Właściciel z miejsca nazwał ją „najpiękniejszą na świecie”. To oczywiście subiektywne, ale wiele osób rzeczywiście odwiedza sklep nie tylko po to, żeby kupić książki, ale też zrobić zdjęcia i zobaczyć na własne oczy pokoje wypełnione stosami książek, czasopism i map. Ze względu na wysokie ryzyko powodzi w Wenecji, czytelnicze skarby są umieszczone w wannach i wodoodpornych koszach. Jeden regał zastąpiła nawet pełnowymiarowa gondola.

Boekhandel Dominicanen, Maastricht

fot. Getty Images

Boekhandel Dominicanen w Maastricht to kolejny przykład utworzenia biblioteki w zrewitalizowanym miejscu. W tym przypadku mowa o ponad 700-letnim kościele dominikańskim. Robiąc książkowe zakupy, można więc jednocześnie zwiedzać zabytkową byłą świątynię. Księgarnia została wyremontowana w 2006 r. Przeszukując regały, łatwo stracić poczucie czasu. Widać zresztą, że wielu klientów przychodzi do Boekhandel Dominicanen nie tylko na książkowe zakupy, ale też aby poczytać w jednym z ustronnych miejsc.